ALERGIE LA FRIG

Alergii
Intrebare postata de vasilica119 cu 15 ani in urma

Ma confrunt cu aceasta boala de toamna pana primavara tarziu cand se incalzeste vremea.Sunt un om normal in tot timpul anului mai putin in perioada de care am amintit.Cand se face frig afara,mainile mele devin vinetii.Mai apoi cand temperaturile scad sub 0 grade,imi apar pe degete,la articulatii umflaturi ca niste basicute care se retrag dupa cateva zile ,dar partea p***a este ca mi se umfla rau degetele si ma mananca ingrozitor noaptea.Nu am luat tratament intern in anii trecuti(trei la numar)deoarece nu stiam ce este,doar alifii si ceaiuri insa nu m-au ajutat prea mult iar cand se facea frig aparea..Este o boala inestetica deoarece mainile mele nu prea mai arata a maini asa umflate si rosii.Va multumesc ca v-ati abatut atentia asupra mesajului meu,iar daca cineva stie vreun tratament sau ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

vlad26 (acum 15 ani)

Eu nu cred ca ar exista boala asta: alergie la frig. Poate ai alergie la altceva, manusi sau altceva ce folosesti de toamna pana primavara. Daca totusi banuiesti o alergie, fugi la Spitalul Malaxa (parca este pe langa bariera Vergului) intr-o dimineata cu trimitere de la medicul de familie, iti faci niste teste pentru alergii si faci tratament tintit. Asa scapi usor si sigur. Altfel... poti sa incerci o gramada de tratamente, sa crezi ca rezolvi o problema si sa te alegi cu alte 100.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORENTINA34116351 (acum 15 ani)

si eu am aceeasi problema...si mi-e rusine cu mainile mele care vara sunt fine si frumoase iar iarna sunt oribile...eu am incercat acum 4 ani cu un anumit tip de ulei...parca de ricin,dar nu au fost schimbari...alifiile nu ma ajuta cu nimic...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORENTINA34116351 (acum 15 ani)

merci laura! voi trece pe la dr in acest caz! merci!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Buna eu am aceata boala sa zic asa de multi ani ma chinui cred ca 20 de ani maini vinete, picioarele la fel .Iarna e cel mai rau mereu ambracata multe haine de multe ori degeaba imi pun ca tot mie frig am fost si merg la medici dar degeaba nu imi dau nici un rezultat imi e foarte greu ca nu stiu ce se intimpla cum mine si nu stiu de la ce provine asa ceva nu stiu ce medicamente sa eau daca stie ci neva si sa insanatosit de aceasta boala sa vindicat spuneti-mi .va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11567449035 (acum 4 ani)

Aveti Sindromul Raynaud.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: