Fier f mic

Ametelile si vertijul Lipsa de fier
Intrebare postata de monica348 cu 13 ani in urma

Buna ziua! acum doua luni mi-a iesit fier 6,0 ug/dl. de atunci iau tardyferon fol, cate una pe zi. o luna mi-a fost bine , insa de 3 saptamani am ameteli, stari de voma, greata, uneori diaree, mainile si picioarele imi sunt moi...
ar trebui sa opresc tratamentul? e posibil sa-mi fi refacut rezervele de fier si deja sa am exces de fier? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ionescu (acum 13 ani)

Lipsa de fier in sange nu inseamna ca daca iti umpli matele cu fier anorganic, va ajunge si in sange.
"Lipsa de fier" inseamna de fapt dereglarea metabolismului fierului si care nu se repara
cu ajutorul la astfel de pastile care contin sulfat de fier in doze imense. Astfel de pastile vor provoca o intoxicatie cu fier, ale carei simptome le gusti deja.

Din pacate insa medicina nu a inteles pana in ziua de azi ce inseamna de fapt "lipsa de fier" si prescrie in mod daunator pt. pacienti de decenii intregi acelasi lucru nefolositor.

Lasa astfel de tratamente daca vezi ca iti fac rau si cumpara mai bine Ferrum phoshoricum CH7 de la farmacie homeopata si p***acate o granula zilnic. Acest fier homeopat iti va regla cat de cat metabolismul celular al fierului insa "lipsa de fier " din sange are cauze si rezolvari diverse.
Consulta mai bine un medic homeopat cu experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica348 (acum 13 ani)

va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica348 (acum 13 ani)

Buna seara!
As avea o intrebare pt dl doctor: care este motivul pt care nu am voie nimic mentolat in timpul administrarii unu tratament homeopat? si 2: trebuie sa folosesc neaparat o pasta de dinti homeopata sau pot folosi sensodyne, parodontax care nu sunt mentolate?
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ionescu nu este medic (dupa cum vedeti nu are cont de medic, cu rosu, asa cum ar trebui daca ar fi) si nu face decat sa denigreze medicina alopata. A dat niste sfaturi EXTREM de periculoase unor oameni, iar exprimarea "sa va umpleti matele" va arata clar pregatirea acestui individ.
Carenta de fier este FOARTE GRAVA si NU se vindeca homeopat. Este alegerea dvs daca doriti sa o tratati sa nu, dar ganditi-va ca puteti avea probleme FOARTE grave daca nu tratati in mod adecvat aceasta carenta. Un exemplu este pierderea parului, in general ireversibila.
Sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica348 (acum 13 ani)

merci iuli! mi s-a parut mie ceva suspect si ca nu l-am gasit in lista de medici ;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: