Sa fie anxietate ? raspuns medic

Anxietate si stres
Intrebare postata de MembruMobileApp150330210428216 cu 6 ani in urma

Acum 2 luni am avut cateva zile de reflux gastric , dup care am urmat o tuse seaca fara expectoratie care mi se parea ca nu mai trece . Intr o seara am inceput sa am frisoane si transpiratii abundente (fara febra ) si o usoara intepatura in piept. Aici a inceput investigatia am mers direct la urgente unde mi s a facut ekg , radiografie , test tbc toate au iesit bine , verdictul pneumopatie interstitiala ..neac***a alta boala inafara de o gripa sau raceala ajuns acasa a inceput panica am inceput sa simt ca nu mai am aer senzatia de a trage aer adanc in piept la fiecare minut , senzatia ca sunt legat de piept cu o curea si brusc o stare de moleseala de parca eram cel mai bolnav om din lume . Dupa 3 zile am mers la bucuresti la Victor Babes , prima oprire Orl - verdict faringoamigdalita acuta (augmentin , drill , paracetamol spray nazal ) - a doua oprire Pneumologie - verdict traheobronsita acuta (acelasi antibiotic si prospant ) tratament o saptamana .. am revenit dupa putin mai bine dar cu tusea la mine ce i drept mai sp***a , si asa am ajuns si la gastoenterologie si mi s a dat ( lanzul ,oroperidys si ventolin , mezim plus regim ) o luna + vitamine centrum .. intre timp am inceput sa observ ca obosesc la cel mai mic efort .. analize la ficat (toate analizele bune cu exceptia bilirubinei totate putin crescute ) .. a trecut cu oboseala la efort , iar acum au inceput durerile de gambe genunchi coate muschi spinali si ceafa , o oboseala permanenta , somn agitat neodihnitor , presiune in ceafa tample si dureri in spatele ochilor si usturime cand ii inchid . Am facut analize de sange iar singura corectie era la calciu care era cu 2 mg peste limita ... oare sa fie anxietatea si atacurile de panica motivul acestor ultime simptome ? Sunt foarte panicos cand e vorba de boli , plus ca mereu cand am o durere sau vad ceva pe corp intru pe net si citesc si ma panichez cand vad ce poate fi chiar daca nu este .. cum pot scapa de starea asta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Bună ziua! Chiar dumneavoastră spuneți că obișnuiți să vă îngrijorați în legătură cu starea de sănătate. Recomandarea mea este să mergeți la un psiholog clinician pentru o evaluare psihologică care va diagnostica exact dificultățile cu care vă confruntați și va oferi recomandările terapeutice necesare pentru depășirea acestor probleme.
Ipohondria sau frica de boală în anxietate se poate trata. Vă recomand să alegeți un psihoterapeut specializat în psihoterapii cognitive și comportamentale, care sunt terapiile recomandate de ghidurile internationale ca fiind cele mai eficiente în problemele legate de anxietate.

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: