Va rog ajutatima

Avortul
Intrebare postata de Mahi cu 14 ani in urma

Am fost plecata intro tara araba de unde mam intors de urgenta dupa ce mi-am dat seama ca sunt insarcinata(5luni)doresc sa fac avort viata mea nu este atat de usoara langa un barbat musulman,am deja 3 copiii superbi nascuti pe cale naturala.Nu imi port permite sa mai fac inca un copil tin cont de faptul ca sunt la mana barbatului din toate punctele de vedere.Nu mi-am dat seama ca sunt insarcinata deoarece nu am avut greturi nu am luat in greutate burta nu am ciclu am avut in fiecare luna singurul lucru care ma pus pe gandauri sunt sanii sau mai marit mi-am facut un test a iesit pozitiv si dupa aceia o ecografie la care mi sa spus ca sunt insarcinata in 5 luni am ramas socata.Sunt constienta de faptul ca nu este bine ce fac dar chiar nu doresc sa mai fac,sufar destul pentru cei 3 copiii pe care ii iam.VA ROG DIN SUFLET AJUTATI-MA.DUMNEZEU SA MA IERTE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

raluca (acum 14 ani)

Din cate inteleg ai 3 copii, unde mananca ei poate manca si al patru-lea copil, nu crezi? In general se poate face avort, dar totusi, daca esti insarcinata in 5 luni de zile, copilul format in pantecul tau este destul de mare.

Nu cred ca te va ajuta niciun medic normal la cap sa faci aceasta intrerupere de sarcina. Gandeste-te ca la 5 luni, fatul are deja formate reflexele musculare ale pleoapelor, palmelor, picioarelor si inghititul. Chiar daca nu s-a nascut, iti recunoaste vocea.

Chiar si asa vrei sa faci avort? Sa nu ma intelegi gresit, nu vreu sa te condamn, dar totusi ai o varsta, ai trecut prin 3 sarcini, dupa cum povestesti, chiar nu ti-ai dat seama ca este ceva in neregula cu tine, nu ai avut nici un fel de suspiciune...cinci luni...Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahi (acum 14 ani)

Absolut nicio suspiciune,este ceva in neregula cu mine recunosc langa acest om am dat inapoi 10 ani.Cand am fost insarcinata cu ultimul copil la 6 luni ma trimis sa fac avort cat am stat in spital nu a venit sa o vada doar imi aducea mancare si pleca.Mai bine mor decat sa-i c***a suferind.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

floryny (acum 14 ani)

Ai incercat sa stai de vorba cu acel domn musulman, sa-i spui ca ai ramas insarcinata? El ce parere are de avortul pe care doresti sa-l faci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahi (acum 14 ani)

Absolut nicio suspiciune,este ceva in neregula cu mine recunosc langa acest om am dat inapoi 10 ani.Cand am fost insarcinata cu ultimul copil la 6 luni ma trimis sa fac avort cat am stat in spital nu a venit sa o vada doar imi aducea mancare si pleca.Mai bine mor decat sa-i c***a suferind.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

floryny (acum 14 ani)

Nu este o solutie 'moartea'. Tu si numai tu vei sti ce decizie sa iei in continuare. Tu singura trebuie sa iei acesta decizie - ce sa faci cu sarcina, daca sa o duci la bun sfarsit sau sa renunti la ea.
La noi in Romania, intreruperea cursului sarcinii e permisa pana la 14 saptamani. Poate sa gasesti un medic mai ['nebun' sa te poata 'ajuta' in astfel de probleme. Nu mai stiu ce sa-ti spun....Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mahi (acum 14 ani)

Problema este ca in toata aceasta perioada am luat pastila de slabit si super slim am fost recita am luat tratament si pentru raceala etc.Accept orice repros dar numai ajutatima.plsssssssssssssssssssssssssss

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

Ce ajutor iti poate oferi un forumist? Mergi la un doctor, doar el te poate ajuta. Poate povestindu-i prin ce treci si cati copii mai ai, te va ajuta. Multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MAHI (acum 14 ani)

MULTUMESC.NUMAI DUMNEZEU IMI POATE INTELEGE PROBLEMELE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 14 ani)

Da, intradevar ai dreptate, caci numai cel de sus te poate intelege si te poate ajuta. Dar indiferent ce decizie vei lua, gandeste-te foarte bine ce vrei sa faci in continuare. Multa sanatate si sa te lumineze cel de sus!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mahi (acum 14 ani)

Am scris aici in speranta ca ma va contacta vreun medic care ma poate ajuta si deoarece nu am cu cine discuta in familie sunt singura la parinti iar prietenele pe fata iti plang de mila si pe la spate te barfesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olivia (acum 14 ani)

Draga mahi,

Deschide-ti inima si sufletul, vin sarbatorile, nimeni nu se baga sa-ti omoare tie pruncul. Chiar nu se poate sa-l tii si pe acest suflet langa tine cum ii tii pe ceilalti 3 copii? Mai gandeste-te....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

Sarcina este f avansata, in romania sigur nu vei gasi un medic care sa mai faca o intrerupere acum
Trebuie sa te impaci cu ideea si sa mergi sa vezi daca e sanatos ac***a in vedere ca ai luat pastile pe perioada sarcinii.
Si pe viitor foloseste o metoda de protectie sigura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MAHI (acum 14 ani)

Pe viitor o sa-mi leg trompele pentru ca defiecare data trebuie sa ma milogesc la el sa-mi dea bani sa ma duc la doctor.Offfffff Doamne ce ma fac?
Ma duc sa-mi iau copiii de la gradinita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Draga mea, nu am trecut, slava Domnului, prin asa ceva, dar imi inchipui in ce cosmar traiesti! Toti cei care ti-au scris mai devreme au dreptate: este tarziu, mult prea tarziu ca sa mai faci un avort! Cel putin, nu in Romania. Ma doare sufletul pentru tine ca, dintr-o greseala de moment probabil (casatoria cu un musulman), platesti acum polite multe si grele... Poate ca, din cauza pastilelor, fatul a suferit malformatii si medicii pot recurge la un avort, am avut o prietena cu fat cu prezumptie de sindrom Down si a avortat fara probleme in sarcina avansata. Cred ca aceasta ar fi singura ta "speranta", ca sa zic asa. Eu nu am pareri preconcepute ca ceilalti si consider ca, decat sa aduci pe lume un copil intr-o familie care are un climat de nesiguranta, mai bine sa-l scutesti pe acel mic suflet de durere pe mai tarziu... Caci copiii simt instinctiv, si sufera enorm cand isi vad mama abatuta, suparata si trista, cand vad ca 'tati' nu ii saruta des si nu-i imbratiseaza, cand atmosfera in casa e 'incarcata cu electricitate'...
Iar cei care probabil vor spune ca sa-l faci si mai bine sa-l "dai la o manastire" nu cred ca stiu ce inseamna casatoria cu un musulman si in ce consta de fapt religia si chiar firea acestor oameni! A fost un caz de femeie maltratata de sotul ei, musulman, la emisiunea de la Pro Tv Dansez pentru tine. Eu m-am ingrozit de ce am auzit acolo! De-aia te si inteleg. Ce nu inteleg e de ce nu ai cautat, chiar 'furand' de la cosnita, sa iei pastile anticonceptionale... Asa, nu mai treceai prin calvarul asta!
CURAJ MULT SI MINTE LUCIDA ITI DORESC! LINISTESTE-TE! De vei rezolva sau nu... asta tine de voia lui Dumnezeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahi (acum 14 ani)

Multumesc pentru incurajari.Nu vreau sa merg pe premiza ca este prea tarziu sau inposibil orice este posibil pe lumea asta.Niciodata pe lumea asta nu am sa condamn femeile care au mai multi copiii deoarce stiu ce inseamna sa nu ai banii tai de buzunar sa-ti poti cumpara medicamente sau sa faci o intrerupere de sarcina la momentul potrivit.Este foarte usor sa reprosez unui om ceva dar este foarte greu sa incerci sal ajuti atunci cand are nevoie.Nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa condamne pe cineva fiecare vom raspunde pentru faptele noastre la momentul potrivit in fata lui Dumnezeu.Daca as avea omul de langa mine mai receptive la problemele familiei as face 5-6 copiii nu mas opri aici dar singurul ajutor il am de la mama care mai trebuie sa aiba grija si de tata care are 84 de ani.Am fost batuta de tatal meu de la varsta de 7 ani pana inainte sa ma marit lam cunoscut pe sotul meu pe 5 Noiembrie 2000 iar pe 24 Decembrie 2000 am plecat cu el in siria ca sa-i cunosc familia.Familia lui este super OK dar el mai badaran.Mam casatorit cu el pentru ca il iubesc si ca sa stau departe de tata.Mama a trait aceiasi viata cu el a fost batuta si maltratata am fost batute cu furtunul de la masina de spalat cu baston de politist cu orice iesea in cale ,nu cer mila nimanui si nici nu am cerut vreodata doar am cerut un ajutor ca sa nu-mi ingreunez situatia familiala mai mult de atat macar sa pot face mai mult pentru copiii pe care ii am .Dumnezeu imi vede si stie situatia mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Nici nu stiu ce sa mai spun: nu intelege gresit, nu ai cerut mila si te inteleg si te aprob cand spui ca nu vrei sa iti faci situatia familiala mai grea decat acum! Dar retine bine un lucru: nu incerca vreo p***ae, ai mare, mare grija! Ai niste copilasi pe care ii iubesti si care depind de tine, asa ca nu te grabi la vreun gest necugetat cum ar fi vreun avort provocat de tine sau ceva de genul asta. Du-te la consult ginecologic, neaparat, spune-i medicului ca ai luat pastile, fa o ecografie, dar nu fa vreun gest pe care ai sa-l regreti. Daca fatul e ok, nu prea cred ca ai ce-i face, aici, in Romania. Daca ai avea bani, in Anglia se fac avorturi la sarcini mai avansate, in Romania insa SIGUR NU. A fost un caz cu o fetita violata de unchiul ei, care avea 12 ani, si nu i s-a facut intrerupere de sarcina pentru ca era sanatoasa iar sarcina avansata.
AI MARE GRIJA! Nu spun sa-ti parasesti sotul pentru ca mi-am dat seama ca nu ai alta solutie la parinti si nici vreun mijloc de trai. Judeca bine situatia, la rece, si nu fa vreun gest pripit. MULTA SANATATE ITI DORESC TIE SI COPIILOR! ITI TIN PUMNII! VEZI CE POTI REZOLVA LA MEDIC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahi (acum 14 ani)

Nu vreau sa fac un gest necugetat doamne fereste mie frica si de varianta ca pot pati ceva.Dar intai trebuie sa fac rost de bani si apoi sa ma duc la doctor si asta cat mai repede.Doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul@@ (acum 14 ani)

Ai grija ce faci!!!chear daca vei gasi un medic care sa te ajute..gandeste-te si la varianta,D-zeu sa fereasca,ca sa ti se intample tie ceva!gandeste-te la copii..unde cresc 3..cresc si 4....daca e "inuman" acel domn...vino acasa,paraseste-l!vei fi poate mai linistita!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahi (acum 14 ani)

Dar in cazul in care copilul paote avea unele malformatii de ce se pot face avorturi si in romania la sarcini mai inaintate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Oriunde, nu numai in Romania, se pot face avorturi daca fatul este malformat. Cred ca este vorba de etica medicala care interzice unui medic ginecolog sa faca avorturi la sarcini inaintate ca termen atunci cand sarcina nu prezinta un pericol pentru mama iar copilul e sanatos.
Prietenei mele i s-a intamplat urmatorul lucru: ea a cerut amniocenteza (analiza lichidului amniotic) doar asa, ca sa fie sigura ca va avea un copil sanatos, si in urma analizei medicul a constatat ca fatul avea o probabilitate crescuta de sindrom Down. A intrebat-o pur si simplu ce opteaza: sa duca sarcina la termen sau sa faca avort, ea a spus ca avort si... totul s-a rezolvat. Dar vezi, amniocenteza este o analiza destul de scumpa!
Strange bani si mergi intai la un consult. Apoi la o ecografie. Vorbeste cu medicul si spune-i ca ai luat medicamente, la nevoie exagereaza putin si tu! Si ma bucur mult ca te-ai gandit la copilasii tai si nu vei face nimic necugetat!
Numai bine si multa bafta! Si fii inventiva, poti strange banii, femeile pot orice daca vor cu adevarat, du-te la un consult mai repede!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3