Vdrl negativ si t.p.h.a.pozitiv raspuns medic

Boli cu transmitere sexuala Sifilis latent
Intrebare postata de M_ANDREEA cu 13 ani in urma

Sunt insarcinata in 24 saptamani si analizele sunt urmatoarele vdrl negativ si t.p.h.a pozitiv 1:1280.sunt disperata.nu stiu exact ce inseamna.trebuie sa renunt la bebelusul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dr. Chivu Sorina MDr. Chivu Sorina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cel mai bine ar fi sa mai repeti analizele. Asa cum ai descris tu poate fi vorba de o infectie pe care ai avut-o dar care la momentul actual nu mai este activa. Daca nu ai stiut de ea de mai de mult si nu ai urmat nici un tratament cel mai indicat ar fi sa repeti analizele si cu rezultatele sa consulti un medic dermatolog sau infectionist . Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

MARYANA (acum 12 ani)

SI EU SUNT INSARCINATA in 20 de saptamani si mi_a iesit vdrl negativ tpha pozitiv si mi_e frica sa nu faca si bebe tratament..eu am fost bolnava acum vreo cativa ani ,si eu si sotul meu am facut tratament am facut 22 de moldamine duble fiecare si acum vreau sa stiu daca si bebelusul nostru va trebuii sa faca tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

asa a patit si eu in luna a 8-a vdrl negativ tpha pozitiv. sotul negatin . am fost disperata eram sigura ca nu poate fi vorba despre sifilis. nu avusesem simptome si nici nu facusem tratament. cautam alte boli care pot influenta tpha-ul
am nascut si eu si copilul am urmat tratament am un baiat de 2 ani sanatos. am umblat din medic in medic si pana la urma concluzia a fost ca era vorba despre un sifilis vechi. acum cand sunt linistita e mult mai bine ca a fost vorba despre un sifilis vechi decat sa am cine stie ce boala pe sistemul imunitar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M_ANDREEA (acum 13 ani)

pericolul a trecut .am nascut un baietel sanatos.au vrut sa imi faca un tratament de trei zile de antibiotice chiar daca nu erau siguri ca e ceva grav
am facut si e totul bine acum
i-au facut si copilului o gramada de analize si e totul bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ivanov mihaela (acum 13 ani)

sotul meu are sifilis recent latent a fost 3 zile internat eu dupa 5 analize repetate nu am nimic este posibil sa ma pot infecta si eu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta angela (acum 13 ani)

si mie mia iesit vdrl negativ si tpha pozitiv 1 per 320 cat de grav este

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M_ANDREEA (acum 13 ani)

nu este grav
cred ca or sa iti faca si tie 3 antibiotice ca si mie ca sa fie ei siguri ca nu se intampla nimic grav
dar virusul nu il ai
adica nu esti infectata cu sifilis
nu trebuie sa iti faci griji

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiu (acum 13 ani)

am si eu o intrebare sunt ingrijorat tare .... am facut analizele si mi`a iesit vdrl negativ si tpha pozitiv.... asta ce inseamna ? ca am sifilis? astept raspuns de la oricine ma poate ajuta ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia66 (acum 12 ani)

buna ziua am si eu o nelamurire...sunt impreuna cu sotul meu de aproape 7 ani,acum 4 ani am aflat ca este bolnav de sifilis...am fost impreuna la dr.sa imi fac si eu analizele sa vedem daca sunt purtatoare spre fericirea mea vdrl-ul si tpha-ul mi-au iesit negative. ulterior am aflat ca el era bolnav de ceva vreme si ii fusese rusine sa imi zica de boala iar noi in tot acest timp am intretinut relatii sexuale neprotejat...el era bolnav iar eu nu.
am tot repetat analizele din care reieseau ca el este bolnav iar eu nu....acum de curand iar am fc analizele de rigoare si au iesit la fel...este posibil ca eu sa fiu imuna la acest virus?sau exista in sange si nu poate fi detectat?pt ca nu inteleg: el este bolnav iar eu nu...imi puteti explica cum este posibil asa ceva? va multumesc mult!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AURA VERONICA (acum 12 ani)

Buna ziua va rog sa ma lamuriti mi-au iesit analizele in felul urmator VDRL negativ si TPHA 1/160 am sifilis? si in ce stadiu e mentionez ca am urmat tratamentul cu moldamin tot la 7 zile 3 saptamani la rand a facut si sotul meu analizele si la el negativ amandoua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina Daniela (acum 12 ani)

Buna ziua! am si eu o intrebare: sotului meu i-a iesit vdrl negativ tpha pozitiv1/1280+ ..1/2560- iar mie si vdrl si tpha negativ fiind si insarcinata in 30 saptamani..ce inseamna asta???mai are acel virus in corp sau a fost tratat....a facut 6 moldamine in 3 sapt k la inceput a avut vdrl pozitiv,tpha pozitiv1/80++++.ast rasp Va MULTUMESC!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pipe (acum 11 ani)

buna ziua ,am si eu o intrebare am donat sange acum 2luni ,si dupa o luna mi au trimis acasa un buletin cu analize ca am sifilis ok am fos la sinevo pentru un test serologie si au iesit pozitive vdrl si tpha ,la cateva zile am fost la babes boli infectioase acolo am platit o consultatie si mi sau facut 6 injecti moldamin timp de 3saptamani si inainte am facut test serologie si au iesit tpha pozitiv>1/5120 vdrl pozitiv 1/128 ce inseamna si ce sa mai fac ca la spital nu imi dau un raspuns concret va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 9 ani)

Buna ziua! am si eu o nedumerire.
cu 15 ani in urma am descoperit atat eu cat si sotia mea un vdrl pozitiv si un tpha pozitiv ++++...am urmat un tratament de de aproape 2 ani cu moldamin...la sotie vdrl-ul s-a negativat iar la mine a ramas +slab pozitiv...doctorul mi-a spus ca nu mai trebuie sa continui tratamentul pt ca noi suntem tratati iar negativarea mea se va realiza in timp.
ulterior sotia a nascut o fetita perfect sanatoasa.
in prezent, am constatat o oarecare iritatie pe penis si am dat fuga la doctor...acolo, m-am hotarat sa repetam amandoi si acest test vdrl sa vedem daca lucrurile ai evoluat spre mai bine.
iata rezultatul primit.
eu am un vdrl slab pozitiv si un tpha 1/2560 iar sotia mea vdrl slab pozitiv si un tpha 1/5120
nedumerirea mea e urmatoarea: cum se poate k sotia mea sa treaca din nou la un vdrl slab pozitiv?
si cum sa interpretez aceste valori ale tpha-ului....1/2560 la mine si 1/5120 la ea.
astept un raspuns cu multumiri anticipate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anabela (acum 8 ani)

Buna ziua miam facut analizele vdrl negativ tpha pozitiv spune doctorul CA este sifilis sotul Meu totul ii negativ ...am fost la dermatolog MIA dpus CA daca am avut find mica bube rani pe corp am avut find bebelusa ... Acum MIA dat testament timp de 3 dovicil penicilina nu pot lua sunt alergicac acum urnez din nou tpha sa vad daca se negativeaza

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: