Intrebare

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de roxana-andreea124705 cu 15 ani in urma

Azi am facut o ecografie transvaginala la unul din cele mai renumite cabinete medicale din Ploiesti. Nedumirirea mea este urmatoarea :cum se sterilizeaza sonda care se introduce in vagin pentru a nu transmite boli de la o pacienta la alta? Va rog sa aveti in vedere ca in sala de asteptare se aflau in jur de 15 persoane inaintea mea.Exista riscul transmiterii unor boli?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

La fierare pacienta, se pune pe sonda un nou prezervativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Peste trasductorul vaginal se pune un capison de forma prezervativului.
Si eu fac tot ecografii transvaginal, si pot spune ca destul de des, pt ca sunt insarcinata. N-am avut probleme cu transmiterea vreunei boli.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miaceacurioasa (acum 10 ani)

si eu am facut o ecografie transvaginala si nu am vazut ca medicul sa fi pus ceva pe sonda ex: prezervativ. Am facut aceasta ecografie intr-o clinica privata destul de importanta. Ba mai mult, tocmai vorbisem cu medicul despre hepatita b inainte de a face ecografia caci fusesem suspecta de aceasta boala, insa analizele mi-au iesit bine. oare trebuie sa-mi fac iarasi analizele sa vad daca nu am luat cumva ceva de aici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: