Senzatie de ameteala

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de razvan212 cu 14 ani in urma

Buna ziua, am intrat pe acest forum deoarece sunt stresat si disperat. In urma cu 100 de zile m-am lasat de fumat ,dar dupa cateva zile mi-au aparut senzatiile de ameteala,vertij. La mine acest vertij nu se maifesta cu senzatii de varsaturi, dureri in urechi, dureri de cap(cand fumam, aveam anumite migrene, dar in cele 100 de zile de cand m-am lasat, au fost rare), ci doar cu senzatie de pierdere de echilibru. Am inteles de pe diverse forumuri antifumat ca aceasta senzatie poate fi din cauza lasatului de fumat brusc, dar nu cred ca ar trebui sa dureze atat. Apelez la dumneavoastra in masura in care ma puteti ajuta sa aflu ce se intampla cu aceste senzatii. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

chik_ (acum 14 ani)

Tatal meu s-a lasat de fumat dupa 20 de ani de cand practica acest "sport" si s-a simtit foarte rau multa vreme....Eu zic insa ca ar trebui sa mergi la un neurolog sa nu fie totusi alta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan212 (acum 14 ani)

Am fost si la neuro la un cosult, cei de acolo au zis ca e ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Masariu Roxana (acum 14 ani)

Buna ziua,
Este necesar un consult ORL in cadrul caruia sa efectuati teste vestibulare (poate fi vorba si de o afectare a urechii interne), si apoi (daca nu este ceva care tine de ORL) un consult neurologic.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 14 ani)

Eu am ameteli de 10 luni si tot de atunci imi tiuie urechea dreapta,am facut analize de doua ori,au iesit bune,doar un pic ceva la fiere,am urmat mai multe tratamente,la sfatul doctorului de familie si cel al ORL-ului,nu mi-a trecut si nici nu am un diagnostic pus,ca sa stiu ce am,deci nu stiu ce sa mai iau,sa nu-mi afecteze si alte organe.E greu in Romania,cu doctorii ,sau unii doctori,care nu stiu altceva decat sa se imbogateasca pe suferinta semenilor,asta este,n-ai cu cine te bate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut moruz (acum 3 luni)

Eu ma chinui din 2016 cu amețeli ci 3 reprize la pat prima 2016- 7 lunii
A doua 2019 4 lunii și iară și acum de 3 luni
Am fost la toți doctorii posibili Rmn făcut toate analizele la sânge și nici un medic nu mi a pus un diagnostic de ce amețesc și asa sever zilnic
Dacă ați găsit vre un remediu aștept un răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan212 (acum 14 ani)

E! , ce sa facem in ziua de azi in romania sunt numai ciubucari.
In fine sa revenim la discutie, ti-ai luat tensiunea sa vezi cum stai, du-te la un cardiolog, posibil ca problema sa fie de acolo. La mine cica e posibil sa fie de la tensiune, aseara cand mi-a luat medicul tensiunea aveam 15 cu 10.Mi-a dat tratament 10 ziele cu nu stiu ce pastile de tensiune, sa vedem ce se mai intampla. Eu am sa ma duc si la un cardiolog sa vede ce zice. Medicul de familie e generalist si trateaza totul la modul general:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 14 ani)

Salutare. Am 25 ani, m-am lasat de fumat de vreo 5 luni, brusc. Am fumat 8 ani, dar nu fumam regulat nici mult .(2-3 pachete pe saptamana, mai mult in weekend.) Mi-au aparut ametelile chiar in primele 2 saptamani dupa ce m-am lasat de fumat. Mi-am facut tot felul de analize, la sange, ORL, oftalmologie, neurolog, chiar si examen RMN, m-a consultat si un cardiolog. Nu mi s-a gasit nimic. Lucrez 8 ore pe zi la birou, si de multe ori ametelile ma iau cand "parasesc" calculatorul. Ametelile sunt destul de suparatoare, cateodata insotite de greata. Catoedata incep sa ma simt ametit cand ma plimb prin supermarket sau cand sunt pasager intr-o masina(cand nu conduc eu). Abia astazi mi-a venit ideea sa caut pe net daca renuntatul la fumat provoaca ameteli. Daca renuntatul la fumat poate fi cauza pentru ametelile mele, spuneti-mi va rog cand sa ma astept ca aceste ameteli sa dispara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 13 ani)

da....de la lasatul tigarilor ti se trage.toata treaba e sa-ti mentii echilibrul mintal si sa nu te panichezi k ai sa iei pastile cu pumnul dupa aia. Ametelile vor trece de la sine,dar toata treaba e sa incerci sa nu te gandesti la ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan212 (acum 14 ani)

Hallo
Mie mi-au disparut dupa 5 luni de la lasarea de fumat, acum sunt ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 13 ani)

am aceasi problema sunt ametit aproape continuu de 3 luni de cind nu mai fumez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan212 (acum 13 ani)

salve
ce fel de ameteala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

agnes (acum 13 ani)

am incercat si eu sa ma las de tigari dar dupa 3 zile am inceput sa ametesc am inceput din nou sa fumezi dar ametala nu a mai trecut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan212 (acum 13 ani)

si acum cum este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcel (acum 13 ani)

eu ,,renunt,, la fumat,..mai bine zis fac pauze,cam o data pe an..perioadele de pauza difera ca durata,anul trecut am stat fara nicotina 10 luni,dar am inceput din nou sa fumez in ianuarie 2010..pana acum o saptamana cand am renuntat din nou...DE 3 ZILE am ameteli,nu mi s a mai intamplat pana acum cand nu fumam..deci nu stiu daca ametelile au vreo legatura cu lipsa de nicotina....oricum..problema persista...ma gandeam sa fac un consult la oftamolog,eu fiind purtator de ochelari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albu flori (acum 13 ani)

pana sa citesc aici despre aceste ameteli,am crezut ca m-am imbolnavit de ceva tin sa spun ca soacra mea a murit recent de cancer,am avut o perioada foarte stresanta in care m-am zbatut o luna cu o bolnava la pat si cu un copil de 1an si cu treburile caseiceea ce m-a solicitat f mult.am 4 zile de cand m-am lasat de fumatpt ca am slabit f mult in ultima vreme si nu ma mai recunoscin incercarea de a mai ameliora situatia.nu am nici o problema decat o ameteala suparatoare ca si cum as fi consumat alcool tin sa spun ca nu consum alcool cel mult un pahar de bere la nu stiu cat timp daca are cineva o explicatie de ce simt aceasta ameteala .vreau sa spun ca m-am mai lasat de fumat dar niciodata nu am simtit ameteala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianina (acum 11 ani)

buna sant gianina si de vreo doi ani ametesc si am dureri de cap si in ultimul timp se repete foarte des si nu stiu de sant foarte ametita si am o presiune in cap va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wmarius (acum 11 ani)

am si eu tot cam asa.m-ia aparut o data asa din senin cand m-am ridicat de la calculator..luasem cateva pastile si cv sa ma calmez ca incepusem sa ma panichez...sa zic ca ametelile astea le am cam de 1 saptamana in tradevar mau cam lasat sunt foarte usuare dar si stresante...nu stiu ce idee sami fac am citit pe mai multe forumuri si site-uri o sa ma duc sa-mi fac si niste analize complete si sa ma duc si la ORL ca, din cate am inteleles aceasta boala cum s-ar zice este de la ochi...si vreu sa scap cat mai repede de a easta ameteala ca eu ma panichez repede la orce boala si mai rau ma afecteaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denis (acum 11 ani)

Am lasat si eu fumatul si de vreo 2 zile ma tot chinuie o ameteala, eram ingrijorat la inceput dar am citit putin despre efectele renuntului la tigari si m-am linistit, ameteala parca a disparut.
Parerea mea este ca este un factor al constiintei, cu cit mai mult te gindesti la asta cu atit mai tare ti se pare ca ametesti. iata un articol util
http://www.eva.ro/sanatate/sistemul-imunitar/ce-efecte-are-asupra-ta-renuntarea-la-fumat-articol-4051.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Livia-Nicoleta (acum 8 ani)

Buna tuturor..am 18zile de cand nu fumez si simt ca "mi-a picat tot cerul in cap" ca sa zic asa..ametesc groaznic si la un pas de a arunca prin casa cu farfurii sau pahare..intr-un cuvant nu stiu ce sa mai fac! Ca sa rezist..nu am posibilitatea unui doctor aici care sa-mi prescrie eventuale "medicamente" care sa ma ajute sa ma las mai usor sau tigari medicinale deoarece locuiesc in Indonesia pt inca un an si nu au asa ceva aici..din pacate pentru mine! Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kend (acum un an)

Au trecut ametelile?Ati descoperit cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: