Bubite albe in gat

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de anka09 cu 14 ani in urma

Imi apar periodic niste bubite albe in gat, de o parte si de alta a omuletului,la baza gatului care evolueaza progresiv de la marimea unui ac de gamalie la marimea unui bob de orez,dupa care cad lasand in urma lor mici gaurele,ca niste cicatrice.Bubitele ies in acelasi loc cam la 2 -3saptamani se dezvolta si cad in cateva zile iar cat timp sunt prezente bubitele am o durere usoara in gat si ureche care dispare odata cu ele.Ma poate ajuta cineva cu o lamurire?Mentionez ca am aceasta afectiune de cativa ani dar se manifesta f rar,dar in ultimul timp apar frecvent.Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

simiona (acum 14 ani)

Mergi la medic si fa un exudat dar sa incerce sa-ti atinga si punctele cat iti i-a proba, poate fi vorba de o ciuperca ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

toobebe (acum 14 ani)

si eu am aceasi problema tot de cativa ani dar nu am ajuns la doc pentru exudat trebuie sa mergi la un lab de incredere eu sunt din provincie si aici nu am daca tu ajungi lasa un mes pt toobebe te rog mult eu nu am sanse sa ajung curand MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ema (acum 14 ani)

Si eu am aceasi problema.Am facut un exudat si rezultatul este ok.Am mai repetat inca o data iar rezultatul este tot ok.Nu mai inteleg nimic.Oricum medicii din ziua de astazi habar nu au de nimic...Mori cu ei de gat ...degeaba...fuck them!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank09 (acum 14 ani)

draga ema ,am aflat ce este.nu stiu denumirea in romana dar iti spun in engleza,se numesc tonsil stones si nu ai de ce sa-ti faci probleme pt ca amigdalele tale au niste cratere,sa le numesc asa unde se strang resturi de mancare si bacterii si se formeaza chestiile alea,dar sunt inofensive,doar ca ai acel miros groaznic,dar uite ce sa faci-ia un betisor de urechi si incearca sa le storci ca pe cosuri si vor iesi.ca sa nu mai apara, foloseste pasta de dinti si apa de gura pe baza de oxigen si foloseste cat mai des sau cel mai radical,scoate amigdalitele.sper ca ti-am fost de folos,pt ca mie mi-au trebuit ani sa aflu ce sunt iar exudatul iesea ok de fiecare data.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

shimmy (acum 13 ani)

ank09 cred ca este vorba despre aceasi problema, ma poti ajuta?Prietenului meu , care are 24 de ani, i-a iesit o formatiune alba in spatele "cerului" gurii, intre "omulet" si peretele gatului/gurii, ce zona o fi aia. Este cat un bob de orez, dar zice ca nu il doare nimic, decat ca il deranjeaza cand inghite, si zice ca odata a mai avut asa ceva si ca tine minte ca a picat, a crezut ca a fost ceva rest de mancare. Acum din nou are si nu stiu cu ce sal ajut, ce solutie sa-i cumpar, ma gandeam la solutie pentru afte bucale, glicerina boraxata, dar dupa ce am citit raspunsul tau ma gandesc ca poate fi ce spui tu. Seamana cu "tonsil stones" despre care sti tu? El nu are nici un alt simptom decat formatiunea aia albicioasa. Ca tratament ce sti ca se foloseste?

Mutumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

ai dreptate ema.dr nu sunt buni de nimic,decat sa-ti i-a banii,si p-aia cre "nu-i ai".pe mine ma doare gatul de la urechi in jos,nu pot sa inghit,mi.au aparut niste bubite mivi,albe in gat,se vad f clar,nu am febra.m-am dus la dr si mi-a dat..........paracetamol.mi-a zis ca nu am nimic,si daca ma doare gatul,si nu pot sa inghit,"si ce?i-a paracetamol,ca-ti trece" vai de el si de scoala aia pe care a "facut-o"!vorba ta-fuck them!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 13 ani)

buna,
eu am avut vreo 5 astfel de pungute, dar cu ajutorul unei spatule de dimensiuni mici(sum sunt cele de exudat) am apasat langa ele si au iesit ca niste cosuri( niste bobite albe, exact cum sunt icrele de peste...mi multe bobite l un loc ). am aflt ca se fac foarte des si de lapte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emy (acum 14 ani)

mia aparut in git la baza amigdalitei acum 10 ani o mica crescatura de carne acum a ajuns la marimea unui bob de porumb si gitul tot timpul iritat(rareori usturimi)cu mici unflaturi si plin de venisoare, ma gindesc sa nu fie cancer :( va rog mult daca puteti sa ami raspundeti ce poate fi. Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmela (acum 14 ani)

spune-mi te rog si mie ce este?si mie de 5 luni mi-a aparut asa ceva si ma cam ustura gatul.spune-mi ce este,sunt de la sat si nu am fost inca la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmela (acum 14 ani)

emy,la fel am si eu aceleasi probleme cu gatul,am luat fel de fel de tratamente cu si fara antibiotic si nimic.de 5 luni e la fel.spune-mi te rog daca ai descoperit ce este.adresa mea de e-mail este [email protected] si sper sa imi raspunzi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cryssa (acum 13 ani)

eu nu m-am confruntat niciodata cu asa ceva am luat denumirea de tonsil stone si m-am uitat pe net la poze si intradevar asa am si eu in spatele arcadei am o raceala si numai scap de ea sa fac o asociere sau nu nu stiu dar parca de data asta raceala a fost mai puternica si tot am tusit si de la atita tuse ma doare gitu doare cind inghit la moine e pe partea dreapta ca am si o sinuzita nenorocita pe partea dreapta m agindeam sa iau antibiotic dar nu am mai luat mi-am facut un exutat am dat bani degeaba ca mi-au iesit bine analizele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cryssa (acum 13 ani)

din cite citesc si ma chinui cu engleza ce am gasit pe net am inteles ca astea apar daca nu ai o curatenie a cavitati bucale iar eu am neglijat ba nu am avut timp ba nu am avut aia etc...sa ne zica cineva ce e de facut numai zice niumeni nimic ce a-ti facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyyy (acum 13 ani)

remediu; in fiecare seara un paharel de tarie si te curati in 2 zile:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GHIDUREA GEANI (acum 12 ani)

Ma numesc ghidurea geani si de cateva zile mi au aparut cateva bubite rosii in cavitatea bucala..stiti cumva de la ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Munteanu Bianca (acum 11 ani)

salut am niste probleme urate la gat ma dore gatul cand peau apa si miam scos amigdalele si acum e mai bine dar imi apar niste bubite albe in gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sseevvaa (acum 11 ani)

am niste bube in git, miros neplacut si imi provoaca difikultatzi la inghitzire.ajutatzima cu vreun sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 11 ani)

Copiii mei au aceleasi simptome, de vreo saptamana. Le-am luat de la farmacie un spray dezinfectant. Nu le-au disparut de tot dar macar nu-i mai doare gatul. Cred ca sunt afte bucale, se fac din cauza igienei deficitare. Alte leacuri babesti: gargara cu sare sau bicarbonat de sodiu alimentar. Pui o lingurita de sare sau bicarbonat la o jumatate de pahar de apa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 11 ani)

Salut !

Si eu am avut amigdalita pultacee de mai multe ori .
Intr-o zi am vazut acelasi punct alb , cat un bob de orez, care in 2 zile se facuse cat un bob de mazare. m-am speriat si m-am dus la ORL, stiind problemele cu amigdalita pultacee.
Din cauza amigdalitei pultacee, pe amigdale raman niste cicatrice. Acestea se pot umple cu resturi de mancare si arata exact ca puroiul din timpul bolii ca si culoare, doar ca sunt stranse in puncte mai mici.
Medicul mi-a spus si cum se numesc in romana dar am uitat (in engleza tosil stones). se pot indeparta cu o spatula sau chiar cu degetul fara probleme. sunt f urat mirositoare. pentru a preveni trebuie facut gargara cu apa de gura cat mai des, spalat pe dinti, bineinteles si eventual luat diverse dezinfectante (trachisept, mie medicul atunci mi-a recomandat Homeogene 9)
Nu sunt dureroase ca amigdalita pultacee dar neinlaturate la timp, punctele albe se intaresc si pot rani amigdalele, iar in cazul in care acestea sunt sensibile poate reaparea o infectie in gat.
Aaa ! si in perioada asta , STOP FUMAT :( e cam naspa, stiu...dar tutunul irita rau de tot amigdalele.
Bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Predator (acum 11 ani)

Salut. Am avut si eu problema aceasta. Dupa ce am facut o consultatie cu un medic la o clinica privata la Cluj, am luat tratament, si in foarte scurt timp au disparut si nu mai aveam probleme si cu stomacul. Am luat niste antibiotici si un spray de gat, un controlog (pentru aciditatea stomacului ect). Dupa ce mi am terminat tratamentul m-am simtit bine o luna jumate si iarasi au inceput problemele stomacului si mai tarziu si bulbitele alea albe si foarte naspa. In acest moment inca sufar de problema aceasta dar singura chiestie care stiu cu siguranta e ca nu e ceva extrem de periculos dar ceva ce se repeta si vor in continuare tratament cu antibiotici si cu medicamentele care le am mentionat mai sus.
Multa sanatate va doresc!
O zi superba!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana14 (acum 11 ani)

Buna, de cateva luni de zile nu stiu exact cate luni, a inceput sa ma manante sub limba in partea dreapta si pimba in aceeasi parte, acum sa extins mancarimea la ureche , falca si gat, pe amigdale si pe falca mi-au iesit niste besicute albe. va rog daca are cineva aceleasi simtome si stie ce are va rog sa imi raspundeti, o sa merg la stomatolog saptamana viitoare si nu mai am rabdare pana atunci :( va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2