Alergie la saliva de purici

Alergii
Intrebare postata de xRice cu 10 ani in urma

De cativa ani de cand merg la bunici ma intorc acasa cu o urticarie destul de rea. nu am mers niciodata la medic pentru ca imi trecea de indata ce ma intorceam inapoi si uitam de faptul asta...pana urmatoarea data cand mergeam iar, peste un an.
acum vreo trei saptamani insa am fost in vizita la cineva care avea o pisica adusa de pe strada, netratata cu care m-am jucat. in dimineata de dupa vizita am facut iarasi urticarie, ma gandeam ca e ceva alimentar, din nou n-am dat importanta si mi-a cam trecut in 4-5 zile.
dar continuam sa am muscaturi pe corp de data asta, alaturi de cateva blande pe ici pe colo [care nu semanau a muscaturi] si tot asa pana sdaptamana asta cand m-am gandit, am facut conexiuni ca s-ar putea sa fiu alergica la saliva de purice si ca probabil am adus purici acasa de la pisca respectiva.
nu stiu ce sa fac, sunt disperata. am fost azi si mi-am luat trimitere la alergologie.
este posibil ca unii oameni sa nu fie infectati de purici totusi? parintii mei nu au muscaturi, eu sunt plina. raman pe om/pe haine dupa ce se hranesc sau se ascund altundeva? exista ceva cu care m-as putea da ca sa nu se mai urce pe mine?
luni sau marti merg la alergolog, dar acuma ca am aflat ca ii am sunt speriata, as vrea o solutie pana atunci daca se poate. si de ce sunt doar eu muscata? [ca nici cand imi vizitam rudele, nu aveau mancarimi sau muscaturi, eu eram singura cu reactii de genul acesta]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

xRice (acum 10 ani)

am uitat sa mentionez ca sigur e vorba de purici pt ca azi am surprins unul ca se hranea de pe glezna mea dar pana sa il prind a sarit.
mi-e teama sa nu ii duc si la servici sau ceva. dar si de alergie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Derma Cluj (acum 10 ani)

Buna,
Ac***a in vedere problema cu care va confruntati, va recomandam un consult dermatologic pentru diagnostic si tratament de specialitate! Pasul urmator este efectuarea testelor alergologice.

www.dermacluj.ro
FACEBOOK: Derma Cluj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicodina (acum 10 ani)

si eu am trei baieti si cand iau cate un purice de undeva fac la fel niste blande mari doi dintre ei fac cu zeama asa ca niste cosuri mari unul dintre baieti face blanda rosie cu o dimensiune de 2 cm seinroseste apoi se invineteste acea pata dar am fost la dermatolog si mia recomandal crema lop***ad sa dau imediat ce a aparut piscatura ca prin scarpinare se pot inflama leam facut si testa alergologice la doi si lea iesit ige launul 225 si normal este 50 si celuilat ige 70 si normal este 10 si eu as vrea ceva sa pot sai dau sa nu sa se mai urce pe ei dar nu cred ca se gaseste daca ai gasit vreu si eu acea solutie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirabela (acum 9 ani)

Am exact,exact aceasi problema ca si tine,parca am scris eu ,am descoperit mesajul tau in vara cand mi-a spus cineva de alergie la purici,medicul de fam a zis ca nu este asta dar nu am facut vreun test

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1505651554 (acum 6 ani)

Și eu am același problema , nu pot scăpa de purici, ce îmi recomandați sunt disperata .
Am alergie la purici de la muscaturile lor îmi apar niște blânde rosi care mai apoi se fac mov și mă mănâncă pielea în zonele respective , îmi este teama sa nu duc și la servici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1505651554 (acum 6 ani)

Bună de azi vara nu pot scapa de purici .Am dat cu tot felul de soluții, degeaba .Problema este ca de la pișcăturile de purici mă mănâncă pielea și arata urat .Îmi apar niște blânde rosi care mai apoi devin mov .
Îmi este teama sa nu duc și la servici.
Ce îmi recomandati , trebuie sa scap cu orice preț de aceste insecte urate .
Va mulțumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 8 ani)

Buna, spune-mi si mie te rog cum ai scăpat de ei? Am aceeași problema pe care ai avut-o tu acum 2 ani, am citit cu atenție ce ai scris si am nevoie de sfatul tău. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 8 ani)

Buna si eu am avut aceiași problema dar m-am făcut cu fenistil gel si mi-a trecut. Sper sa va ajute !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: