Stare de sfarseala , molesala de 4 luni, usoare ameteli

Ametelile si vertijul Dispnee Antecedente familiale de tulburari musculo-scheletice Disforie
Intrebare postata de pynu cu 11 ani in urma

Buna ziua , am 25 ani , sex masculin , iar de vre-o cca. 4 luni am confrunt cu o problema care se manifesta in felul urmator : Am o stare de slabiciune in tot corpul dureri osoase , dureri articulare , senzatie de dispneee (simt nevoia sa oftez mai mereu) ;am senzatia de febra desi mi-am luat temperatura si este normala .

Iar la cel mai mic efort obosesc fara sa gafai , simtindu-ma slabit in tot corpul
; cand nu am aceasta stare am o stare de iritabilitate continua , de aproape 4 luni nu reusesc sa scap de aceasta problema si nu stiu ce investigatii sa mai fac.

Am facut analize de sange, ekg , radiografie pulmonara toate iesiind ok , am luat vitamine precum calciu magneziu etc, nici o schimbare .

Am intrebat vre-o 4 doctori (inclsiv medic de fam) de-alungul timpului , primind numai pareri si opinii , incercandu-le pe toate dar fara succes .
Intrebarea mea este uromatoarea: ce investigatii as mai putea face si ce ar putea fi ?

Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

dr. Mihaela Ghimpu (acum 11 ani)

S-ar putea sa fie o miastenia gravis.Trimiteti-mi toate datele pe adresa
[email protected]
dr. Mihaela Ghimpu, Iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 11 ani)

Miastenia gravis nemanifestata pana la 25 de ani ? Putin probabil dar nu exclus.
Analize de sange insemnand ..... ? Ar fi corect sa trimiti rezultatele analizelor de sange doamnei doctor, eventual sa faci un nou set de analize poate de data asta mai complex. Seamana cu sindromul de oboseala cronica insa trebuie cautata cauza si nu tratate doar efectele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chim. dr. Fodor Alpar (acum 11 ani)

Poate ar trebui aflat care e starea generala antioxidanta si starea energetica a organismului, in functie de rezultat va putem oferi un tratament de detoxifiere-regenerare celulara, cu suplimente nutritive de ultima ora(epigenetice), daca toate rezultatele clinice sunt bune! Date de contact: www.antioxidanti.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIRA (acum 11 ani)

Sfatul meu- DIN PROPRIE EXPERIENTA- ar fi sa consulti si un neurolog. Dar unul BUN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 11 ani)

Ati fost foarte stresat inainte de a se declansa aceste stari?? Daca da, atunci sfatul meu este sa consultati un dr. psihiatru BUN care sa va recomande un psihoterapeut BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 11 ani)

Ati fost foarte stresat inainte de a se declansa aceste stari?? Daca da, atunci sfatul meu este sa consultati un dr. psihiatru BUN care sa va recomande un psihoterapeut BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 11 ani)

Ati fost foarte stresat inainte de a se declansa aceste stari?? Daca da, atunci sfatul meu este sa consultati un dr. psihiatru BUN care sa va recomande un psihoterapeut BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 11 ani)

Ati fost foarte stresat inainte de a se declansa aceste stari?? Daca da, atunci sfatul meu este sa consultati un dr. psihiatru BUN care sa va recomande un psihoterapeut BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 11 ani)

Ati fost foarte stresat inainte de a se declansa aceste stari?? Daca da, atunci sfatul meu este sa consultati un dr. psihiatru BUN care sa va recomande un psihoterapeut BUN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pynu (acum 11 ani)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri revin cu noi detalii in functie de intrebarile primite:

Da , aceasta stare s-a declansat dupa o lunga perioada de stes lucrez in domeniul it ( programare) , si problema a debutat brusc prin faptul ca i-mi venea sa trag aer in piept continuu si nu i-mi ajungea deloc (asta se intampla inainte de revelion)
Ba chiar atunci am avut cam 7 - 10 zile in care aceasta stare de sufocare se mentinea constant , insomnii , apoi debutand cu stari de molesala , dureri articulatii muschi si toate cele
De-alungul timpului dispneea s-a mai diminuat , nu mai oftez la 5 minute ba chiar acum deloc , in schimb sunt zile cand ma simt praf, molesit etc , iar a 2 a zi de exemplu sa debuteze dispneea , iar urmatoarea zi durere de cap .

Apoi dupa durerea de cap care trece spre seara ma trezesc ca am atata energie incat adorm foarte tarziu cum ar fi ora 5.; 5.30 AM
Dupa ce adorm a 2 a zi sunt garantat praf si mi se pare normal , ce este drept e ca aceasta migreana o aveam si inainte dar acum odata cu debutarea acestei dispnei s-a intensificat .

Astazi m-am simtit pot sa zic cel mai bine dar asta nu inseamna ca mi-a trecut de exemplu maien poate reveni dispneea si totul s-a dus de rapa

Precizez ca fumez tigara electronica , initial credema ca de la ea mi se trage , dar in familie mai am inca 2 fumatori de acelasi lucru aceeasi aroma si nimeni nu a avut nici pe dracu.

Deocamdata cam atat :) astept opiniile si parerile voastre , si voi posta in continuare in functie de cum ma simt ,
Multumesc tuturor pentru raspunsuri inca odata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Annamaria (acum 11 ani)

Dupa parerea mea e vorba de atacuri de panica ,anxietate sau fibromialgie.

Mult curaj si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Annamaria Lakatos (acum 11 ani)

Parerea mea este ca e vorba de atacuri de panica,anxietate sau fibromialgie.

mult curaj si multa sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pynu (acum 11 ani)

ok, asa ma gandeam si eu ca e atac de panica , e drept avusesem si atac de panica din cauza senzatiei de lipsa de aer , dar problema e ca lipsa asta de aer se mentine chiar daca sunt foarte relaxat , si din cauza asta nu imi explic ce este....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emilia (acum 11 ani)

Ati inceract sa faceti analize pentru tiroida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pynu (acum 11 ani)

Din pacate asa ceva nu am facut..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gaby (acum 11 ani)

da un search pe Google si cauta descrierea :anxietate;Neuroastenie!Daca zici ca ai intins coarda prea mult (prea mult stress,poate si cafea +tigara multa pe "paine" ) nar fi mirare sa fi cedat "un pic sistemul nervos". daca te regasesti in cazurile descrise iti recomand :Anasten + 5,5 mg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pynu (acum 11 ani)

gaby se poate sa ai dreptate , ce-i drept e ca acum , acea stare ciudata de iritabilitate a icneput sa se diminueze , ba chiar apare mult mai rar si cu o intensitate mult mai mica , inainte aveam aproape continuu acea stare de iritabilitate si sete de aer continua + oftat si insomnii ... , totusi nu cred ca este ceva de la tiroida , desi os a i-mi fac analizele sa vad ce si cum m-am mai documentat si am vazut ca tiroida da mai multe simptome , cum ar fi cadere de par si unghii moi , eu nu am avut nici o data asa ceva..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ardabella (acum 11 ani)

Sincera tabloul tau clinic este mai mult decat diversificat si nu stiu de ce,dar pare tipic sindromului de hiperventilatie acea pofta de aer despre care vorebesti.Stresul,alimentatia nesanatoasa provoaca asemeanea stari si primul care cedeaza este psihicul care transforma aceste conflicte in plan fizic,somatic.Citeste despre sindromul de hiperventilatie.Nu mai bine mergi si la psihiatru?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Domnului (acum 11 ani)

Urzicile crude cu măr, morcov şi apă, mixate şi ceva vitamine, calciu fac bine. Lucrează mai puţin la calculator, că acesta îţi face rău.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr Mihaela Ghimpu (acum 11 ani)

Inteleg ca daca ati consultat mai multi medici aveti un examen clinic si paraclinic in limite normale, excluzindu-se majoritatea afectiunilor organice.
Diagnosticele diferentiale cele mai probabile ramin:
-sindrom nevrotic astenic, avind in vedere tulburarile psihice( insomnii,iritabilitate,astenia predominant matinala cu ameliorare vesperala)
-fibromialgia,sustinuta de durerile musculo-scheletale( de vazut punctele trigger)
-miastenia gravis- poate debuta la orice virsta (exista o investigatie special: testul miastenic-il puteti efectua la un neurolog, va sfatuiesc sa nu treceti peste aceasta ipoteza !).Daca si acesta iese negativ,adresati-va unui psihiatru,probabil v-ar prinde bine un tatament antidepresiv (sint antidepresive care regleaz si tulburarile de somn si totodata scad si sensibililtatea dureroasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2