Gust amar de la clorhexidina raspuns medic

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de nandi30 cu 11 ani in urma

Buna seara,
de o luna de zile am un gust amar in gura. am avut o extractie dentara si pentru ca am avut puroi la masea am luat de doua ori antibiotic (amoxicilina si klacid). dupa aceasta extractie dentara am facut spalaturi cu apa de gura CORSODYL o saptamana, apoi m-am dus din nou la dentist pentru alta afectiune la un alt dinte. si dentistul mi-a spalat canalele cu o solutie concentrata ce continea substanta activa din apa de gura pe care am folosit-o (CLORHEXIDINA se numea substanta) si instantaneu am simtit o arsura la nivelul limbii si un gust ff amar in gura. (mai precis un gust metalic).
intre timp mi-am facut si lama la limba si mi-au iesit filamente de candida.
intrebarea mea este: de la ce poate fi gustul acesta amar? poate fi de la candidoza sau poate fi o reactie adversa de la clorhexidina?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Andreea Nitu MDr. Andreea Nitu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

apele de gura ce contin clorhexidina in concentratie mare, adica 0.2% ( corsodyl si parodontax extra) nu sunt indicate pentru clatiri orale mai mult de 4 saptamani. in ca de folosire indelungata, ele pot da tulburari gustative, reactii alergice, colorarea dintilor si a mucoaselor. opriti clatirile orale cu clorhexidina si inlocuiti deci apa de gura pe care o folositi acum fie cu Listerine, fie cu ape de gura cosmetice pe baza de fluor de tipul oral b, aquafresh, sensodyne, colgate etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile cavitatii bucale.

nandi30 (acum 11 ani)

buna seara,
spuneti-mi va rog frumos candidoza linguala poate sa dea un gust alterat in gura. ca am fost depistata cu candidoza si am si un gust alterat in gura de aproape o luna de zile.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 10 ani)

Buna ziua Dna Dr,

Va rog mult un raspuns. Am folosit timp de 2 luni apa d egura Parodontax, cu chlorhexidina. Mi au dat-o la pachet cu pasta de dinti, dar eu nu aveam probleme cu gingiile. AM cumparat o pt ca asa credeam eu ca estemai buna. Apoi am folosit 3 sapt apa d egura Elemx, cu aminofluoride. Eu nu aveam tartru , dar asa am crezut eu, ca sunt mai bune si ahuta la mineralizarea smaltului.
Acum am probeleme cu gingiile, cu cerul gurii, sunt albe. Nu cu depunerim dar pare ca nu mai circula sangele.Parca le-am ars. Ma ustura gingiile, dar vad si ca smaltul dentar s.a subtiat la incisivi, pe partea masticatorie, se despica si e mai subtire, e sensibil.Si mici gaurele pe suprafatele de smalt, la masele si alti dinti.
Mi-e teama... oare am terminat mucoasele si nu mai circula sangele? sa nu fac altceva doamne fereste...parca ar fi o intoxicatie cu ceva, si dintii nu mai sunthraniti cum trebuie,,,,asta este explicatia mea, dar sper sa ma insel....
as vrea un sfat...la dentist nu au stiut ce sa spuna...acum spal f fin, doar cu degetul si iau ceai d e musetel,galbenele... dar ce sa fac, sa si revina la culoare gingiile? si smaltul..miee teama sa nu se deterioreze mai tare..... Est evreun spespecialist pe aici ?merci mult , din suflet...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 10 ani)

Buna seara eu am vazut abia acum problema ta.Ai incercat sa apelezi la un specialist ?S-ar putea sa fie de la acea solutie clorhexidina care s-ar putea sa ti fi afectat cavitatea bucala Eu te sfatuiesc sa incerci sa ti clatesti gura cu un ceai concentrat de menta de preferat frunze daca ai facut in casa Ceaiul trebuie sa fie rece pentru a calma iritatiile.P.S. Trebuie sa stea la infuzat 15min inainte de folosire

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cc (acum 10 ani)

incearca cu o o solutie de 25% de sare de bucatarie cu H2O si foloseste/o cat de des iti permite timpul liber. vei avea rezultate bune in prima saptamana. daca nu iti trece cauzele sunt altele, demineralizare, secretii gastrice, avitaminoze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: