Care este solutia?

Alcoolism
Intrebare postata de andreeanae cu 11 ani in urma

Buna ziua! unchiul meu este alcoolic. se trezeste beat, bea, se mai culca jumatate de ora, iar se trezeste si bea; iar se culca si iar bea... asta face toata ziua. si nu vrea deloc sa renunte la bautura. nici sa mearga la dezalcolizare. cine ma poate ajuta? exista vreo solutie? ma tem pentru sanatatea si viata lui. va rog, ajutati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Liviu (acum 11 ani)

andreeanae a scris: ".../ cine ma poate ajuta? exista vreo solutie? MA TEM /.../ va rog, ajutati-ma!"
_______________
Raspuns: Eu cred ca nu exista probleme [ deci, nici solutii ]. Exista insa aceasta preocupare chinuitoare a ta.
- Schimbarea terapeutica - se obtine cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lucrurile - cand devenim constienti ca proiectam O FRICA dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent care este diferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeanae (acum 11 ani)

adica terapie pentru pacient? ...nici cu asta nu e de acord. am uitat sa mentionez ca de la bautura a facut si ciroza toxica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Din moment ce TEAMA - pe care ai mentionat-o foarte clar aici - este a ta, chiar nu vad cum te-ar putea ajuta pe tine un tratament psihoterapeutic urmat de altcineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeanae (acum 11 ani)

tratamentul l-ar ajuta pe el, bineinteles. intrebarea nu am pus-o cu scopul de a primi EU ajutor, ci bolnavul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Cu alte cuvinte, in ciuda faptului ca ea insasi refuza ajutorul, haideti cu totii sa o ajutam pe Andreea - sa ajute, la randul ei, pe unchiul care nici el nu-si doreste acest lucru :))

Succes! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeanae (acum 11 ani)

aceasta rubrica a fot realizata pentru a cere sfaturi, a da si a primi. nu cred ca aceste comentarii sunt menite sa luam lumea peste picior... daca exista sfaturi cu care poti ajuta o persoana-comentariul isi are rostul. in caz contrar-nu vad de ce ai raspunde cuiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Andreea, eu cred ca, de fapt, singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Uite o situatie asemanatoare, aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologie-si-psihoterapie/tulburare-obsesiv-compulsiva_43305

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Dar, daca te plictisesti... ]

:) Andreea, iti propun sa participi si tu la discutiile din Grupul nostru - de aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietatea-si-fobiile/e-grav_43268

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Cristi (acum 11 ani)

Ma liviule mai dute si dracu de om care da aceleasi sfaturi pe oricare pagina.iara spui ca nimic nu trebuie cu necesitate...ma tu esti un screlozat mintal care nu stie ce-i cu el anal-istet care esti...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Draga Liviu, te rugam sa te impusti, ca sa inceteze sfaturile total neadaptate, nefolositoare si aproape jignitoare la adresa persoanei ce a cerut sfat, si sa-ti dai foc, astfel incat materialul tau biologic sa se raspandeasca doar sub forma de carbon in lume, sperand astfel sa scapam de cantitatea imensa de p***ae si ridiculozitate ce se afla in capul tau. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: