Alcoolism

Intrebare postata de gabriela820 cu 15 ani in urma

Buna ziua;nu stiu daca e tocmai potrivit sub insa nu stiu unde as putea sa intreb,asa ca o fac aici;tatal meu era alcolic;l-am internat in spital in urma unor halucinatii pe care le avea,zic eu pt fapul ca nu mai bause de 2-3 zile....nu mai stia de el aproape;a stat 3 sapt.in spitale si a murit;fara sa ne zica nimeni ce grav este...chestia e ca el bea de f multi ani de 20 poate 30 ani;acum din febr insa bea in fiecare zi,nu se mai trezea deloc si numai tarie;diagosticul pe care i l-au pus la sp pe fisa de deces a fost;stpo cardio-respirator;stare septica;pneumonie si hepatita cronica alcoolica lb stg;eu as vrea sa stiu ce inseamna exact astea toate....adica starea spetica...mai exact si daca nu-l internam traia mai mult ?cu 2 sapt inainte sa-i inetrnam nici nu mai manca...ca nu vroia,ca nu putea...nu stiu...tot ce vreau sa inteleg este daca am facut bine ca l-am internat sau i-am scurtat zilele?
in speranta ca nu deranjez pe nimeni cu intrebarile mele si poate chiar imi va raspunde cineva sa ma lamureasca,va multumesc anticpiat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

veronica71 (acum 15 ani)

Salut! Cu siguranta ati facut bine ca l-ati internat in spital, starea lui la internare reprezenta o urgenta psihiatrica (sindrom de svraj) ce apare la alcoolici daca se lasa brusc de la bautura. Se pare ca pe langa acestea a intervenit o aprindere grava de plamani care i-a cauzat starea septica (infectie generalizata, afectiune foarte grava). Bineinteles ficatul era afectat de alcool dupa atatea ani (=hepatita cronica alcoolica). Daca nu l-ati fi internat in spital probabil ar fi decedat mai repede. Condoleante!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Da, cu siguranta ai facut foarte bine! Nu ai ce sa-ti reprosezi, era singura alegere potrivita. Medicii l-or fi tratat pentru toate afectiunile, fara succes, uneori nu mai este nimic de facut....iar delirum tremens, in urma sevrajului poate avea efecte foarte grave, dar nu cred ca asta a fost cauza decesului, din ce ai spus tu. Condoleante!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raf (acum 15 ani)

buna!am si eu o intreb. daca unei persoane care a baut i se admin.o pastila de ANTALCOL i se poare intampla ceva foarte grav?(cum ar fi decesul)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: