Un sfat !

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de LiviuFilip cu 10 ani in urma

Buna ziua , de ceva vreme am constientizat singur ca imi miroase gura cu toate ca avem o igiena orala ok . De atunci am devenit obsedat cu igiena orala ,ma spal cel putin de 2 ori pe zi cand nu ies din casa ,si de vreo 3-4 ori cand trebuie sa plec undeva. Am inceput sa folosesc bicarbonat de sodiu ,scortisoara ,apa oxigenata etc, dar toate astea nu au reusit decat sa amane pentru putin timp mirosul neplacut. Am plimbat degetul prin mai multe zone ale gurii :partea din fata a limbii ,printre dinti ,saliva dar tot nu am gasit zona din care vine mirosul neplacut.
Totusi astazi mi-am dat seama ca mirosul vine din partea din spate a limbii ,zona care de altfel este destul de albicioasa ceea ce nu cred ca-i normal . O sa incep/incerc sa acord mai mare atentie acelei zone,spalat cu pasta de dinti,pus bicarbonat de sodiu ,scortisoara etc. dar imi provoaca voma destul de repede cand umblu in aceea zona.
Va rog frumos sa-mi dati un sfat pentru ca momentan nu dispun de bani sa consult un medic, care este cauza si care ar putea fii tratamentul ? Eventul sa-mi spuneti ce medic ar trebui sa consult pentru cand ma redresez financiar (stomatolog sau alta specializare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Lau (acum 10 ani)

Buna,

Si eu am avut aceeasi problema, ma spalam pe dinti de f multe ori, apa de gura, te face sa nu te mai apropii de pers iubita.

Ce am descoperit uitandu ma la tv , este ca avem in gat gauri, tonsile? cred ca se cheama unde se depune mancare si la unii oameni aceste gauri sunt mai mari. Cand faci treaba asta sa ai niste spirt, sau o apa de gura cu un continut ridicat de alcool, sa folosesti un betisor pentru ureche , cand le gasesti.
pentru a le gasi: ele nu se vad neaparat cu ochiul liber, eu am apasat cu degetul pielea chiar in gat dar pe margini, si atunci de abia am vazut, 3 gauri in partea stanga , in pozitie verticala, si in partea dreapta la fel, umplute cu niste bilute albe-mancare.
dupa ce cureti tot sa clatesti cu apa de gura, faci gargara. si chiar m am minunat si eu, pentru ca eu le am curatat nestiind ca de fapt asta provoca acest miros.
ce recomand este ca de fiecare data cand faci asta sa incerci sa postesti apoi, cat poti, pentru a ajuta sa se micsoreze.
unii am auzit ca si fac o operatie de cauterizare dar cica apar inapoi. eu nu prea mai am probleme. dar ai grija sa nu devii obsedat sa pui degetele in gat prea mult ca poti foarte usor sa faci infectie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuFilip (acum 10 ani)

Pana la urma cred ca am candidoza bucala( probabil o forma mai usoara) ,azi am inceput tratamentul cu glicerina boraxata cu nistatin ,apa oxigenata 3% , bicarbonat de sodiu si scortisoara + periatul dintilor si a limbii ca la carte. Deja dupa prima zi , au trecut vreo 8 ore in care am si mancat si gura miroase mult mai ok decat in alte dati. Evident ,problema nu ii rezolvata inca ......dar deja se simt ameliorari semnificative.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Citeste prospectul de la Hexoral-spray.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuFilip (acum 10 ani)

S-a rezolvat ,tratamenul pe care l-am scris mai sus ii foarte eficient . Sunt multumit ca am rezolvat problema,dar voi continua sa fiu foarte precaut cu igiena orala . Succes ,sper sa ajut si pe alti prin aceasta postare care trec prin ce am trecut eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: