Am nevoie de ajutor specializat ? raspuns medic

Anxietate si stres
Intrebare postata de Utilizator11528438329 cu 5 ani in urma

Salutare . Am 18 ..si ma simt prinsa intr-o bula din care nu cred ca pot iesi . Am avut mereu probleme in a comunica cu altii si acum am o singura persoaba apropiata de mine , si nu e mama mea . Eu si parintii nu am avut cea mai buna relatie , si nici acum nu o am . Am incercat sa am o discutie cu mama acum cateva luni dar am sfarsit in rau de lacrimi pentru ca nu imi acorda prea multa atentie. Da stiu imi doresc atenie , atentia ei pe care nu am avut-o . Anul asta am admitere si am renunat la facultatea pe care si-o dorea tata in schimbul a ceva pe.placul meu..si ma simt de parca l-as fi dezamgit si el imi arata dezamgirea. Ne-am mutat de 4 ori in 8 ani si eu am avut mari probleme de adaptare . Iar la liceu am inceput sa ma autoizolez sa ma desconsider sa ma consider rea , sa imi fac rau singura. Inca imi fac. Cumva imi place sa ma vad suferind pentru ca asta cred ca merit . Am mici iesiri nervoase foarte dese si uneori devin putin violenta .. lovind un obiect sau peretele . Ma simt de parca ar urma sa explodez , mai ales in ultimele 3 luni ..nu mai pot intelege nimic din ce se intampla in capul meu . Nu mai vorbesc cu prietenii mei, am racit relatia cu parintii ( nu am fost niciodata prea apropiati ) ... rareori se intampla sa ies afara. Ma simt de parca as cadea intr-o gaura, dar nici nu ma opun fiindca stiu ca imi face rau si stiu ca ma doare , dar o consider o buna pedeapsa pentru mine . Am ales sa vorbesc aici pentru ca probabil am nevoie de ajutor si nu stiu ce ar trebui sa fac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 5 ani)

Buna ziua! Esti mai mult decat normala, si ai rezistat foarte bine la ritmul de viata pe care l-ai avut, si la relatia (inteleg) distanta cu ai tai. Felicitari pentru alegerea facuta cu facultatea! Tatal tau s-a dezamagit singur, fii mandra de tine fiindca stii ce vrei!
Nici nu stii cat de minunata esti! Iti recoamnd cateva sedinte de psihoterapie ognitiv-comportamentala, pe care, daca vrei, poti sa le faci cu mine sau cu oricine alegi tu! Daca doresti sa mai comunicam, ma poti contacta la numarul 0727733350 sau la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Succes!!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: