Atacuri de panica?

Alcoolism Mahmureala
Intrebare postata de Utilizator11637428944 cu 2 ani in urma

Buna seara!
Ma confrunt cu o problema de pe data de 9 martie 2021. In acea seara am sărbătorit “ziua bărbatului” cu băieții in camin. La acea mini petrecere s-a consumat tărie de calitate, aproximativ 250ml de persoana (in 6 ore) iar unul dintre prieteni a avut și o tigara cu marijuana la care am participat și eu doar cu 3 fumuri, pentru a 3 a oara in viața mea, ne avânt alte efecte adverse a doua zi.
In acea seara au fost toate bune și frumoase, iar a doua zi a început ca un fel de coșmar cu care ma confrunt și in ziua de azi, am simțit ca ceva s-a schimbat in creierul meu. Am început sa am atacuri de panica, insomnii, momente de nervozitate inexplicabila, o supra aglomerare de ganduri, parca nu ma mai puteam concentra pe nimic și aveam tot felul de ganduri, uneori ma gândeam ca delizer.
Din acel moment nu am mai consumat nici un fel de bautura de natura alcoolica sau alte substanțe.
Am început sa caut pe internet o rezolvare la ceea ce mi se întâmplase și am ajuns sa consum ceaiuri o perioada, de valeriana și sunătoare, ma ajutau sa ma liniștesc și sa dorm. După o perioada am făcut pauza la acele ceaiuri și am început sa merg pe ginkgo biloba, incet, incet toate aceste plante m-au ajutat sa scap(dar nu in totalitate) de acele stări groaznice prin care treceam, devenind din nou un om destul de normal.( dar nu cum eram inainte)
Ieri a fost ziua mea și am ciocnit cu prietenii o bere la 0.33 ml și un 0.25 ml de tărie (in 3 ore), iar in scurt timp parca îmi revenise din nou acele atacuri de panica sau nu stiu cum sa le numesc… m-am oprit din a mai consuma orice alta bautura și am baut foarte multă apa pana mi-am revenit…
După o perioada de aproape 10 luni am crezut ca am scapat de toate acele stări…
Ce îmi puteți recomanda sa fac și încotro sa merg sa pot rezolva aceasta problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/masuri-imediate-in-cazul-unui-atac-de-panica_16180

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum un an)

Probabil este vorba despre distonie neurovegetativa, un dereglaj la nivelul neurotransmițătorilor, cauzat probabil de alcool. Ce simti tu este tulburare de anxietate. Probabil organismul tau are o toleranță mica la alcool, nu suntem toți la fel. Daca mai ai si o perioada stresanta sau esti anxios din fire alcoolul nu face decat sa puna paie pe foc. Incearca suplimentul Tonotil-N 10 fiole pe luna timp de 3 luni. Revina la ceaiuri, lasa alcoolul 1-2 ani. Daca starea psihica se înrăutățește mergi la un psiholog sau psihiatru. Ce ti-am spus pana acum este din propria experiență. La fel am pățit și eu. Gestionam stările de stres cu alcool, nu mult dar des, pana cand am pățit la fel. Nu mai beau de 3 luni si am fost la psiholog si psihiatru pentru ca imi era rau, nu puteam manca, dormii, muncii, eram deprimat, asa ca am ales sa iau un tratament si dupa o luna totul e bine, aproape de normal as putea spune. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: