Buna ziua,

De 3 ani ma confrunt cu o problema: cand vine anotimpul rece (octombrie) pana cand se instaleaza caldura afara (mai) tusesc in continuu sec, scurt si fara aer (ca si cum ma innec). Ma gadila pe gat si simt imediat si involuntar nevoia sa tusesc un pic.
Mentionez faptul ca noaptea in somn nu tusesc NICIODATA. Tusesc si in casa insa cand ies afara la aer se agraveaza tusea.
In afara de tuse si senzatia de gadilat pe gat nu am nici un alt simptom de raceala. Nu fumez si nu am fumat niciodata.
Am fost la pneumolog unde am facut radiografie la plamani, sputa si spirometrie: toate analizele perfecte.
Am fost la ORL unde mi s-au dat diverse analize de facut printre care si exudat: analize perfecte.
Am fost la alergolog unde am aflat ca am alergie la polen, insa tusea mea debuteaza odata cu instalarea anotimpului rece ceea ce inseamna ca in acea perioada nu este polen in aer.
In acesti 3 ani de cand am aceasta problema mi s-au dat o multime de pastile, imi amintesc de Singulair, Montelukast si un spray pt astmatici. Bineinteles ca acestea nu m-au ajutat in nici un fel.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat ? Efectiv nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o apuc. Este un disconfort permanent atat pt mine cat si pt cei din jurul meu.
Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Utilizator21557117908 (acum 4 ani)

Buna,

Da, eu. Doar ca eu nu am fost la niciun specialist, doar am luat niste ACC, bineinteles fara efect...
Daca ai o rezolvare, spune si mie :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11561030143 (acum 4 ani)

Buna ziua! Ce varsta aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 4 ani)

Buna seara! Am 28 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11539547312 (acum 4 ani)

Buna! Ai găsit rezolvare pt tusea ta? Ca si eu il am pe soțul meu la fel tot de trei ani tușește sec asa din gat. Eu ce citesc pe net ma infioara. Mai nou am citit ca poate fi vb despre niște paraziti. Ex:Toxocara. Nici nu vreau sa ma gandesc! Astept un raspuns. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 4 ani)

Buna ziua,

Eu momentan sunt bine cam de la sfarsitul lunii mai, ca na.. Asta e perioada cand imi trece. Dar cat de bine sunt vad in curand, cand se instaleaza frigul ca pe mine doar atunci ma apuca.
Asa ca nu stiu ce sa spun, acum nu mai am nimic, la iarna.. Vedem!
In rest n-am mai facut nimic in acest sens ca n-am mai avut nevoie..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11569439624 (acum 4 ani)

Fix aceeași problema o am și eu! Tot cam de 3 ani! Și la fel, analize, verificări, tratamente și nimic! Tușesc de ajung a asa seara încât ma doare capu de mor! Dacă cineva știe vreo pista de urmat ar fii ideal!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11570462328 (acum 4 ani)

Exact aceeași problemă o am si eu,incep al treilea an de tuse.Fiind deja octombrie,tusea s-a declansat.Am făcut zeci de investigatii legate de ORL,Alergologie,Pneumologie...inclusiv bronhoscopie.Toate sunt in regula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11574149603 (acum 4 ani)

Si eu am aceeasi problema, tot de 3 ani. Deja este suparator, la mine debuteaza in septembrie si tine pana in martie, aprilie. Am fost la doctor, radiografii, ecografii si nu au gasit nimic. Acum mi s-a dat un tratament cu cortizon pe care inca nu l-am inceput dar inca sunt in dubii daca sa il iau sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11597687707 (acum 3 ani)

Buna seara! Exact aceeași tuse o are băiețelul meu. Nu trece cu nimic. Am fost la alergolog, nu știe. La pneumolog totul ok. La ORL iar totul ok. A găsit cineva vreun răspuns? Anul acesta a persistat și vara și am observat că atunci când mănâncă înghețată, fapt pt care am exclus o și acum este ceva mai bine, dar mai e un pic și vine octombrie și începem iar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11606047419 (acum 3 ani)

Bună ziua ,Aceeași problemă o are si soțul meu tot de 3 ani numai diferența este că el are astm .Am fost cu el peste tot nimeni nu știe nimic.Analizele iau ieșit bine ,dar el tot așa se simte Nu stiu tu daca ți -ai găsit leacul ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11611880333 (acum 3 ani)

Și eu de 2 ani am aceasta tuse deranjanta ce uneori te proiectează cu gândul spre idei sumbre. Nici un medic nu stie ce e, toti ne dau pastile... Nu m-a ajutat nimic sa elimin cauza, doar sa ameliorez.. Dar iarna e coșmar, parca mai ales seara. Uneori la 10-20 secunde simt ca am ceva in piept, simt nevoia sa tușesc (sec) insa nu expectorez nimic. Dacă insa trag puternic aer in piept (mai ales pe gura), atunci simt ca se aduna acolo ceva si, uneori, se intampla sa pot expectora... Dar in rest doar tușesc sec si ma racaie pe gat.. Foarte frustrant!
Poate ne ajuta cineva care a avut norocul /binecuvântarea sa găsească soluția.
Sănătate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1518897853 (acum 3 ani)

Analiza quantiferon.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11636709658 (acum 2 ani)

La fel și soțul meu, tușește de cel puțin 10ani sezonier (toamna,iarna)cu accentuări dimineața și seara., consultații la pneumologie, analize de sânge , rezultatul ; rinită, bronșită cronică menționez:nefumător.tratamente peste tratamente cu siropuri expectorante , spray Ventolin ;nici o îmbunătățire ba chiar mai r au.Singurul lucru care îl mai liniștește este postura (pe burtă).Calitatea vieții afectată.Rog dacă cineva ne poate ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum 2 ani)

Bună seara! D-na Elena, fetița mea în vârstă de 7 ani suferă de aceeași afecțiune de 2, 6 ani. Am făcut controale la profesori universitari renumiți in Timișoara,București, Craiova, ocazie cu care am mers la alergolog, cardiolog, ORL, pediatrie, gastroenterologie și nu am găsit soluția. Am mers la salina și Govora și nici acestea nu au dat rezultate. Simt că nu știu ce mai am de făcut și în ce parte să mă mai duc. Am supus-o la tot felul de investigații și nu scăpăm de aceasta tuse seacă deranjanta. Nici laptele de măgăriță nu ne-a ajutat. Am scos și polipii...Va rog din suflet dacă cineva s-a confruntat cu așa ceva, ajutați-ma ! 🥺Va mulțumesc din suflet! Multă sănătate! Ștefania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina (acum un an)

Doamne, în aceeași situație sunt și eu ,de 4ani tușesc am făcut toate investigațiile posibile și nimic eu tușesc toată ziua,deja parcă nu mai pot sunt obosită și f.frustrata am fost și la Arcadia la Iași unde am rămas dezgustată de răspunsul celui mai bun , cică ' pneumolog,care pt.o consultație mi-a luat 370 de lei fix 5 min, că după să-mi dea imunotuss,ceea ce putea sa mi-l dea orice farmacistă și după 10 zile mi-a dat banalul biseptol cu mențiunea că o să treacă, dacă are cineva vreun leac sau un doctor care are drag de meserie nu de bani, postați aici,mulțumesc și sănătate multă vă doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGEB (acum un an)

Și eu ma confrunt cu acest lucru de câteva luni bune, am crezut inițial ca încă persista răceală care am avut-o dar mi au trecut toate simptomele a rămas numai tusea de 3 luni de zile! As vrea sa știu dacă ați reușit să tratați aceasta tuse și cum!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum un an)

Dl George ar fi de preferat sa mă contactați telefonic...noi am experimentat multe medicamente și încercări

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum un an)

Bună dimineața! De curând fetiței mele I s-a descoperit o rinita alergică infectată pana acum în cei 4 ani nu a răspuns la niciun tratament și nu am scapat de acea tuse seacă cu niciun medicament...Acum cu tratamentul dat de ORL ist are îmbunătățiri vizibile. Dacă pot ajuta cu ceva...scuzați-mi răspunsul întârziat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 4 luni)

Bună seara! Dna Ștefania cum aș putea lua legătura cu dumneavoastră? Este al treilea an de când fetița mea se confruntă cu această tuse o dată cu venirea sezonului rece!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum 4 luni)

Bună seara! D-na Andreea și celor care doresc pot să mă contacteze pe dndlory29@ adresa_web_filtrata la noi acea tuse a devenit o urâtă amintire. Dacă pot ajuta contactați-mă...vă răspund imediat ce am disponibilitate...Sănătate multă tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2