Fimoza

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de camelia162115203 cu 15 ani in urma

Va rog sa ma ajutati.am cateva probleme.am 17 ani si inca nu mi am inceput viata sexuala.am ceea ce se numeste fimoza,adica preputul nu poate fi inlaturat in momentul erectiei.in stare normala este ok. in plus,am penisul stramb(curbat inspre picioare).are legatura cu prezenta "atei",adica ea sa fie cea care il tine curbat? e curbat doar in momentul erectiei.depinde de pozitia in care sta de obicei in pantaloni?iar problema cu fimoza,va disparea la primul contact sexual?.rog un medic sa imi raspunda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Tanas (acum 15 ani)

nu sunt medic dar, iti spun sincer. Ce ai pazit pana la varsta asta? sau mai bine zis parintii tai.Eu am un baiat de 1 an si 2 luni iar la 9 luni am fost cu el la medic, i-a facut o mica incizie si ia indepartat preputul.Nu avea fimoza pt.ca il tot "masturbam" eu, adica ii indepartam la baie preputul. dar tot nu am putut de tot.Avea balanita, asa se numeste. tu poti rezolva doar chirurgical pb si cat mai repede.cat despre contact sexual..cred ca va fi o trauma pt. tine sa incerci in situatia data.Ia-ti parintii si du-te la doctor.te asigur ca nici nu s-a dezvoltat normal penisul tau.Este mai gros si scurt. Nu ca ar fi asta o pb.Dar viata ta sexuala va dezastrusau mai bine zis zero fara interventie.Succes Poate ne dai un raspuns dupe ce mergi la o consultatie in prima faza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neli120822 (acum 15 ani)

Buna,
Eu am un baitel cu fimoza.
Nu am vrut sa-l operz si am gasito crema care se numeste clobetasol , cu steroizi si vreau sa-ti spun ca l-am dat doar de 3 ori jur-imprejur si s-a desprins pielea.
Gasesti si pe net mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 10 ani)

ai 17 ani... de cat timp stiai ca ai fimoza....in general pariti sunt de vina pt neatenti...pariti mei ma verifica ... ma duc la medic imi fac analize in fiecare an...tatal meu mereu imi zice sa ma spal la penis sa nu se infecteze si sa inlatur preputul... verisorul meu are 8 ani si avea fimoza la 7 ani...adica acu un an poate sa inlatura preputul dar nu pana la capat...este un fel de piele care il tine legata...ciudat....in orce caz....nu mereu trebuie operatie dacat la 14-.....100 ani ma rog... de la 14 ani in sus...pana la 14 ani de pot folosi si alte metode ... depinde:
am auzit de o crema clobetasol contine steroizi...nu prea stiu la ce ajuta sa creasca cred... verisorul meu a luat crema si ia trecut....copii 0-2 ani trebuie sa fie dusi la un control si poate chiar operati...copii de 2-6 ani trebuie sa tina penisul in ceai cald cam 30 min... 8-14 mai bine zis 10-14... in ani in care toate organele cresc cel mai mult....in care corpul de dezvolta trebuie sa va duceti la un dorctor....nu trebuie operatie trebuie numai sa respectati .... 1: spalativa zilnic penisul 2: inlaturati preputul...(masturabare...cam asa) ... 3: sa mergeti la control sa vada doctoru ce aveti si atata.....si de la 14 ani ....defapt era sa uit....nu va duceti la doctor daca aveti 10-14 ani...asteptati pana la 14 ani dupa accea posibil sa dispara si sa nu aveti dureri ....si puteti face sex linistiti :)).......aveti grija mai belitio cateodata baieti si sa dati lap***atare pan-la capat :-)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vladut (acum 8 ani)

Buna...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vladut (acum 8 ani)

Buna,ma numesc Vlad si am 16 ani...La varsta de doar 9 luni am fost operat de fimoza,iar acum ,de ceva timp simt un miros deranjant din zona intimă....Este un miros asa puternic ca au inceput ca si persoanele din jurul meu sa fie derabjate... Va rog datimi un sfat... Sunt disperat... Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vladut (acum 8 ani)

Domnu Doctor,imi puteti recomanda ceva pentru un miros mai placut in zona intima si pantru o dezinfectie totala? Eu am auzit ca sar putea sa fie bun si,,manorapid synergy" Acuma nu stiu....Dumneavoastra ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: