Raceala si infectie la gingie

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de Anddrea cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am o plomba la dintii din fata, dar dentista nu cred ca mi-a pus-o bine. In fine, eu racesc frecvent. Si in urma unei raceli acum o luna am facut o infectie puternica la dintele acela. Am luat amoxicilina dar nu mi-a trecut. S-a extins pe cerul gurii, chiar si la baza nasului ma durea si eram umflata. Apoi am fost la medicul de familie care bineinteles mi-a recomandat sa merg la dentist dar era in perioada sarbatorilor si vroiam sa trec peste ele si mi-a dat augmentin si ketonal. Mi-a trecut infectia. Si acum am racit din nou si mi-a aparut iar infectia. Nu mai e asa umflat ca atunci dar ma doare. Am facut si o mica basicuta pe cerul gurii. Si am inceput sa iau amoxicilina. Dar am si saliva excesiva si ma deranjeaza. Sunt si racita si ma ustura in gat. Mie frica sa ma duc la dentist mai ales ca nu am intalnit unul destul de bun. M-a speriat ce mi-a facut dentista dinainte si ma gandesc ca o sa intalnesc unul la fel de varza sa-mi nenoroceasca dintii. Nu stiu ce sa fac. M-am saturat si de medicul de familie. N-as vrea sa merg la dentist momentan pentru ca parintii mei au probleme cu banii. As vrea niste leacuri babesti, pastile, sfaturi orice pana ajung in final la un dentist. Am 17 ani. Si ma deranjeaza si saliva abundenta. Mi-e frica sa nu am si ceva in gat, vreun stafilococ. Mereu ma imbolnavesc. Nu stiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Iuli (acum 13 ani)

Atunci stai te rog, la 17 ani, sa iti cada toti dintii si sa faci vreo septicemie. Crezi ca iti trateaza cineva online o infectie generalizata?! Iei antibiotice dupa ureche, apoi faci vreo candidoza vaginala sau bucala si te intrebi oare de unde! Iei antiinflamatorii si antalgice cu pumnul, pe urma te intrebi de ce ai devenit dependena! Apoi vei spune ca medicul e incompetent, cand tu te vei duce atat de tarziu si de incorect tratata la el! Medicii nu sunt atotputernici. Daca ai avut o experienta neplacuta nu inseamna ca sunt toti la fel!!! Acum sincer, ce astepti sa se intample scriind pe un forum? Parinti nu ai? EI ISI LASA FATA IN STAREA ASTA?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

A propos, daca racesti frecvent, inseamna ca ai o imunitate prabusita. Fa niste analize, NU MAI LUA ANTIBIOTICE DE CAPUL TAU si consulta un medic serios!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: