Cum depistez daca am apendicita raspuns medic

Apendicita Mielografie
Intrebare postata de radu23112623 cu 12 ani in urma

Buna ziua am dureri in partea dreapta pe oasele acelea din talie cu tot cu picior drept am fost la medic mia zis ca nu e apendicita ,intradevar abdomenul nu ma doare dar ma doare soldul drept.durera pleaca din spate pe abdomen drept si pe picior
ce poate fii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

De pe Google (acum 12 ani)

Poate fi hernie de disc, lombosciatica.
Hernia de disc - simptome

Simptomele depind de pozitia si marimea herniei de disc si existenta sau nu a compresiunii nervului :

* nu face presiune asupra unui nerv : se poate sa nu dea dureri
* face presiune asupra unui nerv : durere, amorteala sau slabiciune in zona prin care trece nervul

Durerea de picior cauzata de hernia de disc are urmatoarele caracteristici :

* de obicei apare doar pe un picior
* debut brusc sau graduat
* poate fi constanta sau intermitenta
* se poate accentua la stranut, tuse, sau efortul de defecatie
* se poate agrava datorita sezutului, pozitiei bipede prelungita sau rasucirilor
* se amelioreaza in timpul mersului, pozitiei intinse sau altor pozitii care relaxeaza coloana vertebrala si scad presiunea asupra discului herniat

Hernierea discului - o parte din materialul gelatinos care umple discul poate reflua in fisurile din capsula. Discul se umfla si depaseste vertebrele.

Ruptura de disc - materialul din interiorul discului trece de capsula.

Fragment liber - fragmente de disc rupt se pot desprinde in totalitate si sa ajunga in canalul vertebral (unde se afla maduva spinarii).

Hernia de disc - diagnostic

Medicul examinator va evalua simptomele de durere de spate si de picior, printr-o examinare fizica si anamnestica.
Testele imagistice vor ajuta la confirmarea diagnosticului de hernie de disc :

* rezonanta magnetica nucleara (RMN) confirma diagnosticul, localizarea si severitatea herniei de disc, aducand si imagini detaliate ale tesuturilor moi ale coloanei vertebrale
* tomografia computerizata (CT) poate confirma diagnosticul si determina localizarea si severitatea herniei de disc. CT-ul dezvaluie imagini detaliate ale structurilor osoase ale coloanei vertebrale

RMN-ul este preferat de obicei CT-ului pentru diagnosticarea herniilor de disc situate in regiunea lombara.
Radiografiile osoase, in general nu sunt necesare pentru diagnosticarea herniilor de disc.
Alte analize de genul testarilor de sange se pot realiza pentru a exclude alte conditii medicale.

Lombosciatica este durerea lombara insotita de nevralgia sciatica, traducand suferinta unei radacini a nervului sciatic, mult mai rar o atingere a traseului nervos propriu-zis.
Cauze

Nevralgia sciatica apare in majoritatea cazurilor ca urmare a unui conflict discal consecutiv unei hernii intrarahidiene la nivel intervertebral lombar (L) L4-L5 sau lombar sacral (S) L5-S1, dar se poate datora si artrozei vertebrale sau unor anomalii congenitale (bloc vertebral, spina bifida).
Simptome, semne

Afectiunea este foarte frecventa, obserc***au-se mai ales intre 25 si 60 de ani la barbati. Debutul este acut cu durere intensa lombara la efort sau la cateva ore de la acesta.lombar

Durerea iradiaza in membrul inferior pe traiectul nervului sciatic si este insotita de parestezii si tulburari de mers.

Traiectul pe care iradiaza durerea depinde de radacina afectata:

- cand este lezata radacina L3 - durerea si paresteziile afecteaza partea anteroinferioara a coapsei si suprafata anteromediala a genunchiului; adductia coapsei si extensia genunchiului sunt deficitare, iar reflexul rotulian poate fi deprimat

- cand este lezata radacina L4 - durerea si scaderea sensibilitatii se instaleaza la nivelul zonei anterolaterale a coapsei, fetei anterioare a genunchiului si fetei anteromediale a gambei; sunt afectate extensia genunchiului, dorsoflexia piciorului (mersul pe calcaie e dificil) si reflexul rotulian este absent

- cand este lezata radacina L5 - durerea este la nivelul fesei, fetei postero-exterioara a coapsei, fetei anteroexterioara a gambei, fetei dorsale a piciorului-haluce; sunt afectate extensia si abductia coapsei, flexia genunchiului, flexia dorsala (degete si picior; haluce in special) - mersul pe calcaie este imposibil(semnul talonului);

- cand este lezata radacina S1 - dureri pe partea posterioara a coapsei, pe regiunea posteroinferioara a gambei, pe marginea laterala a piciorului, in talpa si calcai; nu se pot executa flexia genunchiului si flexia plantara a piciorului - mers pe varfuri imposibil.

Examenul clinic evidentiaza: o inclinare a trunchiului de partea opusa celei dureroase; o stergere a lordozei lombare; o atitudine scoliotica antalgica; contractura musculaturii paravertebrale lombosacrate unilateral.

Manevrele de elongatie ale sciaticului (Lasegue, Bragard) sunt dureroase la diverse grade fata de planul patului. Din decubit ventral se evidentiaza “semnul soneriei” (de Seze) si “semnul Leri”.

Se constata hipotrofie musculara in urma unui deficit motor prelungit.
Explorari paraclinice

Examenul radiografic este deosebit de util; evidentiaza scolioza concava de partea suferinda si ingustarea asimetrica a spatiului intervertebral, modificarile artrozice ale articulatiilor interapofizare, prezenta osteofitelor, anomalii congenitale ce duc la lombosciatica (sacralizarea L5; lombalizarea S1; spina bifida)

Discografia ofera informatii in ceea ce priveste hernia de disc (in special dimensiunile herniei).

Tomografia si RMN ofera informatii utile si superioare examenului radiografic.

Mielografia este necesara numai in cazul indicatiei pentru tratament chirurgical.
Tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs ar fi indicat consultul unui medic neurochirurg deoarece simptomele enumerate pledează pentru existenţa unei posibile discopatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

Sternischi Claudiu (acum un an)

Buna nu sunt doctor dar dacă nu te superi o sa iti spun eu .. Nu știu cum de doctorul la care ai fost nu ți-a spus .. Asta este o durere și este cauzată din pricina Rinichilor 😏 Am și eu aceeași problema doar ca eu nu știu dacă sunt rinichii sau Apendicita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: