Cum ameliorez durerile de coloana+sciatica?

Artrita reumatoida juvenila
Intrebare postata de abc cu 2 ani in urma

Buna ziua. Am 23 de ani, gen feminin si am nevoie disperata si de alte pareri, sfaturi, idei...
Am dureri foarte mari ale coloanei vertebrale, picioare si maini de cel putin un an si jumatate. Durerile sunt prezente zi si noapte. Eu nu mai stiu cum e sa dormi fara sa te trezesti din jumatate in jumatate de ora din cauza durerilor, cum e sa te simti „normal”, sa fii fara durere..
"Umblu" la reumatologie de aproximativ 8 luni, iar parcursul, pana acum, este urmatorul:
1. M-am prezentat la consultatie cu durere de coloana, in jurul vertebrei L5 si cu durere in șoldul drept. Doamna doctor mi-a dat sa fac un set de analize, trimitere catre RMN si mi-a prescris Roticox 90mg + capsule gastrorezistente. Acest tratament a functionat 4-5 zile, dupa care durerile au reaparut ca inainte de a lua medicamentele respective.
2. La a doua consultatie am venit cu rezultatul analizelor si al RMN-ului. Analizele au fost bune, exceptand creatinkinaza, care a avut valoarea 235 (intervalul biologic de referinta fiind 0-145). Rezultatul RMN-ului spune:
- modificari degenerative discale la L4-L5, L5-S1
- protruzie discala L4-L5 mediana-paramediana dr cu contact fara conflict disco-radicular L5 dr
- protruzie discala L5-S1 mediana-paramediana stg cu contact si conflict disco-radicular S1 stg
- artroza apofizara stg la L5-S1 ce ingusteaza gaura de conjugare
- con medular situat lin dreptul vertebrei L1
Am „primit” diagnosticul SPONDILARTRITA, am fost trimisa la terapie si cu urmatoarea medicamentatie: diclofenac 150mg, midocalm 100mg (2 pe zi) + capsule gastrorezistente. Acest tratament a functionat, la fel, 3-4 zile, dupa care nu am mai putut continua pentru ca am avut dureri foarte mari de stomac, balonare, indigestie, frisoane, insomnie etc.
3. Am facut electroterapie 2 saptamani: laser, sunet, tens si care therapy, cu diagnosticul „Lombalgie cronica acutizata discogena”. Durerile s-au atenuat foarte putin, dupa care am revenit iar la doamna doctor. Pe langa faptul ca durerile erau la fel de intense, se extindeau.
4. De la durere de coloana si de șold drept, am venit de data aceasta cu durere de coloana, zona lombara dreapta, șold drept, calcai drept si amortire si durere in mana dreapta. Am plecat cu diagnosticul "sindrom lomboradicular drept" si cu tratamentul urmator: Grimodin 300mg, Spinedinamic, Endolex Complex, spunandu-mi doamna doctor ca daca dupa o luna nu imi este bine cu acest tratament, sa revin. Ceea ce am si facut, tratamentul "functionand", la fel, doar 4-5 zile.
5. Am revenit, cu inca o zona „afectata”, aceasta fiind talpa stanga si anume, durere continua la nivelul articulatiei degetului mijlociu de la piciorul stang, iar de data aceasta doamna doctor mi-a dat sa fac analiza HLA B27 si inca niste pastile, si anume Lyrica 75mg, care nu au functionat nici macar acele 3-4 zile ca in cazurile anterioare.. Ce parere aveti de aceste medicamentatii? Dar de simptome? Ce imi recomandati sa fac in continuare? Orice este bine venit si de foarte mare ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/sciatica_331

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRISTINA (acum un an)

Bună!
Recent, am fost în Craiova, la Centrul de reumatologie, dr. Cristina Criveanu, dr prof. specialist. Ìți recomand să ajungi la dânsa, un doctor extraordinar de bun. După 2 ani de durere insuportabilă, urmând n tratamente, d-na doctor a reușit să fiu ca înainte. Recomand cu încredere Clinica de reumatologie Craiova, dr. Cristina Criveanu.
Multă sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: