Infectie la masea, durere la ureche, in gura?

Afectiunile cavitatii bucale Durere de dinti
Intrebare postata de Utilizator11627698456 cu 2 ani in urma

Buna! De curand am fost la stomatolog si mi s-a facut tratament de canal la ultima masea de jos, partea stanga(am avut infectie) Doctorul mi-a zis ca am infectie si la maseaua de langa. Dupa ce mi-a facut tratamentul, mi-a prescris nurofen forte in caz ca ma doare dupa. Iar de cateva zile, intr-adevar, ma dor ambele masele, plus ca mi-au iesit niste leziuni foarte dureroase in gura, inspre gat si o afta la partea maselei tratate. Ba mai mult, ma doare foarte tare sub barbie, partea cu pricina, cred ca e vorba de ganglionii limfatici, iar durerea parca se extinde inspre urechea stanga si doare foarte rau. Uneori simt durere si inspre umarul stang sau foarte rar simt ca o slabiciune in toata mana stanga. Am luat tot ce era posibil:ceai de musetel +alte arome, pastile de supt pentru dureri in gat(uneori aveam probleme la inghitit), nurofen, augmentin...
Dar nu vad niciun efect. De mancat, mananc foarte greu,din cauza aftei si leziunilor dureroase din gura si uneori plang de durere, pur si simplu de cateva zile nici sa dorm nu pot, dorm numai vreo 4 sau 5 ore. Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/abcesul-dentar_395

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan Adrian (acum 11 luni)

Si eu am patit acelasi lucru doar ca pe partea dreapta,doua masele de jos lucrate,ultima si penultima,cea de minte adica si cea de alaturi dar am scos si de sus doua tot de pe partea dreapta si am lucrat unul,si de atunci exact la fel durere de gat pe partea laterala dreapta a gatului pana in umar si uneori in mana ,durere de ureche si de tampla uneori,totul pe partea dreapta. Inainte nu aveam asa ceva ,iar acum ma pune la pamant. Am mai intrebat si alti doi stomatologi si cica e totul ok. Deci imi vine sa cred ca medicina din ziua de azi e totul la misto iar medicii ne fac nebuni. Dumneavoastra ati avut aceste dureri si inainte sau totul a inceput si a plecat de la lucrarea dintilor? Va las un nr de tel al meu si daca imi puteti da un raspuns despre acest subiect. 0754400017

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: