Pete rosii care apar si dispar

Alergii
Intrebare postata de inda cu 10 ani in urma

Buna seara,
daca ar putea va rog sa-mi raspunda un medic specialist dermatolog sau cineva care s-a confruntat cu aceeasi problema.

De aproape 2 luni, imi apar niste pete rosii in special pe maini, gat, fata, decolteu, asadar in special in partile corpului expuse la aer (nu-mi apar pe burta sau in zonele acoperite de haine). Dispar cam intr-un sfert de ora si-mi apar in alta parte. Cateodata ma mananca vag. Inainte de pete, au fost si mancarimi puternice in zona interioara a antebratelor. Initial, am presupus ca e din cauza pisicii pe care o gazduiesc de aproape 3 luni, e persana si acum naparleste. Mi-am facut 15 teste alergologice - nu mi-a iesit nimic la pisica, doar la intepaturi de insecte si mai putin la acarieni. Ar trebui sa ma fac inca 32 de teste... dar nu sunt foarte convinsa ca voi descoperi cauza. Doctorita la care am fost spune ca pare o alergie...deja sunt foarte stresata din cauza lor si ma tot gandesc sa nu fie o cauza ascunsa in organism. Ultimele analize le-am facut in septembrie 2013 si au iesit excelent. Am luat 8 zile Aerius, 1 pastila pe zi, n-a avut niciun efect, apoi am luat xyzal si mi-au disparut aproape complet, insa imi dadea o usoara stare de somnolenta si am intrerupt. Inca ceva - am 35 de ani si am atacuri de panica si anxietate generalizata. E posibil sa fie tot pe sistem nervos, ca alte simptome ale unor boli inexistente pe care le-am mai avut? :( Cum as putea descoperi si are rost sa-mi imi mai fac inca 100 de teste care nu sunt ieftine deloc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

buna (acum 10 ani)

Buna ! Degeaba iti faci teste ! Cauza este psihica !
Si degeaba iei medicamente caci nu te ajuta. Trebuie sa rezolvi starea psihica labila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelin (acum 9 ani)

sa nu ai mastocitoza cutanata si medicii dermatologi sa nu stie de ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 10 ani)

Buna , si eu am probleme asemanatoare dar mie imi apar pete mari si rosii pe piept gat si abdomen dar inainte de a-mi aparea petele imi este rau dupa o anumita mancare , in general dupa o criza de fiere imi apar petele dar pe mine ma mananca si stiu ca apar de la ficat Nu sunt de la ficat ti-ai facut analize de ficat? Mie mi-a iesit marit GGT o analiza ce indica o suferinta a celulelor hepatice din cauza fierii si a digestiei care la mine functioneaza cam prost. Pentru anxietate urmezi ceva tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentina (acum 9 ani)

buna .aceiasi problema am si eu imi iesa niste pete pe corp imi apar si imi dispar.am fost la doctor si mi.a sp ca am un microb si mi.a prescris aierus ,dar din pacate nu mi,a trecut .nu stiu ce sa mai fac.ajutati.ma daca stiti cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inda (acum 9 ani)

Nu, n-am disparut... si eu am luat fara efect mai intai aerius, apoi un alti antialergic pe care il iau de o luna... cum nu-l iau apar din nou. Trebuie sa fac niste analize - markerii hepatici, hormonii tiroidieni.
Pentru Crina - pt anxietate n-am luat decat Xanax, la nevoie, iar de aproape 4 luni iau Rhodiola, comprimate (e o planta, deci nu medicament de sinteza) care m-a ajutat foarte mult, au disparut starile de sufocare, palpitatiile, atacurile de panica in somn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelin adelin (acum 9 ani)

e mastocitoza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina454107614 (acum 9 ani)

Daca ai anxietate si atac de panica este normal sa-ti apara si pete. Nu mai sta continuu in stres si cu ganduri negre, incearca sa ai o viata relaxanta si un somn odihnitor. Xanax nu stiu de ce se da pt ca este de fapt pet boli de nervi si da niste tulburari, mai bine incearca cu ceaiuri si comprimate antistres, ajuta mult, xyzal era f bun si trebuia luat pana la capat, mai sunt vitaminele NEUROMULTIVITA f eficiente pt intregul sistem nervos si refacerea organismului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inda (acum 9 ani)

Xyzal iau de aproape 5 saptamani... vreo 3 am tinut un regim foarte strict alimentar si disparusera de tot. Oare sa mai continui cu el? xanax nu iau decat unul pe luna, daca iau... faza e ca nu-mi dau seama daca e tot pe neurovegetativ si daca are rost sa fac o suta de analize sau nu. Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 9 ani)

inda as vrea sa te intreb mai multe detalii si eu am probleme si cu anxietatea , azi am fost la endocrinolog pt ca mi s-a dereglat si ciclul sa vad daca nu e pe baza hormonala, plus altele...daca esti de acord as vrea sa vb mai multe pe mess adauga-ma crinafarcuta. ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inda (acum 9 ani)

Pentru crinaf - nu folosesc mess, lasa-mi te rog o adresa de mail pe care sa-ti scriu. Deja sunt aproape 90% convinsa ca sunt pe neuro-vegetativ. Am facut toate analizele prescrise de dermatolog, toate sunt normale, inclusiv hormonii tiroidieni. Petele apar acum la 3-4 zile, cand apar mai iau cate un xyzal. Nu cred in nicio mastocitoza. Probabil ca e o urticarie pe fond de stres, cu diferiti factori declansatori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 9 ani)

[email protected] , aici poti inda sa imi scrii si o sa iti raspund ... mie imi apar periodic cateva zile la rand apoi vreo doua saptamani nu imi apar deloc eu nu mi-am facut teste la alergeni dar o cunostinta medic rezident mi-a zis ca ar putea fi si parazitii intestinali cauza...
Scrie-mi un mail si vorbim mai multe. Multa sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 9 ani)

[email protected] , aici poti inda sa imi scrii si o sa iti raspund ... mie imi apar periodic cateva zile la rand apoi vreo doua saptamani nu imi apar deloc eu nu mi-am facut teste la alergeni dar o cunostinta medic rezident mi-a zis ca ar putea fi si parazitii intestinali cauza...
Scrie-mi un mail si vorbim mai multe. Multa sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta Bucur (acum 9 ani)

si eu am o problema cu alergia .am facut foarte multa analize dar nu gasesc de la ce apar..iau xyzal de 5mg cate 2 pe zi .am 3 sap de cand iau dar tot mai apar..inainte de xyzal am luat:claritin,predinson,aerius,aerius a fost tot ca xyzal adica tot imi mai apar,dar vreau sa maresc doza la 3 pastile pe zi..doctorul mia spus ca pot pana la 4 pe zi sa vad ce va iesi daca tu mai sti si altceva spunemi si mie ce iei si cate pastile iei pe zi...pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inda (acum 9 ani)

Buna Geta,

Eu am incercat initial cu Aerius, fara vreun rezultat. Dupa aceea am luat 2 luni xyzal - 1 pe zi. Acum iau doar la 2-3 zile, cand vad ca-mi apare ceva. Mi se pare mult 3 pe zi, mai ales ca in timp poate afecta ficat, rinichi etc. Si mai e o chestie cu antialergicele - se obisnuieste organismul cu ele si dupa o vreme nu-si mai fac efectul. Nici eu n-am depistat cauza :(( Si la toate chestiile astea dermato, am vazut ca e mai mult pe ghicite, nici doctorii nu prea stiu ce sa zica. La mine, cred ca e pe fond de anxietate... am avut multa vreme atacuri de panica si dup-aia multe manifestari pe neurovegetativ - cand palpitatii, cand sufocari... poate e doar o alta forma de somatizare a anxietatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 8 ani)

Buna...am exact aceeasi problema ca si tine. Ai aflat pana la urma ce e sau ai reusit sa te tratezi? Am luat picaturi, pastile, am facut injectii si fac in continuare dar nici un rezultat...dimpotriva se agraveaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inda (acum 8 ani)

Pentru Magda:
E bine sa-ti faci si niste analize de sange recomandate de dermatolog, mai ales cele hepatice, sa nu fie ceva la ficat.
La mine au disparut intr-un mod la fel de ciudat asa cum au aparut. Dupa 6 luni, vara trecuta. Am luat vreo 4 luni medicamente antialergice. Nu am descoperit inca cauza petelor. Au disparut atunci cand am plecat intr-o calatorie de vreo 3 saptamani. Ma gandesc ca ori a fost ceva in casa in care stau (acarieni, paianjeni, mucegai, habar n-am), ori pe sistem nervos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 2 ani)

Buna Inda, te rog imi spui daca ti-a trecut de tot? Au mai aparut petele? Am facut histamina in sange si e mare…DOA e si ea mare, la limita superioara. Ce adresa de mail ai? As vrea sa-ti scriu.
Restul analizelor sunt ok:hemoleucograma, B12, calciu. Folatii 11 (intervalul e 4-34; si feritina 56 (iar intervalul e 13-150) cam mici dar nu sub limita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 8 ani)

Ce.i drept inca nu am ajuns la un medic specialist, doar la cel de familie, adica nu mi.am facut inca nici un fel de analize. Momentan trebuie sa fac niste injectii pana vineri si daca nu imi trece imi da trimitere. Asa ca mai astept...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filote Alexandru (acum 8 ani)

Buna ziua ma numesc Alexandru si cred ca am acceasi problema .lucrez la Lidl romania si am asigurate privata de sanatate am fost la cei mai buni medici alergologi din Sibiu si inca nu mi-au gasit cauza apartitiei petelor . Mie imi ies pete pe tot corpul cu o usoara mancarime si imi dipar in putin timp aparandu-mi in alte parti ale corpului am facut un tratamejt cu xyzal si borenar si a avut efect pentru 1 luna de zile . Apoi am umparat de la un domn din sibiu un recipient cu amestec de propolis natural si miere de albine si am facut tratament in fiecare dimineata cate o lingurita , tin sa mentionez ca de 3 luni nu mai am nici o problema in schimb cred ca am gasit cauza aparitiei petelor azi 30.06.2015 am racit si am o durere in gat dupa noaptea trecuta care mam simtit foarte rau si dimineata mam trezit plin de pete .Oare sa fie din cauza unei infectii in gat in principiu de la Aslo . Va mulrumesc si sper sa gasiti si voi cauz si trratamentul acestei alergii 😕

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 8 ani)

Buna seara am si eu un bebelus de 4 luni si ne confruntam cu o problema asemanatoare ii apar pete rosii pe gat piept ceafa in cap pe spate si in jatate de ora dispar. Nici un medic nu a putut sa.l vada cu petele pe el ca pana ajung dispar. Chiar sunt speriata de la ce ar putea sa faca. Eu am luato k pe o alergie la sintetic am zis eu. Dar de cateva zile il tot fereac de plastic sintetic si tot face :((( bea doar lapte de la san .ideea este ca eu nu.i pot da nimic este prea mic. Am fost cu el la 2 medici dermato si mi.au dat apa termala . Saptamana care vine ne.am facut programare in Constanta la un medic alergolog pediatru si la un dermatolog vad c rezolvam si vin cu rezultate poate va ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2