Avortul poate cauza alcolismul? raspuns medic

Alcoolism
Intrebare postata de brokesoul22 cu 11 ani in urma

Stimati domni/domne acum ceva timp am suferit 2 avorturi. ideia este ca sunt casatorita iar sotul meu a consimtit acest-or fapte. Cand am suferit primul avort beam dor asa...de distractie probabil o data la nu stiu ....cateva luni, inca nu eram casatoriti eram logodnici.....inca de atunci am simtit o stare de dezamgire , putin disconfor cu mine.INsa dupa al2lea avort starea s/a agravat si nu este vorba doar de alcool, ci in general...am o stare fizica p***a, m/am ingrasat, nu mai pot purta o discutie normala, nu ma mai pot privii in ochii oamenilor beau tot timpul pe ascuns in lipsa sotului si imi fac planuri de suicid...nu stiu nici cum sa procedez la o discutie cu el...deoarece i/am povestit la un moment dat de ,,aventurile,, mele de suicid si el a fost indiferent.nu pot privi copii prietenilor mei...nu pot evoolua in cariera ....ajutati-ma va rog nu stiu cumsa pun stop alcoolului acum imi doresc din suflet sa pot face asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Irina (acum 11 ani)

Buna ziua
Avortul este un pacat mare..stiu ca suna destul de crud dar ti-ai omorat copilul(in aceeasi masura este vinovat si sotul tau pt ca te-a sfatuit sa faci avortul)..starea de rusine se datoreaza faptului ca te simti vinovata iar alcoolul te face sa uiti poate pe moment,la fel si planurile de suicid...te simti foarte vinovata si nu mai ai pofta de viata..sfatul meu este sa te duci la un preot si sa te spovedesti iar el iti va da un canon..deasemenea este bine sa botezi si sa ajuti copiii sarmani si necajiti...
Daca nu stii prea multe despre avort si cum afecteaza el viata femeilor dupa intra aici http://www.provitabucuresti.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa consultati medicul psihiatru ( in colaborare cu un psiholog) pentru a va ajuta sa depasiti momentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alcoolism.

ala bala (acum 11 ani)

Voi de metode de contraceptie nu ati auzit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: