Ce este asta pe limba mea? Infectie sau sifilis?

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de Utilizator21541787844 cu 5 ani in urma

Buna seara.
Ieri am avut contact sexual protejat cu o partenera noua. Insa oralul reciproc nu a fost protejat.
La o ora dupa contact, a inceput sa ma doara sub limba, si am observat ca imi aparusera niste pete rosi care pareau sa fi sangerat putin.
adresa_web_filtrata /amcLHP9.jpg Am facut poza in acel moment.

De asemnea, mi-a aparut tot atunci o umflatura mica alba intre limba si partea de sub limba, pe pielea subtire care le leaga cele 2 parti.
adresa_web_filtrata /T0LoyYL.jpg (aceasta imagine este de acum, la 22 de la contactul sexual)

A doua zii de dimineata, la 12 ore de la contactul sexual, am realizat ca imi aparuse ceva alb la capatul limbi, in spate de tot. Am incercat sa vad daca se ia, se de acea sangereaza putin in imagine.
adresa_web_filtrata /5dwF2Jw.jpg

La 5 ore dupa ce am descoperit albul acela, tot verificand ocazional daca sa mai intamplat ceva nou in gura, am remarcat ca imi aparuse niste pete rosii putin iesite in relief, greu de remarcat, pe partea stanga si a dreapta a limbii.
adresa_web_filtrata /7KxEYsI.jpg

Acum, la 22 de ore de la contactul sexual, am remarcat ca albul sa intins intr-un strat mic catre capatul limbii, si au aparut niste cercuri rosi perfect rotunde catre varful limbii.
adresa_web_filtrata /6s3g0N1.jpg

Nu stiu exact ce sa fac. Am de gand sa ma duc la medicul de familie sa intreb ce sa fac si unde sa ma duc, dar medicul de familie nu mai am cum sa il contactez pana luni.
Imi este foarte frica, am stat toata ziua stresat gandinduma la ce ar putea sa fie, si sper ca nu este ceva fara leac.
Am vrut sa intreb aici daca poate sa imi dea cineva un sfat sau o opinie.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Andra Aprodu (acum 5 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala_1355

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: