Fata la 13 ani insarcinata ce este de facut? raspuns medic

Avortul
Intrebare postata de antoky cu 13 ani in urma

Ce se va intampla cu copilul?iar tatal este minor are 17 ani. as vrea sa stiu ce se va intampla din punct de vedere legal cu fata si copilul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (55)

Iuli (acum 13 ani)

Tatal este pasibil de inchisoare, mama de probleme psihice iar copilul de o viata nefericita, fara niste parinti adevarati, maturi si cu posibilitatea sa il creasca asa cum trebuie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoky (acum 13 ani)

mama va pastra copilul in acest caz? sau autoritatile il pot lua?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu sper ca fetita sa nu ajunga mama. Autoritatile iau copilul daca se constata ca acesta nu poate creste in conditii bune. In general parintii fetitei isi asuma responsabilitatea (desi nu vad cum ac***a in vedere ca nu au stiut sa isi creasca fiica din moment ce aceasta a ramas gravida la 13 ani).
Incredibil ca se mai poate intampla asa ceva in Romania in zilele noastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

sa il ea dal dracu a il e cn la pus sa se p***a bag p**a in el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TEO (acum 13 ani)

Tocmai in '''' Romania in Romania zilelor noastre'''' se intampla ca o fetita sa faca sex si apoi sa ramana insarcinata. In Romania zilelor trecute, cand copiii erau mai bine educati, aveau mai mult bun simt, nu se intampla asta. Multe persoane sunt de acord cu sexul, dau sfaturi despre pozitii, anticonceptionale, avort, dar nu spun ca nu ar trebui ca inainte de 18 ani sa nu faca sex. Abstinenta este cea mai sigura metoda de contraceptie. Sexul implica responsabilitate, cum este si aceasta de a deveni mama la o varsta frageda.Stiu ca se poate face intrerupere de sarcina la erere, daca sarcina nu este inaintata. A fost un caz mediatizat anul trecut. Implica riscuri probabil. Parintii pot deveni tutorii copilului, il pot chiar infia. In Iasi, unde locuiesc, in urma cu 3-4 ani, a nascut o fetita de clasa a 7 a. Tatal copilului era in clasa a8a. Parintii fetei si-au asumat responsabilitatea cresterii copilului. Mama este acum eleva in clasa a zecea. Parintii baiatului munceau in strainatate, au venit, si-au luat si baiatul in Italia si nu l-au lasat sa recunoasca copilul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camy (acum 13 ani)

Parintii fetei de 13 ani ar trebui pedepsiti aspru pentru iresponsabilitate,apoi fata de 13 ani internata intr-un centru pentru copii cu probleme psihice ,tatal de 17 ani tras la raspundere penal si micutul nevinovat crescut de o familie sanatoasa mental.Cum naiba in zilele anului 2011 mai pot exista astfel de catastrofe de oameni,sa nu imi ziceti acum ca saraca fata e mica are doar 13 ani...e mica dar a stiut sa faca sex tampita ca stati linistiti stiu mai multe mucosii astia decat ne putem imagina noi...am impresia ca face parte dintr-o familie destrabalata si iresponsabila...vai de micutul care se naste dintr-o astfel de catastrofa de fata!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nuconteaza (acum 13 ani)

vina ne apartine noua adultilor, nu unor copii ai caror sinapse inca nu s-au inghegat. Noi le oferim societatea astea mizerabila si draga Camy, de ce fata e o mucoasa? pentru ca are 13 ani s-a f**** si e insarcinata? dar tu cum esti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosh caisa (acum 13 ani)

he he!....as da vila . masinile. chiar si avionul ca sa am iar 17 ani!....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan b. (acum 13 ani)

si-au ratat viata si cel mai afectat va fi cel nevinovat (copilul)! asta e urmarea directa a valorilor societatii in care traim, "traieste clipa" "daca-ti place fa-o" etc. o societate iresponsabila! cazurile astea ar trebui mediatizate, nu libertinajul! Unde sunt valorile crestine intr-o tara "crestina"? Abstinenta sexuala pana la casatorie, si sexul numai in cadrul casatoriei a devenit o rusine pentru societatea de astazi! in consecinta societatea de astazi culege roadele, boli sexuale, copii facuti de copii! Dragii mei sexul este un lucru bun si frumos, binecuvantat de Dumnezeu NUMAI in cadrul casatoriei, numai intre un barbat si o femeie! cei care nu inteleg si nu vor sa inteleaga asta vor suporta mai devreme sau mai tarziu consecintele! - in cazul de fata cred ca cea mai mare greseala ar fi sa mai faca si o intrerupere de sarcina, adica sa-l OMOARE pe cel mai nevinovat din toata problema asta!

solutia din punctul meu de vedere, cei trei sa ramana o "familie" ajutati de parinti pana vor putea sa stea pe picioarele lor si sa fie cu adevarat o familie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 13 ani)

Pe langa toate aiurelile spuse mai sus, din punct de vedere legal poti:
- fie sa obligi fata sa faca avort (are doar 13 ani, nu are consimtamant, parintii decid in locul ei); in acest caz avortul se poate face si daca varsta sarcinii a depasit 14 saptamani.
- daca se hotareste sa pastreze copilul puteti da in judecata "tatal" copilului pentru recunoastere de paternitate, pensie alimentara si alte chestii, pe care desigur le vor plati parintii in calitatea lor de reprezentanti legali al "tatalui".
Nu este cea mai buna solutie sa pastreze copilul pe langa faptul ca nu-i va oferi niciodata o familie adevarata, dar in functie de dezvoltarea fizica este foarte probabil ca nici nu va putea duce sarcina pana la capat (daca este aproape dezvoltata, in sensul ca mai are foarte putin exista sanse sa mai poata duce sarcina pana la capat, dar de obicei la varsta lor orice poate declansa un avort spontan, in sensul ca si daca se apuca de sarit coarda poate sa faca avort). Cel mai probabil copilul nu va iesi unul bine dezvoltat.
Ce mi se pare cel mai grav este faptul ca s-a ajuns intr-o asemenea situatie. E treaba fiecaruia cum isi creste copilul intr-adevar, dar copilul acela trebuie crescut ca ceea ce este: conform varstei lui, sa nu se creada mai mare decat este si atat de iresponsabil.
Sexul inainte de casatorie nu este ceva rau, habotnicilor, doar sexul neprotejat este!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan b. (acum 13 ani)

sa stii ca unii s-ar putea sa-ti urmeze sfaturile tale "destepte", si atunci vei fi si tu partasa la o CRIMA care se face! tie ti se par "aiureli", dar intr-o zi TOTI vom raspunde in fata lui Dumnezeu! ai grija la sfaturile care le dai altora... ca sa nu te faci partasa lor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 13 ani)

Eu nu i-am spus sa avorteze, i-am spus numai ce poate sa faca din punct de vedere legal (acesta fiind domeniul meu de expertiza si nu religia). Si vorba fie intre noi, eu nu cred ca Dumnezeul tau vrea sa lase pe lume un copil care sa aiba o viata chinuita, asta pe langa faptul ca nu ne nastem pe pamantul acesta numai ca sa ne reproducem asa cum s-ar putea intelege din "invataturile" religiei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rok (acum 13 ani)

Mary, tu ai dat un sfat si trebuie sa-ti asumi responsabilitatea pentru el, altfel nu l-ai mai da, Ce face Dumnezeu e treaba Lui (daca-l lasa pe copil sau nu in viata), problema apare cand NOI vrem sa luam locul lui Dumnezeu! Nu se intelege din religie, cel putin din crestinism, ca ne nastem doar ca sa ne reproducem!
Problema de fond este daca sa ucizi sau nu! Oamenii ii spun mai voalat, intrerupere de sarcina dar asta e crudul adevar, este o CRIMA avortul! si din toate comentariile celor care au facut avort reiese ca simt vina deciziei pe care au luat-o si vor ramane cu ea toata viata (asta in cazul in care mai au totusi o constiinta), inchei cu o ilustratie:

Un profesor de la o scoala de medicina a confruntat studentii sai cu urmatoarea situatie spunand : ” Am sa va redau istoricul unei familii. Tatal are sifilis. Mama are TBC. Au avut deja patru copii. Primul este orb. Al doilea a murit imediat dupa nastere. Al treilea este surd. Al patrulea are TBC. Mama este insarcinata. Parintii ar dori sa faca avort. Care este decizia voastra ca viitori specialisti ? Ce credeti ?”
Cei mai multi dintre studenti au recomandat avortul.
“Felicitari, le-a spus profesorul. Tocmai l-ati ucis pe Beethoven !”

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mamica proaspata (acum 13 ani)

Ai dreptate Mary Jane,cred ca minora mama si tatal de 17 ani nu au primit educatie.
La noi la gradinita a fost nevoie de educatie sexuala pentru copii de 3-4 ani.Ce sa mai spunem de ei....13 si 17 ani..fac ce vad,apoi CE SA FACEM>>>

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoll (acum 13 ani)

Daca ne-am indrepta mai mult catre calea divinitati si am da o alta educatie copiilor fiti sigutìri ca nu ar mai fi probleme de genul asta.Si nu mai da-ti sfaturi sa omoram ca nu suntem stapani pe viata si am primit-o in dar de la creatorul lumii.Dumnezeu sa fie cu voi toti si cu aceasta familie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

Cat dreptate are Dan B. Amin

O, om!

O, om, ce mari răspunderi ai
De tot ce faci pe lume,
De tot ce spui, în scris sau grai
De pilda ce la alţii dai,
Căci ea, mereu, spre iad sau rai
Pe mulţi o să îndrume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nona27 (acum 13 ani)

EU CHIAR NU POT SA IMI IMAGINEZ O FETITA DE 13 FACAND SEX...E INCA UN COPIL...NICI NU ARE NEVOI SEXUALE INCA...FORMIDABIL!!! EU ZIC CA NU AR TREBUII SA NASCA COPILUL IAR BAIATUL SA FIE PEDEPSIT !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea m. (acum 13 ani)

sa ucidem nu avem nici un drept , greseala a fost facuta, un copil trebuie educat si indrumat crestineste, ajutat de parinti , nu lasat in voia sortii .... eu zic ca o gura in plus sau una in minus nu conteaza, sa pastreze copilul parintii fetei pina cind termina scoala,intre timp se va maturiza sper... ptr ca e o responsabilitate mare un copil,sa il educi sa-l imbraci, si sa il cresti, si ptr el sa aplice legea necesara, ca sint niste magari aprofita imediat de o fetita.... daca o pune careva sa faca avort e posibil ca mai tirziu sa nu mai aibe copii si o sa sufere toata viata , sau o poate distruge ptr ca e fragila inauntru nu e de jucat cu vietile oamenilor,mai bine te chinui decit sati plingi amaru o viata intreaga ptr decizia luata,iar daca parinti nu vor sal creasca din anumite motive pot sal dea spre adoptie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

Este pacat ca s-a ajuns la o asemenea situatie. Chiar nu exista nici un fel de protectie???
Am observat ca sunt 2 tabere cea a cinicilor si cea a credinciosilor.
Hai sa facem o analiza: daca fetita ar fi crezut un pic in Dumnezeu, s-ar fi abtinut sa faca sex (daca nu pana la casatorie, cel putin pana la o varsta inaintata - poate pana la majorat). Daca ar fi avut incredere in parintii ei, poate nu s-ar fi ajuns la o asemenea situatie. Biblia spune clar ca este pacat sa faci un "copil din flori". Mi-o amintesc pe mama cand ne spunea, daca va decideti sa va incepeti viata sexuala protejati-va, iar daca se intampla ceva, veniti intai la mine. Exista intotdeauna o solutie ca sa va pot ajuta.
Din tabara cinicilor: sarcina ar putea sa nu fie viabila. Sansele sunt foarte mari si aici pot sa confirm, deoarece cunosc cateva cazuri (fete insarcinate intre 13-16 ani care nu au putut duce o sarcina pana la capat). De altfel exista sansa ca parintii fetei si ai baiatului sa nu fie de acord cu acest nepot neasteptat. In acest caz numai parintii fetei pot decide ce este de facut. Toti considera o crima avortul. Nu este recomandat, dar este o solutie. Nu spun fa asta, sau mai bine fa asta. Nimeni nu poate da un sfat aici. Poti sa-ti dai doar cu parerea ce se poate face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

sexul in zilele noastre este o mare problema ,nu exista iubire adevarata ,doar placerii carnale ,am 40 de ani ,sotul meu este primul barbat din viata mea si primul baiat pe care l-am sarutat ,am 2 fete una studenta alta la liceu in anul trei dar asa cum am crescut eu sunt si ele ,sunt frumoase ,destepte dar mai ales cuminti asa cum ne vrea DUMNEZEU ,relatiile sexuale trebuie sa inceapa dupa casatorie cand oamenii sunt maturi si responsabili ,mamele fetitelor care isi incep viata sexuala devreme sunt vinovate pentru sp***a educatie pe care o ofera ,copii sunt responsabilitatea noastra nu a internetului si televizorului sau a cluburilor ,o societate morala incepe din familie sa nu dam vina pe nimeni ,de asta sunt atatea bolii sunt atatia saraci si atatea lucruri urate in jurul nostru pentru ca ne lasam copii viitorul tuturor la voia intamplarii ,copii ne urmeaza exemplul nostru a celor maturii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3