Nevoie disperata de ajutor, simptome aritmie, dispnee va rog, ma puteti ajuta?

Aritmie Insuficienta respiratorie Dispnee Boli respiratorii Aritmie cardiaca
Intrebare postata de Utilizator11630093419 cu 2 ani in urma

Buna ziua stimati cititori, doresc sa incep prin a-mi exprima recunostiinta fata de acest site si bineinteles domnilor doctori care isi dedica putin din timpul lor pretios pentru a ne ajuta cu un sfat.
Problema este urmatoarea, tind sa cred ca sanatatea si probabil viata sotiei mele este in pericol iar problema se agraveaza pe zi ce trece, din pacate medicii la care am fost pana acum au tratat situatia cu superficialitate iar diagnosticul a fost pe masura, nu o sa va plictisesc cu detalii si voi incerca sa fiu cat mai scurt si concret, sunt disperat si am nevoie de o indrumare intrucat de cateva luni sotia are dificultati de respiratie, la inceput simtomele au fost foarte agresive, pe langa "dopul" pe care il simtea in piept si ii bloca respiratia mai avea si batai neregulate ale inimii pe care le simtea intens si foarte puternic , o "criza" de genul dura intre 15-20 de minute timp in care ametea si respira adanc incercand sa isi astampere acea sete crunta de aer, dupa o perioada acele palpitatii la inima sau diminuat pana cand au disparut dar in schimb prezenta acelui "dop" s-a instalat permanent, indiferent ca este zi sau noapte, nu ii da voie sa respire normal iar uneori o sufoca, in acele momente de sufocare simte o durere sau intepatura la inima cand inspira adanc.
Sotia mea are 21 de ani, nu a avut niciodata probleme cu inima sau cu respiratia, nu sufera de alte boli, in familia ei nimeni nu a suferit de aceasta afectiune sau altele similare iar medicii cardiologi la care am fost au spus ca sunt atacuri de panica.
Desi am citit despre ele si am observat ca simtomele sunt asemanatoare, tind sa cred pe baza a ceea ce simte dansa in acele momente ca situatia sta cu totul altfel, nu par a fi atacuri de panica, ba chiar este linistita si concentrata, incearca sa isi controleze respiratia si incearca sa preia controlul, doar ca orice ar face, indiferent de pozitie, exercitii de respiratie etc. sunt degeaba si nu o ajuta, (am incercat palparea zonei cu un cub de gheata, comprese cu apa rece/calda si multe altele fara nici un rezultat, la un moment dat trecea cat de cat de la sine), pe langa asta multe din simtomele atacurilor de panica cum ar fi frica de exemplu la ea nu este prezenta absolut deloc iar unul dintre medicamentele care i-au fost prescris si anume Stresclin nu functioneaza, mentionez ca a fost facuta o electrocardiograma, ecocardiografie, analize complete de sange pentru inima plus consultatia (la nici un control nu a fost supusa unui test de efort), pot atasa si alte detalii din fisele pe care le avem cu diagnosticul si investigatiile facute daca doriti (analizele de sange au fost facute de trei ori intrucat intr-o seara am mers si la urgente pentru o "criza" de respiratie si ub moment de slabiciune caci nu mai rezistam sa o vad asa, unde i s-a spus ca sunt tot atacuri de panica si ca nu este o urgenta faptul ca nu poate sa respire asa ca am fost trimisi acasa, iar inca un set la o verificare pentru tiroida intrucat la un momentdat am crezut ca problema provine de la glanda)
Am facut si o radiografie la plaman si ni s-a spus ca nu este nici o problema nu au gasit nimic, am fost si pentru tiroida asa cum am mentionat mai sus si am facut toate analizele dar nici vorba de o problema cu aceasta, singurul lucru pe care cred ca nu l-am facut este o spirometrie dar va rog sa ma credeti nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa fac, toti spun ca este sanatoasa dar nu este deloc asa.
Imi este foarte frica de o problema cu daune ireversibile la plamani sau inima, am incercat sa ma informez pe cont propriu in speranta ca o sa aflu unde pot merge si daca situatia este grava se tip stenoza pulmonara, emfizem, stenoza mitrala, astm, BPOC si alte minuni in functie de simtomele pe care le are dar fara o investigatie amanuntita stiu ca nu se poate, problema este ca nu stiu unde sa merg si ce sa fac.
Va las aici cateva detalii de pe scrisorile medicale pe care le avem, caci pe foaie avem tot felul de diagnostice dar verbal este unul singur si anume acele atacuri.
DIAGNOSTICUL
-476 Cardiomiopatia

ANAMNEZA
-OBS Tahicardie inadecvata

FACTORI DE RISC
APP nesemnificative CVM nefumatoare fara alergii cunoscute Trat: Carvediol 6.25 mg 1/2 cp x 2/zi

-Examen clinic / local compensata cardio-vbascular; fara sufluri cardiace; TA 110/60mMHg

EKG
RS 65/min, AQRS +60gr, QRS moroflogie normala

TRATAMENT RECOMANDAT
magnosum 1cp/zi x 30 zile stresclin complex la nevoie, la nevoie monitorizare holter ECG

COMENTARII
Cavitati cardiace cu dimensiuni normale. Kinetica VS globala si segmentara normala. VMA usor ingrosata si rigida, dar fara criterii de prolaps.
Insuficienta mitrala minima. Absenta lichidului pericardic

A doua fisa medicala din ce am observat si din umila mea opinie are foarte multe diferente.

DIAGNOSTICUL
Aritmie sinusala respiratorie. Bloc de ram drept minor. Obs aritmie extrasistolica supraventriculara. Obs tetanie cronica

ANAMNEZA
Examen clinic general TA=110/60 mmHg, FC=70/min, zgomote cardiace ritmice, compensata cv, SpO2 95%

EKG
RS 70/min, BRD minor

TRATAMENT
Carvediol 6.25 mg 1/2 epx2/zi, Calcidin 1 plic/zi, dimineata, 3 luni, Stresclin Complex cp/zi, seara, 6 luni

Extrasistolele in timpul examinarii VS cu dimensiuni si structura normale, cu functie sistolica globala pastrata.
Aparent fara tulburari de kinetica locala sau regionala.
Valve fara modificari hemodinamic semnificative

Va multumesc pentru timpul acordat sa cititi acest caz si va rog sa ma indrumati si sa ma ajutati sunt legat de maini ma depaseste, astept un raspuns de la dumneavoastra oricand, multumesc din suflet, o zi buna si servici usor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Daniel Daniel (acum 2 ani)

Cautati un ulei de pestte bun care sa fie vizibil la anlaizele de sange dupa prima luna de utilizare (dar nu din farmacie pentru ca il luati probabil degeaba fiind in general oxidate sau cu grad redus se ulei DHA./EPA)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 5 luni)

Asta este anxietate severa ce are nevasta ta. trebuie să facă mult sport sa stea afara mult timp sa își schimbe modul de viață.nici o pastila din lume nu te ajuta doar ameliorează.trebuie să înțeleagă ea că așa este și nu moare de la așa ceva.in timp va trece .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: