Soc anafilactic

Alergii
Intrebare postata de felicia105 cu 10 ani in urma

Buna seara! Va rog sa imi dea cineva un raspuns, daca se poate! In urma cu 3 zile am avut un soc anafilactic, cu tot tacamul: sufocare, tensiune mica, lesin..am ajuns in spital in timp si s-a rezolvat, A doua zi am avut o recidiva, mai usoara data asta, dar tot la urgente am ajuns, unde mi s-a prescris un medicament PREDNISON fiind substanta activa si un antihistaminic, amandoua pt o saptamana Problema mea este ca de cand iau aceste pastile, am mereu tensiunea mare, pulsul la fel, dureri in piept si aritmii, Se poate sa fie de la aceste medicamente, efecte secundare? E periculos?Multumesc pt un eventual raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

marianap (acum 10 ani)

buna seara

eu am luat foarte mult cortizon asa este simti cum iti creste tensiunea,cum forteaza sistemul imunitar ,incep dereglarile hormonale este cumplit.cortizonul este bun in situatii de urgenta dar reactiile adverse sunt foarte urate .
in momentul cand nu-l mai iei incep durerile de oase .
eu am refuzat terapia cu cortizon la malaxa deoarece stiu ca este medicament care rezolva situatia pe moment dar nu vindeca.
eu am o urticarie de 4 ani si stiu totul despre cortizon
asa ca te sfatuiesc sa-l folosesti cat mai putin.

o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

felicia105 (acum 10 ani)

Multumesc pt raspuns...am vazut cum e cu acest cortizon, asa ca am intrerupt tratamentul. Iau doar un antihistaminic, astept inca sa fac testul sa vad la ce am fost alergica. Desi a trecut aprox o luna, inca nu m-au chemat...dupa cum se vede si sistemul sanitar din Italia a la pamant.Pt o mamografie trebuie sa astepti si cate 10 luni.. O SEARA BUNA VA DORESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: