Clamydia

Boli cu transmitere sexuala Chlamydia
Intrebare postata de Lili@007 cu 14 ani in urma

Buna ziu. Am fost diagnosticata cu Clamydia acum 2 luni dupa 7 ani in care nimeni nu stia ce am.Am urmat un tratament cu Gonal(ovule), Levofloxacina 1*2 timp de 5 zile si Azitrox 1*2/3 zile si nu a trecut. Acum am tratament doar cu Azitrox 1*2/7 zile, Gonal12 zile si Meclon(ovule) 10 zile dupa cec termin Gonal. Tot acum 2 luni am facut PAP-ul si e tip 2 inflamator.
Va intreb in primul rand daca acest tratament e bun (se trateaza si sotul cu acelasi antibiotic).
In al doilea rand la 2 consultatii mi s-a facut un masaj abdominal cu Ketonal gel dupa care medicul a introdus degetele in vagin iar cu cealalta mana a apasat puternic abdomenul care ma durea ingrozitor. Intradevar ca dupa 10 minute nu m-a mai durut asa rau, dar nu inteleg ce rol are acest tip de "tratament".
Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

raluca (acum 14 ani)

Sincer nu am auzit de acest 'tratament abdominal'. Incearca sa iei doxicilina timp de 7 zile si ovule Canesten, iar sotul sa ia crema Canesten. Pentru ca tratamentul sa fie cu adevarat eficient este nevoie sa va tratati amandoi, iar pe perioada tratamentului abstinenta sexuala maxima. Este posibil ca adoua ora sa fii recidivat din cauza antibioticelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 14 ani)

Cel mai bine, dupa umila mea parere, ar fi sa iti faci si o antibiograma pt a sti ce antibiotice sa iei, nu din auzite si nici dupa ureche.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ticuta (acum 14 ani)

Cred ca era vorba de doxiciclina se pare ca acest antibiotic da cele mai bune rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Uite mai multe detalii despre aceasta infectie //sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-chlamydia-trachomatis_1115

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ovi (acum 14 ani)

Buna ziua. Am fost diagnosticat cu trichomonas vagfinalis si am urmat tratament cu azitromicina si nu mi`a trecut. Mi`am refacut analizele si a iesit tot pozitiv. Acum iau Metronidazol de 4 ori pe zi...din 6 in 6 ore. Sper sa fie ok . Ceea ce ma intriga e faptul ca in ziua in care miam refacut analizele , cei de la laborator mi`au zis k au vazut p cultura si clamydia :-s , dar pe foaia de rezultate nu a fost trecut. Practic acu ma tratez pt trichomonas. Daca nu scap nici acu de trichomonas , stie sa imi dea cineva vreun sfat pt un tratament bun? va multumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu (acum 14 ani)

am avut si eu trichomonas si la fel nu a dat rezultat nici un tratament pana ce nu am facut injectii cu cefort de 500mg ,1 pe zi timp de 3 zile,apoi am scapat de ea spre disperarea care ma luase ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr no (acum 14 ani)

buna
intr-adevar tratamentul corect se face cu doxicilina 7-10 zile sau azitromicina doza unica 1 gr . se trateaza ambii parteneri pentru ca nu se creeaza imunitate si de da de la unu la altul! pap 2 e ok,cred k la nimeni nu iese 1 -poate virgine! in fine,infectia cu clamidia este de fapt foarte periculoasa ,pentru ca poate avea consecinte grave gen boal inflamatorie pelvina ,cervicita,salpingita,endometrita,uretrita , obstructie trompe uterine - cu strilitate, peritonoita. forat frecvent exista p***anfectie cu gonococ ,deaceea se trateaza impreuna cu o quinolona (gen levofloxacina ce ai luat tu sau) azitromicina 2 g ceea ce ai luat !!! deci,ca sa incheiem , repeta analizele din secretie frotiu pt gonococ si imunofluorescenta pt clamidia ,sau anticorpi din sg pt clamidia.
a si masajul cu ketoconazol,probabil a fost k proba sa vada dc durerea abdominala e de cauza inflamatorie, apropo in bola inflamatorie pelvina e durere la ex genital ,mai ales la mobilizare cervix. informeaza-te in amanunt,si dute pregatita la dr,sa stii ce sa intrebi!

multa sanatate,k nu e de gluma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili@007 (acum 14 ani)

Multumesc mult pt sfat. Dar nu inteleg de ce medicul m-a apasat la control atat de tare pe burtica. Pur si simplu simteam ca mi se rup toate in mine. Dupa ce apsa vreo 30 de sec. intr-un loc, e drept ca nu mai durea asa tare, dar mi s-a parut anormal sa-mi provoace atata durere. Stie cineva ce rol are acest "tratament" dureros? poate sa-mi faca bine chiar daca doare asa de tare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihail (acum 14 ani)

imi cer scz de deranj, dar as putea sa stiu daca am clamidia descoperit acum, se poate sa-l fi luat acum....ceva de genul doi ani?
pt ca imi pare curios ca acum sa am aceasta boala, desi am relatie sexuala stabila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

exista vreo mamica sa fi avut clamydia?
din cate stiu nu se ramane insarcinata,iar bebelusi au probleme?
daca ati facut tratament eficace,,,va rog postatil,,,poate asa ajuta-ti si alte doamne,,disperate,,ex...eu
iar ptr MIHAIL...poti avea microbul dinaintea inceperii relatiei stabile,,,,
intrebarea e cum sa te tratezi,,,,nu de unde o ai(nu mai are importanta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu (acum 14 ani)

am avut si eu trichomonas si la fel nu a dat rezultat nici un tratament pana ce nu am facut injectii cu cefort de 500mg ,1 pe zi timp de 3 zile,apoi am scapat de ea spre disperarea care ma luase ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

luati zanocin 2 pastile pe zi,metronidazol 3 pastile pe zi,klion-ovule, una in fiecare seara intravaginal,supozitoare-tratul 1/zi,seara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anya (acum 14 ani)

buna,si eu ma lupt de aproape 3 ani sa scap de Clamydia,e foartegreu sa scapi de aceasat boala care este fff tacita...fara simptome.
Am incercat la inceput cu doxiciclina...nimic,apoi cu azitrox...si ovule kilon,apoi am luat si zanocin,cu conditia de a steriliza lenjeria(de bumbac neaparat) cu fierul de calcat,de a nu nu depune efort foarte mare si de a consuma cel putin 2 litri de lichide(ceai,apa),pe toata perioada tratamentului,pt.ca medicatia sa-si faca efectul acolo unde trebuie!
La ultimul consult(la dr.Grigoras-TM) acum o luna, dupa ce efectuasem o analiza de clamidya din sange la Bioclinica(test anticorpi)si iesisem cu un nivel mare care insemna ca inca e prezenta...aceasta nenorocita de Clamidia,mi s-a recoltat direct din col -secretie pt.a face iar testul Clam,si....tot pozitiv...dr.mi-a recomandat AZITROX si eu si el 2 pastile 1 la 12 ore,si mie si partenerului....spalaturi cu ceai de salcam-cica ar fi cel mai bun!
Urmeaza sa merg iar la el in feb.sper sa primesc vesti bune...pt.ca m-am cam speriat si sincer eu imi doresc un copil cat mai curand...sper sa fie ok!
sanatate tuturor,multumesc pt.ca mi-ai acordat putin din timpul vostru pretios,daca mai stiti voi ceva astept cu drag...spaturile voastre!
o zi cat mai buna si calduroasa!
anya.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ursu claudia (acum 14 ani)

TRIMONASE (8 PASTILE (PTR 2 ZILE)4PASTILE UNA DUPA ALTA, DUPA AMIAZA PE STOMACUL PLIN),UN PLIC DE (DICOFLOR 60) CU JUMATATE DE ORA INAINTE DE CINA,CLEOCIN UN OVUL INAINTE DE CULCARE,DIMINEAZA DE SPALAT IN VAGIN (GYNEDEX LAc***aA),DE DOUA ORI PE SAPTAMANA DE SPALAT IN VAGIN CU (DOXICIN)MED. NU STIU DACA SUNT IN RO. DEOARECE EU LE AM DIN IT.VA PUP

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 14 ani)

De 5 ani de cand mi-am inceput viata sexuala si merg periodic la ginecolog, nu mi s-a spus ca as fi infectata cu clamydia, desi aveam aceleasi simptome pe care le-am avut si acum cand am schimbat medicul si mi s-a prescris un tratament cu doxiciclina (de la care, atat mie cat si sotului meu ne este rau zilnic), metronidazol si clotrimazol ovule pentru tratarea clamydiei!
in 5 ani de mers periodic la un singur medic am facut zeci de tratamente cu zanocin, flamexin, diferite tipuri de ovule si unguent pentru tratarea unei afectiuni care se pare ca totusi era clamydia! Nu ar fi trebuit sa fiu vindecata pana acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna ziua

Am si eu aceeasi problema.Am fost diagnosticata cu clamidia pozitiv si nu ma asteptam sa am acest rezultat.Am ca tratament ciprobay (antibiotic)de 1000 mg si eu si sotul timp de 15 zile.Plus ca mie mi-a zis sa iau si ovule Lomexin ca sa nu apara candida.Ma demoralizat foarte tare pentru ca noi ne dorim foarte mult un copil si acest "microb"ne inpiedica sa mai avem activitate sexuala.
Multa sanatate tuturor femeilor care trec prin chestii de genul asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 14 ani)

buna ziua,
am facut un test papanicolau si mi-a iesit infectie cu trichomonas, ac***a celule epiteliale superficiale frecvente, iar la analiza de sange chlamydia elisa POZITIV si intervalul biologic de referinta NEGATIV. in viitorul apropiat imi doresc si un bebe, as vrea sa stiu dak aceasta infectie este grava? tratamentul trebuie urmat de ambii parteneri?.din cate am citit parerile sunt impartite,unele pers au scapat, altele nu...ma poate ajuta cineva...sapt viitoare merg si la ginecolog sa-mi dea tratament.
va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

daca sunteti increzatori, tastati pe "goagle" :ulei volatil de cimbru.
Nu stiu daca medicii sunt de acord si cu altceva decat tratamentul cu antibiotic, dar pentru 8 lei, merita incercat.Multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

revin cu informatia directa de pe net:
http://www.formula-as.ro/2009/863/medicina-naturii-44/o-planta-revolutionara-cimbrul-10946

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina (acum 14 ani)

Buna
am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, daca cineva este diagnosticat cu chlamydia pozitiv acum pe care posibil s-o fi contacat acum circa 2 ani, este posibil sa mai raman insarcinata?
Multumesc si astept raspunsul vostru!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2