Am o mare problema

Avortul Neuropatie autonoma
Intrebare postata de isabel82 cu 13 ani in urma

Buna ziua.
Indraznesc si eu sa va rog a-mi raspunde, a-mi da un sfat, in legatura cu problema cu care ma confrunt. In urma cu 4 saptamani am facut o intrerupere de sarcina prin interventie chirurgicala, chiuretaj, fiind in 8 saptamani de sarcina.
Mentionez ca este prima mea interventie de acest fel si mai mentionez si faptul ca nu am nascut niciodata, pana acum.
Totul a decurs destul de bine, nu am avut sangerari dupa chiuretaj decat cateva picaturi maronii, dureri foarte vagi, in afara de o singura data,la 3 zile dupa interventie, in care dupa ce am mancat fructe, acestea mi-au provocat balonarii in stomac si pana in momentul in care am avut tranzit, durerile la nivelul ovarelor au fost groaznice. Mi-a fost prescris antibiotic (augmentin) si un antiinflamator (ibuprofen) timp de 7 zile. Dupa ce am luat augmentinul am facut candida.Dupa o saptamana si jumatate am mers la medic pentru un control si aici mi s-a spus ca uterul nu prezinta nici un fel de problema si mi s-a prescris pentru candida un tratament cu ovule cu meclon si spalaturi interne cu solutie de tantum rosa. In data de 02.09.2010 au trecut 30 de zile de la chiuretaj si ciclul inca nu mi-a venit. Problema ce ma sperie pe mine cel mai mult este faptul ca de 3 zile am dureri foarte mari la nivelul ovarelor, sunt balonata iar in momentul in care merg la toaleta si elimin gazele din stomac durerile se accentueaza. Am uitat sa mentionez ca nu am avut nici un contact sexual cu prietenul meu, de la chiuretaj si pana acum 4 zile, adica de o luna de zile. Ac***a o relatie stabila cu prietenul meu cele doua contacte(doua au fost in ultimele 4 zile),au fost neprotejate, si fara a ejacula in interiorul meu.Aceste dureri s-au intensificat dupa ce am avut aceste doua contacte sexuale.
Aceste dureri pot fi provocate de cele doua contacte sexuale?
Lipsa ciclului menstrual poate fi un semnal de imbolnavire?
Este ceva grav?
Va multumesc si va rog mult ajutati-ma ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg. Ai facut un chiuretaj terapeutic sau la cerere? Pentru ca daca e la cerere si nu vrei copii, insa continui sa ai contact sexual neprotejat se cheama INCONSTIENTA!!
Asteapta inca 2 saptamani. In acest rastimp foloseste supozitoare cu movalis (antalgic si antiinflamator) si vezi cum iti e. Incearca sa nu fii constipata, dar nici diaree si balonare (evita anumite alimente care provoaca aceste stari). Daca durerile persista si nu vine menstruatia, consulta medicul din nou. Ia si niste vitamina E intre timp si incearca sa nu te stresezi.
Atata sper, ca nu ai ramas din nou gravida. Exista prezervativ. Nu inteleg ce relevanta are daca este stabila relatia sau nu.
Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

Multumesc mult, Iuli ! A fost un chiuretaj la cerere. DA, spre rusinea mea, stiu ca este inconstienta ceea ce fac, stiu ca sunt singura ce ma supun chinurilor, dar sunt asa de multe lucruri de adaugat la toata situatia, asta a mea............... Imi cer scuze, daca cumva, am deranjat cu indrazneala mea dar chiar nu stiu cu cine sa stau de vorba. Stiu, ca dupa un chiuretaj se poate foarte usor sa raman insarcinata, dar totusi insist in momentul meu de naivitate si intreb, din nou: chiar este posibil sa fiu insarcinata,, atat timp cat ejacularea nu s-a finalizat in mine? Stiu ca pana in momentul orgasmului mai exista anumite scurgeri ale penisului. Chiar se poate sa fi ramas insarcinata doar din acele scurgeri? ? ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileAppAracelyy800 (acum un an)

Eu doar ce am pierdut sarcina la 4 luni 😢și altele fac chiuretaj....
Dar,este chiar imposibil ca acum încă nu se protejeazăCand o sa vrea sa facă copii nu o sa mai rămână însărcinată!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

DA, SIGUR CA SE POATE! TU ACUM AFLI? La 28 de ani??? Dar daca nu stiai toate informatiile despre sex, nu trebuia sa incepi sa il faci! Pe vremea lui Ceausescu asa ramaneau femeile gravide. Foloseau metoda "retrasului", care functiona de 3 ori si a 4-a ramaneau. Lichidul acela contine spermatozoizi, chiar daca mai putini decat sperma. Mi se pare incredibil ca in secolul 20 principala metoda de protectie sa fie avortul, cand exista atatea la dispozitie. Nu ai putut sa il intrebi pe medicul care ti-a facut avortul?
Eu nu pot sa inteleg femeile ca tine... Atata sper, ca nu ai un barbat din acela idiot care spune ca el "nu suporta prezervativul" (dar suporta sa te vada ca te chinui, desigur). Tu dupa avort ai avut ovulatie, cel mai probabil, insa nu ai cum sa stii cand. Astfel ca ai putea fi din nou gravida, dupa act sexual neprotejat. O femeie ramane gravida cu sau fara finalizare, cu sau fara ciclu anterior, in orice zi, pentru ca nu poate sti cand sau daca ovuleaza.
Iti doresc FOARTE mult succes si iti recomand sa ii impartasesti si domnului placerile prin care treci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

Buna ziua, din nou! Dupa mustruluiala primita de la Iuli, si care o meritam cu siguranta, mai vin cu cateva mici noutati legate de p***aa facuta de mine. Asa cum spuneam la inceputul povestirii mele, am avut cateva zile-n care ma durea rau de tot burta, eram si balonata, ciclul nu imi venise inca dupa 4 saptamani de la acel chiuretaj, ce sa mai, imi era foarte rau. Nici acum nu mi-a venit ciclul si 5 saptamani de la chiuretaj, dar pot sa spun ca nu ma mai doare burta, nu mai sunt balonata, astazi de dimineata am facut si un test de sarcina care mi-a iesit negativ. M-am mai linistit putin in privinta sarcinii, dar ma ingrijoreaza, totusi, intarzierea ciclului. Este adevarat ca nici inainte nu era regulat, dar acum este o cu totul alta situatie si asta ma nelinisteste. Mai astept o saptamana dupa care o sa fac un nou test de sarcina si o sa merg la medic. Oricum, eu, iti multumesc mult Iuli pentru faptul ca ai dat atentie "strigatului meu de ajutor" ......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Titiana (acum 13 ani)

Dupa avort sau chiuretaj in cazul tau, menstruatia trebuie sa vina in a 40 zi socotita, incepand cu ziua in carw ai facut chiuretajul!
Nu ai idee ce probleme ai putea sa ia in viitor, cand o sa-ti doresti copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ia niste vitamina E intre timp, nu te stresa (stresul determina intarziere), si fa-ti provizii mari de prezervative.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

Buna ziua. M-au ajutat foarte mult atat sfaturile cat si "criticile" primite de la voi fetelor si pentru asta eu va multumesc din suflet. Abuzand, un pic,de bunavointa voastra, va mai povestesc ce-am mai facut legat de problema mea.
Marti, 14.09.2010, s-au facut 6 saptamani de la chiuretaj si inca nu mi-a venit ciclul, asa ca am mers la medic pentru un control. Asa cum si testul de sarcina mi-a aratat , nu sunt insarcinata,(slava domnului), in schimb doamna doctor mi-a spus ca mi s-a format un dop la intrare in uter si de-asta nu mi-a venit ciclul inca. Mi-a explicat ca dupa ce o sa-mi indeparteze acel dop o sa elimin o secretie maronie si dupa aproximativ doua-trei saptamani imi va veni si ciclul menstrual. Exact cum a spus dansa, am eliminat aceea secretie inchisa la culoare, (prima data mai mult, iar dupa o zi au inceput sa fie doar cateva picaturi,). Acum astept sa treaca cele trei saptamani si sa-mi vina si ciclul. In afara de cateva spalaturi interne cu Tantum Rosa, doamna doctor nu mi-a mai prescris absolut nimic. Mi-a spus ca nu este necesar sa-mi prescrie altceva, atat timp cat totul este bine si ciclul va veni de la sine. Am intrebat-o si daca pe viitor o sa vreau sa fac un copil, este posibil sa am probleme in a ramane insarcinata, datorita acestui chiuretaj si acestei intarzieri menstruale. Mi-a raspuns ca nu, in nici un caz, cine ramane asa repede insarcinata de prima data, va ramane si cu o alta ocazie. Voi ce credeti????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sabinica (acum 13 ani)

buna.as vrea sa incep cu o imbratisare ptr tine....doamna doctor a avut dreptate,vei ramane gravida.intrebarea e daca vei fi pregatita sa devii mamica....ai grija de tine si nu ti mai fa griji .o zi plina de ganduri pozitive si multe zambete

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ady (acum 13 ani)

vei ramane,si inca de mai multe ori...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ma bucur ca esti bine. Dar un singur lucru iti spun: PREZERVATIV pana cand vei dori un copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

OOOooo, ce bine ma simt, citind mesajele lasate de voi fetelor.. Va multumesc din suflet si va imbratisez..... Multumesc.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

adevaruldespreavort.ro

DA vei mai ramane gravida, te rog mult, ai grija ca atunci sa fi pregatita ptr a deveni mama. pana atunci foloseste prezervativul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

Datorita dereglarii hormonale, mi-a aparut pe corp, in special in zonele unde ma epilez, o acnee foarte urata si extrem de dureroasa. Am folosit tot felul de creme, solutii si unguente, dar tot nimic. Sunt nerabdatoare sa vad atunci cand o sa-mi vina ciclul menstrual, daca-mi dispar. Sunt asa inestetice cele de pe brate, pentru ca sunt mari, colecteaza si foarte greu se vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Tot ce ai este evident si in mod sigur de la chiuretaj, in afara de de candida pe care o ai de la antibiotice si alte simptome uletrioare pe care le ai de la tratamementul date pt. candida.
Si in mod sigur ca o sa mai ai si alte simptome noi daca mai faci alte tratamente si din pacate ginecologul nu are cum sa-ti faca nici un bine, orcine ar fi acesta, ci numai rau, caci din nefericire tot ce se da in ginecologie nu face bine si numai rau (antiinflamatoare, antibiotice si hormoni).
Asa cum poate ai vazut pe pielea ta.
Daca vrei sa-ti recapeti menstra si sa scapi de problemele induse de avort mergi la un medic homeopat cu experienta si sa evita pe viitor ginecologii cu privire la tratamente.

Sper sa nu tratezi acum si acneea aceea cu medicamente, caci este un simptom indus doar de tratamemtele facute inainte si prin care corpul toxificat incearca sa se scape de toxinele ingurgitate si daca o suprimi toxinele ramana in corp facand ravagii si mai mari.

De la un singur chiuretaj o femeie poate suferi o viata intreaga.
Si unii copii avortati se intorc la o sarcina ulteriora si vor chinui mama toata viata caci vor veni cu boli in mod intentionat ca sa se razbune pe faptul ca au fost izgoniti prima oara. Majoritatea femeilor care au copii cu probleme de sanatate grave au facut cateva avorturi inainte. Toate greselile se razbuna candva de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho1 (acum 13 ani)

"Si unii copii avortati se intorc la o sarcina ulteriora si vor chinui mama toata viata caci vor veni cu boli in mod intentionat ca sa se razbune pe faptul ca au fost izgoniti prima oara. Majoritatea femeilor care au copii cu probleme de sanatate grave au facut cateva avorturi inainte. Toate greselile se razbuna candva de la sine."

Vai de mine, ce minune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Religia ortodxa :( argumente)

Cateva opinii depsre avort si sufletul pruncilor nebotezati:

CUM CANONISESTE BISERICA PĂCATUL AVORTULUI

"Femeia care a pierdut pruncul (sarcina) fără voie, se canoniseste (se opreste de la Sfânta împărtăsanie) un an de zile" (Sfântul Ioan Postitorul, canonul 22).
"Femeile care desfrânează si îsi omoară fătul în pântece...să se împărtăsească la iesirea din viată, iar procedând cu iubire de oameni., hotărâm să fie oprite de la cele Sfinte 10 ani, după treptele hotărâte" (Ancira, canonul 21).
"Femeile care iau buruieni otrăvitoare si pierzătoare, ca si cele ce primesc otrăvuri omorâtoare de prunci, să se supună canonului ucigasului, adică să fie oprite 20 de ani de la Sfânta împărtăsanie" (Sinodul VI ecumenic, canonul 91 si Sfântul Vasile cel Mare canonul 56).
"Orice femeie care va bea ierburi să nu nască copii, să nu se împărtăsească sapte ani si să facă 200 de metanii pe zi. Iar de se va întâmpla ei a muri prin avort, să nu se îngroape în cimitir" (Pravila Bisericească de la Govora, pag. 115).

SFATURI ALE PĂRINTELUI CLEOPA
[Extrase din: Ne vorbeste Pârintele Cleopa 3 si 8.]
Toate păcatele sunt păcate grele si toate păcatele se numesc de marele Apostol Pavel "lucruri ale întunericului". Că auzi ce zice: Lepădati dar lucrurile întunericului. Apoi începe să le numere: desfrânarea, lăcomia, betia, hula, necredinta... Tot păcatul întunecă pe om, dar uciderea este un păcat si împotriva Duhului Sfânt si strigător la cer, si poti să spui acestui păcat cum vrei. Că ce este mai scump la fiecare vietate decât viata?
Nu vezip***acă si o furnică si un tântar si o muscă, o jivină cât de mică, ea vrea să-si salveze viata. Fuge, aleargă, se păzeste să nu o omori. Dar omul, care-i chipul si asemănarea lui Dumnezeu, cât de scumpă este viata lui înaintea Tatălui ceresc?
Dacă ar fi omul fiară, n-ar fi o pagubă mare, că o fiară este mult inferioară omului, dar omul este chipul si asemănarea lui Dumnezeu. De aceea cei ce fac avorturi distrug chipul lui Dumnezeu din om, icoana Preasfintei Treimi pe pământ, si este foarte mare păcat.
- Prea Cuvioase, copiii care sunt avortati au suflet?
- Au! Cum să nu aibă?
- Dintr-a câta zi au ei suflet?
- Din clipa zămislirii. Căci spune proorocul Ieremia: Doamne, Tu zidesti duhul omului întru zămislire.
- Păi, înseamnă că sunt numai suflet, părinte.
- Sământa bărbatului si a femeii este vie. Si atunci, în clipa împreunării, s-a zidit si sufletul si trupul.
- Prea Cuvioase, ce se zideste întâi la om?
- Intâi si întâi se zideste sufletul si apoi trupul. Trupul ia forma după suflet.
- Atunci cum este cu copiii avortati?
- Pentru un copil avortat 20 de ani n-are voie să se împărtăsească mama lui. El este viu de când s-a zămislit în pântecele maicii lui; de când era cât o sământă de cânepă. Dacă îi faci ceva de atunci sau bei niste otrăvuri ca să pierzi copilul, ucigasă de oameni esti. De ce să nu vă spun? Cum să tac, că o să mă întrebe Mântuitorul!

- Mai este iertare, părinte?
- Este iertare! Te duci si te spovedesti, faci canonul si te iartă Dumnezeu.
Nu este nici un păcat de neiertat. Numai păcatul nepocăit si nemărturisit rămâne în veci neiertat.
- Sufletele copiilor avortati unde sunt?
- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.

- Dar care se feresc să nu nască copii, ce canon trebuie să facă?
- Care se păzesc să nu facă copii, sunt opriti de la Sfânta împărtăsanie doi ani de zile.
- O femeie bolnavă de trei ani de zile si care a pierdut un copil fără voia ei, vă întreabă ce să facă?
- Să se ducă la mărturisire la preotul ei si să-si facă canonul rânduit, că dacă nu-l face în lumea aceasta, o ajunge canonul cel de dincolo.
- Dacă nu-i dă canon părintele?
- Ba să-i dea canon. Cine a pierdut copii fără voie este oprit de la Sfintele Taine numai doi ani.
Fratilor, să stiti un lucru: Păziti-vă foarte tare, să nu spuneti în gândul vostru, cum îmi spune câte o femeie la mărturisire: "Da, părinte, l-am avortat, dar era numai de o lună sau de trei săptămâni!"
Ce-ai zis? De trei săptămâni? Iată ce spune Sfântul Anastasie Sinaitul:
"Precum când tună si fulgeră, odată auzi tunetul si odată vezi lumina fulgerului, asa în clipa când s-a zămislit copilul se zideste în el si trupul si sufletul lui, într-o formă ca o sământă de cânepă sau poate mai mic, dar în aceeasi vreme".
De aceea sfătuim pe cei ce-au căzut în acest păcat,ca să se silească cu toată puterea să se mărturisească si să-si facă canonul în lumea aceasta, ca nu cumva dincolo să-l facă vesnic. S-a prea înmultit păcatul acesta si este strigător la cer, si aduce osândă vremelnică si vesnică si în veacul de acum si în cel viitor. Amin.

Să vă iasă din minte, cum zic unele femei: "Părinte, nu era decât de-o lună, că nu se stia ce-a fost!" Nu minti pe Dumnezeu, Care a zidit si Care a zămislit în tine. Nu auzi ce spune Ieremia Proorocul? Doamne, au nu Tu zidesti duhul omului la zămislire?
Pe Dumnezeu nu-l poate minti nimeni. Aveti frica lui Dumnezeu, păziti-vă de gândul acesta al uciderii de copii, mai tare decât toti balaurii din lumea asta si decât toate. Păziti-vă! Că dacă tot veti face mereu avort, poporul nostru se împutinează. Vom rămâne numai bătrânii si vor veni alte popoare si ne vor robi, că vom fi putini si nu vom mai avea copii ca să fie ostasi ai tării si oameni de ispravă să conducă tara!
Tineti nu numai la natalitatea poporului si la scumpa noastră tară, tineti la sufletul vostru, care-i mai scump decât toată lumea, că dacă îl veti pierde, cu toată lumea nu puteti să-l răscumpărati. Toate femeile care aveti bărbati si v-ati cununat, ca si acelea care ati gresit si ati făcut nuntă fără cununie, să nu omorâti copiii. Copilul este un înger si prin el te mântuiesti si tu! Naste-l, botează-l, creste-l si printr-însul te mântuiesti si tu.
Să te duci la mărturisire, că esti o crestină bună, si te iartă Dumnezeu. Iar a ucide copilul este cea mai mare crimă, cea mai mare fărădelege si împotrivire înaintea lui Dumnezeu, Care l-a creat în pântecele tău si ti-a dat tie nastere, iar lui i-a dat suflet viu si cuvântător.
Vă rog din toată inima să tineti minte această întâmplare. Aduceti-vă aminte, femeilor, de vulturii cei de foc si de copacii cei de foc care ard pe femeile care fac avort, ca si de balaurii cei de foc, care au să vă sugă pieptul!
Păziti-vă, vă rog, nu numai de-a face păcatul, ci si de-a gândi la aceasta, căci crimă si prea cumplită crimă este fată de constiinta ta, fată de Dumnezeu si fată de tara în care ne-am născut si trăim.
Parintele Cleopa
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dialog cu Părintele Arsenie Papacioc
despre canonisirea femeilor care si-au lepădat pruncii
� Ce canon obisnuiti să dati femeilor care au făcut avorturi?
E atât de important, pe de-o parte, si de delicat, pe de altă parte, să poti să comunici public canonul pe care îl dai pentru diferite păcate. Consider că acest păcat este printre cele mai mari păcate posibile. Mi-am zis în sinea mea - motivat - că a ucide un copil în pântece e mult mai grav decât a omorî un om botezat. Mai întâi de toate, acest copil e autonom. Mama care îl poartă în pântece n-are drept asupra vietii lui. El e, fără discutie, liber să crească fără alt stăpân decât Dumnezeu. Si-apoi, în marile planuri ale lui Dumnezeu, acest fapt se transformă într-un fel de fraudă conjugală, urmată de ucidere. Dumnezeu, în planurile Lui, unde putea să asigure cresterea fătului mai bine ca în pântece de mamă?!
S-a constatat, de când e lumea, cât de iubitoare este mama pentru pruncul ei.
Deci, avortul este o crimă foarte mare, pentru că acest prunc mai întâi moare nebotezat. El are suflet din momentul zămislirii. Chiar în Dreptul Roman se spune: "Copilul, odată zămislit, are drept de cetătean". Cu conditia să se nască, spun ei. Dar nouă nu ne arde de inventar acum; dacă nu e-n inventar...
Deci, sufletul există din momentul zămislirii. O părere relativă a unor Sfinti Părinti spune că pruncul avortat "nu ar fi la bine pentru nebotez, nici la rău pentru nevinovătie". Nu ne amestecăm; noi îi pomenim la proscomidie, stiti, pe "pruncii înainte de vreme". Chiar am avut o discutie cu un părinte însemnat, un mare profesor, care nu recunostea că "pruncii înainte de vreme" sunt copiii acestia avortati. I-am demonstrat si a rămas convins.
Canonul Sfintilor Părinti este foarte mare. Acestia opresc de la Sfânta Împărtăsanie chiar până aproape de sfârsitul vietii. Însă contează foarte mult problema căintei în fata duhovnicului a mamei care a făcut un avort. Nu poti să-i dai unei mame care are căintă un canon de cincisprezece ani sau douăzeci de ani - cum, de altfel, s-a întâmplat din partea unor duhovnici, lucru pe care, vă spun drept, nu l-am acceptat.
Nu mă interesează cine, dar, în tot cazul, într-o vizită pe care am făcut-o la Sihăstria - si eu sunt sihăstrean, dar am plecat de mic � i-am întrebat pe unii duhovnici pe care i-am adus eu în mânăstire si doream să-i mai văd si doream să mai stiu cum canonisesc. Si mi-au spus asa: "Dacă au un număr de avorturi, noi nu-i mai dezlegăm".
� Până la moarte nu-i mai dezleagă, dacă au foarte multe avorturi?
Au fost putini cei care au dat canon până la moarte, dar au dat. Au socotit importanta mare a Sfintei Împărtăsanii. Sau au dat-o asa, pentru că se dă, că e ucidere grozavă. Nu, nu-i asa. "Si ce faceti cu ăstia dacă nu-i dezlegati, îi trimiteti la Arsenie?" - l-am întrebat pe respectivul părinte, care-mi era fiu duhovnicesc. Nu m-a bucurat deloc pozitia asta, pentru că, dragii mei, Domnul Iisus Hristos S-a răstignit, S-a jertfit pentru toate păcatele posibile, tinând cont de gravitatea lor, de numărul lor, tinând cont de acel "de saptezeci de ori câte sapte", care înseamnă permanentă. Cuvântul "sapte" în Scriptură înseamnă "mai mult" si vrea să spună Mântuitorul "permanent", dacă există căintă. Deci, nu trebuie să mărginim, nu trebuie să punem limite jertfei de pe Golgota, refuzând căinta. Dacă Sfânta Împărtăsanie este atât de mare încât n-o merităm, tot atât de important si chiar mai important este să n-o neglijăm tocmai pentru că este mare.
În ce priveste oprirea de la Sfânta Împărtăsanie a femeilor care au făcut avorturi, eu n-am depăsit trei ani, dacă se căiesc din toată inima. Si se căiesc! Dar, mai mult decât a canonisi, le arăt cu orice chip marea greseală pe care au făcut-o. Copiii acestia lepădati ne văd, si este încă timp să plângem si să cădem cu fata la pământ.
Le dau canon - sfătuitor, bineînteles - în sensul unei nevointe scurte, dar permanente; zi de zi, toată viata, să facă ceva, care e chestie de secunde, dar care tine de pocăinta aceasta sinceră. Să fie constientă toată viata de ceea ce a făcut. Nu mă interesează un canon rece, pe care îl face tur-tur-tur sau nu-l face, ci un canon la care să participe. Si am rezumat numai la câteva secunde durata acestui canon pe care îl dau, numai să fie o stare de prezentă continuă a ceea ce a făcut.
Oprire de la împărtăsit sub trei ani; n-am depăsit trei ani. Dar nu fac lucrul acesta de capul meu, ci urmărind canoanele Pidalionului. Acum sunt sapte editii; când predam, odată, asa ceva, nu era nici o editie; ba era una, destul de ascunsă, făcută de un preot îndrăznet. Sfântul Vasile cel Mare, care are foarte multe canoane mari, încât e considerat în lumea duhovnicească drept cel mai tare în canoane, are un canon, Canonul 74, care spune asa: "Dacă oricare dintre cei ce au făcut păcatele mentionate mai înainte se va face sârguitor, mărturisindu-se, în acest caz, dacă acela căruia prin iubirea de oameni a lui Dumnezeu i s-a încredintat puterea de a lega si dezlega, văzând covârsirea mărturisirii celui ce a păcătuit, s-ar face mai blând întru a micsora timpul epitimiilor, nu este vrednic de osândire; fiindcă examinarea Scripturilor ne face cunoscut că cei ce cu mare durere se mărturisesc degrabă ajung iubirea de oameni a lui Dumnezeu". De unde se întelege că intensitatea unei pocăinte, a unei trăiri, te apropie foarte mult de starea omului duhovnicesc si de iertare. De aceea am spus eu: Urmăriti elasticitatea canoanelor, nu numaidecât litera, ajungând astfel la canoane de zeci de ani. În canonisire, duhovnicii ar trebui să-i explice cât de cât cum stau lucrurile celui ce se mărturiseste. Să-l pună într-o stare de îngrijorare, nu să-l înspăimânte la gândul că nu va mai fi iertat. Să-l asiguri că este iertat, că-l dezlegi, cu conditia ca el să-L îmblânzească pe Dumnezeu prin acte de pocăintă, de prosternare câteva secunde pe zi, în fiecare zi cât va trăi pe pământ.
Deci, Sfântul Vasile cel Mare spune, chiar el, în Canonul 74, ceea ce v-am spus! Si mai este o însemnare la Canonul 86, tot al Sfântului Vasile cel Mare, că pe vremea aceea se dădeau canoane mari pentru că era si credintă multă. Noi trebuie să tinem cont si de momentul istoric pe care îl trăim. Nu aceasta ar avea cuvânt determinant, numaidecât, ci starea reală a sufletului omenesc din acest moment istoric. Plus faptul că sunt o serie întreagă de împrejurări, de situatii între sot si sotie, o serie întreagă de judecăti si prejudecăti de care trebuie să tii cont, ca duhovnic, mai ales când este vorba să opresti ani de zile de la împărtăsit.
� Ce sfaturi de mângâiere obisnuiti să dati acestor femei care vin, femei care uneori deznădăjduiesc pentru păcatul pe care l-au făcut?
Adevărul este că nu le las în situatia de a fi hărtuite de fel de fel de sfaturi, ci le spun: "Da, este iertare. Eu te dezleg acum pentru totdeauna, numai că urmează să-L îmblânzesti pe Dumnezeu cu acest simulacru de canon pe care ti-l dau. Dar canon de simtire, nu de nevointă". Deci, cu orice chip o asigur că este iertată si nu mai este nevoie să-l tot mărturisească. Se mai spune că trebuie să-l spui din nou, din când în când... Nu este adevărat! Dacă-l mai spui, s-o faci numai cu gândul. Unii duhovnici spun că e bine să mai spui din când în când păcatele mari, să faci mărturisire generală. Eu te sfătuiesc să-ti amintesti ce ai făcut fără o nouă spovedanie, pentru că astfel se diminuează puterea pe care o are dezlegarea respectivă - ca si cum m-as boteza din nou, ca să fiu sigur că m-am scăpat de păcatul lui Adam. O singură dată se mărturiseste păcatul; dar mă interesează ca mărturisirea să fie cu simtire proprie, cu participarea lui. Deci, îl asigur că este iertat, să intre într-o stare de continuă nădejde, dar cu o căintă permanentă. Tocmai acesta este canonul pe care îl dau; să facă milostenie, să boteze un copil, vin după aceea. Pentru că este posibil ca respectiva să nu aibă bani nici de pâine, dar de botez!
Nu stii pe cine omori; el nici nu se poate apăra de lucru acesta; nu stii, lasule?!
Era un împărat care a cucerit pe alt împărat, si a vrut să omoare tot neamul împăratului, după ce a intrat în palatele lui. Si într-o cameră a descoperit un copil mic. Copilul, când l-a văzut, a ridicat mâinile spre tiran, râzând si astfel l-a dezarmat complet. Ei, vedeti? Copilul, în pântece, nu poate să se apere. S-a demonstrat că fătul simte pericolul, simte cutitul ucigas si se roteste puternic, într-un strigăt mut, dar nu se poate nicicum apăra. Va să zică, este fiintă! El nu se poate apăra, si tu îl ucizi cu atâta cruzime si cu dezinvoltură... Poate să iasă un preot, poate să iasă un mare despicător de idei... Nu stii pe cine omori. Avortul a devenit un obicei, iar acum statisticile însumează cifre îngrozitoare.

� După Revolutie mai ales, sotiile s-au întors la credintă, unii bărbatii rămân încă necredinciosi; ei duc în continuare o viată de familie. Ca să nu mai facă avorturi, ce le sfătuiti pe femei să facă? Pentru că bărbatul nu este de acord cu înfrânarea sau cu păstrarea pruncilor zămisliti.
Cu nici un chip să nu facă avort, indiferent ce s-ar întâmpla. "Pe viată si pe moarte", le spun eu. Cu nici un chip n-au voie să ucidă. Despărtire, orice altceva, dar nu avort, nu ucidere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabel82 (acum 13 ani)

Buna seara! Din nou, va cer ajutorul, dragele mele prietene. Am citit, in ultima vreme, pe diverse site-uri, foarte multe situatii, destul de durerose, prin care au trecut si trec femeile. Daca, dupa ultima vizita la medic si dupa controlul facut de d-na doctor, reusisem sa ma linistesc un pic, in ceea ce priveste situatia mea (lipsa ciclului menstrual la 6 saptamani de la avort chirurgical), acum, la aproape 8 saptamini de la avort, perioada in care nu mi-a venit ciclul, si dupa ce am citit toate acele ipostaze, toate acele discutii legate de sinechia uterina, pot spune ca IMI ESTE INGROZITOR DE FRICA. Cu toate ca d-na doctor m-a asigurat ca nu este nici o problema, ca nu am absolut nimic, in afara acelui dop format la intrare in uter si pe care dansa mi l-a inlaturat, eu tot ma ingrijorez. Daca acel dop de-fapt este o sinechie uterina, daca d-na doctor nu a fost foarte atenta si este o problema???????????? Daca.., daca...,
Nu mai am acele scurgeri maronii pe care le-am avut dupa interventia d-nei doctor, nu am dureri absolut deloc, sunt doar balonata, dar nu elimin gaze si inca imi apar acele cosuri pe corp, despre care va spuneam cu cateva zile-n urma, la care s-au adaugat cateva si pe fata... Ce sa fac....??? Nu am cu cine sa vorbesc decat cu voi, despre problema mea, voi imi sunteti singurele prietene carora le pot spune prin ce trec. Va rog mult ( imi cer si mii de scuze pentru ca abuzez) ajutati-ma cu ceva sfaturi, cu ce ar trebui sa fac... . Multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sabinica (acum 13 ani)

dragamea,nu ar trebui sa iti faci griji ,ar trebui sa te vada medicul de familie si incearca sa ai grija de tine....fa dush in loc de baie...poarta doar haine din bumbac si nu mai gandi negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

sfatul meu e sa consulti inca un medic cat de repede, astfel vei avea o a doua opinie avizata si poate scapi de nelinisti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ar fi bine sa consulti si un gastroenterolog. Ai putea avea probleme de tranzit intestinal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2