Clinica privata dezalcoolizare raspuns medic

Alcoolism
Intrebare postata de acm cu 13 ani in urma

Am tot cautat pe internet in cautarea unei clinici private in care sa se realizeze tratamente de dezalcoolizare. Chiar nu exista asa ceva in Romania? Trecand de tratamentele naturiste si de credinta in Dumnezeu, care evident nu functioneaza la toata lumea, mi-ar putea indica cineva o clinica privata, nu de stat, eventual in Bucuresti, care sa se ocupe de tratamentul alcoolismului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (61)

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Luati legatura cu dr. Cicu Gabriel de la clinica PsyMotion, este specialist in dependente si va poate indruma. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alcoolism.

acm (acum 13 ani)

Merci frumos. O sa incerc. Va anunt cum functioneaza:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisabeta68 (acum 6 ani)

luati legatura cu centrul Nazaret din Sura Mica, sibiu, aici linkul; cu adresa
adresa_web_filtrata /servicii/centrul-de-tratament-pentru-barbati/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popescu Valeria (acum 13 ani)

as vrea sa stiu cum se procedeaza in cazul persoanelo care nu sunt de acordd cu dezalcolizare? Unde se afla aceasta clinica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Clinica este in Bucuresti, dar nu face internari. Dr. Cicu va poate da detalii mai multe despre procedurile in cazul persoanelor care refuza dezalcoolizarea. Conform legislatiei din Romania, un pacient nu poate fi obligat sa se interneze impotriva vointei lui, decat in cazul in care este in criza si pune in pericol vietile altor persoane. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

As dori sa fac o precizare la cele scrise de dna psiholog Antonia Isacu:
Internarea non-voluntara poate avea loc in conditiile legii 487/2002 - Sectiunea a 2-a: Internarea nevoluntara
Art. 45:
"O persoană poate fi internată prin procedura de internare nevoluntară numai dacă un medic psihiatru abilitat hotărăşte că persoana suferă de o tulburare psihică şi consideră că:
a) din cauza acestei tulburări psihice există pericolul iminent de vătămare pentru sine sau pentru alte persoane;
b) în cazul unei persoane suferind de o tulburare psihică gravă şi a cărei judecată este afectată, neinternarea ar putea antrena o gravă deteriorare a stării sale sau ar împiedica să i se acorde tratamentul adecvat."

Precizarea ca o persoana poate fi internata non-voluntar daca isi pune in pericol propria viata (exemplu: ameninta cu suicidul sau are o tentativa de suicid) este foarte importanta, intrucat putini oameni stiu ca pot cere internarea non-voluntara a unei persoane (ex. membru al familiei) care sufera de depresie severa si care prezinta ganduri sucidare sau chiar tentative de suicid, insa refuza internarea.

Art. 47:
" (1) Solicitarea internării nevoluntare a unei persoane se realizează de către:
a) medicul de familie sau medicul specialist psihiatru care are în îngrijire această persoană;
b) familia persoanei;
c) reprezentanţii serviciilor abilitate ale administraţiei publice locale;
d) reprezentanţii poliţiei, jandarmeriei, parchetului sau ai pompierilor.
(2) Motivele solicitării internării nevoluntare se certifică sub semnătură de către persoanele menţionate la alin. (1), cu specificarea propriilor date de identitate, descrierea circumstanţelor care au condus la solicitarea de internare nevoluntară, a datelor de identitate ale persoanei în cauză şi a antecedentelor medicale cunoscute."

Pentru mai multe informatii privind Legea Sanatatii Mintale, puteti vizita pagina web: http://cnsm.org.ro/politici-si-legislatie/legea-4872002-legea-sanatatii-mintale.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIDVICHI GABRIELA (acum 13 ani)

Sunt din Deva si as dorii sa gasesc un medic care se ocupa de persoanele care au probleme cu dependenta de alcool.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisabeta68 (acum 6 ani)

aici adresa adresa_web_filtrata /servicii/ la Sura Mica, Judetul Sibiu, clinica de dezalcolizare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Buna Gabriela ai gasit cumva un medic in Deva care sa se ocupe de persoanele dependente de alcool. Si parinti mei sunt din Deva si as dori sa-mi ajut cumva tatal dar nu stiu nici un centru prin preajma orasului si nici un psiholog f bun sau psiho-terapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHAELA (acum 13 ani)

BUNA,SUNT DIN PETROSANI SI AS AVEA NEVOIE URGENT SA IL INTERNEZ PE TATAL MEU PENTRU DEZALCOLIZARE.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT PENTRU CA IMI ESTE FRICA SA NU SE SINUCIDA PENTRU CA A POMENIT DE LUCRUL ACESTA DE CATEVA ORI.MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eleonora (acum 13 ani)

Exista asa ceva pe langa Sibiu. Se numeste Poiana Soarelui, nu sunt foarte sigura. Stiu ca este pentru barbati. Este o clinica si pentru femei dar nu stiu unde este.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acm (acum 13 ani)

Imi cer scuze ca revin atat de tarziu. Prima tentativa de a urma un tratament a esuat.
Acum suntem la cea de a doua incercare si pare sa dea rezultate. Tratamentul si discutiile cu dr. de la PsyMotion, din Bucuresti a functionat.
De aproape doua luni nu am mai avut probleme. Se pare ca este extrem de important ca si persoana in cauza sa constientizeze ca are o problema si sa vrea sa faca ceva. Fara un pic de vointa din partea celui bolnav nu se poate face nimic din pacate.
Multa bafta tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 13 ani)

sotul meu e constient de faptul ca nu se poate abtine,si mi-a cerut ajutorul.Eu cui il pot cere.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 9 ani)

cere-l celor de la alcoolicii anonimi cu siguranta te vor ajuta. dar important e sa il duci pe el acolo sa auda povestile de viata ingrozitoare pe care le au ceilalti din cauza alcoolului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 13 ani)

tatal sotului meu este alcoolic si am vrea sa-l ajutam.El constientizeaza ca are o problema, ca nu se poate abtine sa nu bea alcool in fiecare zi.Tremura dimineata, iar daca isi ia doza suficienta de alcool se simte mai bine Nu aste violent,dar nu mai poate vorbi corect si ma inteleg greu cu el. Ce as putea sa facem sa se lase de alcool, unde sa apelam sa avem rezultate pozitive cat mai repede?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CORINA (acum 13 ani)

am uitat sa precizez ca tatal sotului meu a facut operatie de cataracta la ambii ochi, iar la ochiul stang a facut hemoragie intraoculara tot din cauza ca nu s-a putut abtine de la alcool.Ar orbi daca nu se abtine de la alcool?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

si eu am logodnicul alcoolic intr-un an de zile a fost de 4 ori intrernat la psihiatie cate 1-2 saptamani si dupa o luna doua se apuca iar...si stie recunoste ca nu se poate abtine dar nu mai stim unde sa mergem si ce sa facem....cum as putea sa il ajut??? ajutati-ma si dati-mi un sfat unde as putea sa il duc si ce medic sa contactez care are succes in dependenta de alcool...pt ca trebuie sa va spun ca logodnicul meu este medic...si stie f bine ce se intampla cu el, iar daca simte ca dr la care mergem nu ii inspira incredere refuza orice dupa si prinde si mai multa ura!!!!
AJUTATI_MA VA ROG ca sunt disperata!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 12 ani)

Daca are astfel de "äpucaturi" lasa-l! Asta e solutia! Decat sa iti intemeiezi o familie cu un astfel de om si sa mai sufere si un copil....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

sunt din Pitesti si caut o clinica specializata in dezalcoolizare sau un medic specialist care ma poate indruma. Daca ma puteti ajuta astept cu nerabdare un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE (acum 12 ani)

asa este. cei de la ALIAT (alcocentru.ro ) sunt profesionisti buni si serviciile sunt gratuite si au si cursuri de formare profesionala, poti sa mergi si cu partenerul, au un spatiu de joaca ameenajat frumos unde poti lasa si copilul in grija unui psihopedagog si chiar sa lucreze un pic cu el sa vada daca, consumul tau de alcool nu cumva a inceput sa il afecteze in dezvoltare. e in zona unirii, in zona de case. echiar frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4