Alergie lactate

Alergii
Intrebare postata de l_aural cu 13 ani in urma

Copilul meu e alergic la orice produs lactat, am incercat si cele pa baza de soia (fara nici un efect) si am gasit lapte de orz dar e alergic si la acesta. In cazul lui ii ies bubite pe fata si apar scaune dese si moi, micutul are acum 2 ani si e alergic de la 6 luni.
intrebare ce alimente contin calciu ?pe langa lactate, eu ii dau supliment Cipcal 5 ml.zi si o pastila Zimaflour, Ce pot sa ii dau ca sa ii asigur necesarul de calciu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Ignorati mesajul de mai sus, individul vede peste tot o conspiratie la nivel mondial a medicinei alopate si considera toate mamele de pe forum " cu creierul spalat, ignorante si proaste" De l-as intalni cred ca as fi in stare sa-l iau la palme la cate mame a jignit numai pe forumul asta, ca sa nu vrb de cadre medicale!

Daca copilul are deja 2 ani, inseamna ca consuma orice aliment, caz in care ii puteti face o dieta echilibrata ( cat mai multe fructe si legume, diversificat) , cred ca un nutritionist ar fi cel mai indicat in acest caz pt ca din alimentatie corpul copilului sa isi ia toate mineralele si vitaminele de care are nevoie. Medicul pediatru ar mai fi fost recomandat pentru a va ajuta sa concepeti o dieta nutritiva corecta fara produsele lactate pe care nu le tolereaza. De asemenea ar mai fi indicat consultul unui alergolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

l_aura (acum 13 ani)

alergologul mi-a spus sa evit o vreme aceste produse si sa incerc la cateva luni sa vad daca le suporta, dar inca nu am nici un rezultat, iar de fortat cum spunea cel de mai sus in nici un caz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Urmati sfatul alergologului, evitati o perioada aceste produse, este posibil ca in timp sa le tolereze, insa pana atunci asigurati-va ca copiului sa nu-i lipseasca din alimentatie fructele si legumele cat mai diversificat,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

http://www.pravaliata.ro/24-de-alimente-minune.htm

aici gasiti cateva legume si fructe si care este continutul lor de minerale si fructe, daca cautati pe google exact cu intrebarea dvs : ce alimente contin calciu, veti gasi si mai multe informatii.
Insa eu totusi va sugerez sa mergeti si la un nutritionist care sa va ajute sa-i concepeti copilului o dieta corecta si adecvata varstei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

minerale si vitamine, scuze :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Urmati sfatui utilizatorului Kasho.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: