Streptococ agalactiae - reaparitie

Boli cu transmitere sexuala Chlamydia Streptococie Infectie streptococica
Intrebare postata de MembruDesktop1560777238 cu 4 ani in urma

Buna,
Am avut acum cateva luni streptococ agalactiae si chlamydia iar la urolog am primit tratamentul urmator (dupa o analiza in care streptococul era sensibil la antibioticele primite):
16z azitrox 500 (2 past o data + 1x3/zi) iar dupa amoksiklav 1000 (1x2/zi 5 zile). Desi asistenta s-a uitat ciudat la dl doctor si la farmacie mi-au spus ca era cam mult ce mi s-a dat, am spus ok, sa treaca.
Au trecut ambele, dar dupa o perioada mai lunga am avut din nou, doar streptococ (m-am testat intre timp si nu aveam nimic, si cand am simtit ca am ceva la test a aparut streptococ agalactiae). Mentionez ca sunt intr-o relatie stabila iar prietena n-a avut simptome (dar a luat antibiotice in aceeasi perioada cu mine si nu am facut sex in perioada respectiva si nici pana la retestare).
La reaparitie am luat 14z Tavanic 500, dat de medicul de familie care mi-a spus ca e tratament standard si nu trebuie sa merg la urolog.
De atunci nu am avut niciun contact sexual iar acum (la peste o luna de la finalizarea ultimului tratament) simt aceeasi gadilitura pe tractul urinar si putin umed pe canal. Nu am alte simptome. Mentionez ca dupa tratament nu am mai simtit nimic.

Intrebarile mele sunt:
- Care este posibilitatea ca streptococul sa fi rezistat la tratament, ar trebui urmata o alta rutina de tratare?
- Este ok sa nu-l tratez? Nu am simptome decat acea usoara gadilitura foarte rar si pare putin mai umed tractul daca il deschid dimineata, cand teoretic ar trebui sa fie uscat (mai umed decat era inainte).
- Ar trebui sa-mi schimb urologul, nu inteleg logica faptului ca am luat tratamentul complet si corect si nu a disparut streptococul desi era sensibil la el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 4 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la control medical.

Articole de interes:

//sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-streptococ-de-grup-b_9507
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-chlamydia-trachomatis_1115

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11579905848 (acum 4 ani)

Salut! Si eu sunt cam in aceeasi situație. Ai rezolvat pana la urma cu reapariția streptococului? Lasa un mesaj daca poti. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705155030 (acum 3 luni)

Ai scăpat de streptococ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705155030 (acum 2 luni)

Ai scapat de streptococ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: