REZULTATE ANALIZE MEDICALE-VDRL SI TPHA raspuns medic

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de gina2323 cu 12 ani in urma

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii,daca se poate!
La un buletin de analize medicale de rutina,mai exact analiza vdrl si tpha am primit rezultatele urmatoare:

Parametru valoare obtinuta valori biologice de referinta
AS002 VDRL cantitativ NEGATIV NEGATIV

AS004 TPHA cantitativ POZITIV NEGATIV
Comentariu analiza:1/80++++
1/160+++
1/320++
1/640+

va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna acest rezultat si ce trebuie sa fac in continuare pentru a afla daca sunt sau nu purtatoare de acest virus.
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu este vorba despre virus ci despre Treponema Pallidum (TP).
Testele efectuate sunt indirecte si arata daca mecanismul tau imunitar (organismul) a intrat in contact cu TP.
TPHA POZITIV inseamna ca organismul tau a intrat in mod specific in contact cu TP determinind formarea de anticorpi specifici (1/80 ++++) in cantitate mare.
VDRL negativ arata ca in acest moment infectia acuta nu este prezenta. Este posibil sa fi facut un tratament cu antibiotice pentru alta boala si sa fi tratat involuntar si infectia cu TP.
Va recomand sa efectuati o determinare de anticorpi Treponema Pallidum de tip IgM (Blot) si sa luati legatura cu un medic dermato-venerolog.
075dermato

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

larissa (acum 7 ani)

as vrea si su sa stiu ce inseamna .. ptha cantitativ reactiv(dilutie1/1280) si vdrl cantitativ reactiv (dilutie 1/4) fara non reactiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina2323 (acum 12 ani)

va multumesc frumos pentru raspuns ,domnule doctor CORNELIU DOBRE!
daca nu va deranjez,as vrea sa va mai intreb ceva.

buletinul respectiv de analize despre care vorbeam(mai exact analiza vdrl si tpha )a fost efectuat de mama mea,in varsta de 44 ani.

analizele i-au fost necesare la locul de munca,lucrand in comert(-vanzatoare)
este bizar faptul ca in urma cu 7 ani,aceleasi analize i-au iesit pozitiv(vdrl).Trebuie sa specific faptul ca,in ambele cazuri(in trecut si in prezent) pacienta prezenta o infectie urinara,urmand un tratament pentru aceasta infectie.

Va rog sa-mi spuneti daca credeti ca are vreo legatura rezultatul analizelor cu faptul ca sufera de aceasta infectie urinara.

REZULTATUL ANALIZELOR VDRL SI TPHA:

Parametru valoare obtinuta valori biologice de referinta

AS002 VDRL cantitativ NEGATIV NEGATIV

AS004 TPHA cantitativ POZITIV NEGATIV
Comentariu analiza:1/80++++
1/160+++
1/320++
1/640+

-la primul set de analize( care a fost efectuat in urma cu 14 zile )valoarea VDRL a iesit pozitiva
-am repetat analizele in urma cu 6 zile,testand de aceasta data si TPHA si acesta este rezultatul(acela postat mai sus).

sa inteleg ca este exclus faptul de a fi bolnava de sifilis?

Va multumesc pentru raspunsul anterior si va rog din suflet sa-mi raspundeti si la acest mesaj!
o seara buna si PASTE FERICIT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Asi vrea sa stiu si eu ce inseamna aceste rezultate TPHA pozitiv1 si VDRL1 va rog sa imi dati raspunsu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11612985981 (acum 3 ani)

Buna,acum 20 de ani am avut sifilis,mam tratat am nascut un baietel sănătos nu am avut in timpul sarcini reactivare de boala, tot negativ am fost pana sa il nasc pe al 2-lea baiat in 2019,pe parcursul sarcini nu am avut probleme deloc cu treaba asta pana in ziua cand mi sa facut cezariana,mi sa recoltat din nou iar cei de la spital au spus ca e pozitiv,atatla mine cat si copilul,am luat tratament,acun sunt insarcinata din nou iar am facut analizele si mia iesit VDRL pozitiv,TPHA reactiv(+) iar RPR pozitiv, ce vrea sa insemne asta? Sa fiu oare din nou bolnavă sau? :(
Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: