Hemoragia uterina disfunctionala

Afectiuni uterine Hemoragii uterine
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am prieten de 2 ani si mereu folosim prezervativul. Am luat tratament cu fier din cauza anemiei si ciclul meu era regulat,iar dupa incetarea lui mi-a intarziat 3 sapt. Ne-am speriat si am facut un test si a iesit negativ. Acum 2 sapt trebuia sa imi vina si inca nu mi-a venit. Am fost racita si am luat antibiotic "Axycef"... inca mai tusesc groaznic, poate ca e o cauza ... sunt disperata ... si nu vreau sa afle parintii daca ma duc la ginecolog, pentru ca ar afla ca mi-am inceput viata sexuala si cnsider ca asta ma priveste numai pe mine, dat find ca am 18 ani, iar doctorita de familie sigur ar spune si parintilor de asta. Nu stiu ce sa fac, dar nu avem (eu si prietenul) nici bani pentru o consultatie ginecologica sau medicamente ... mi-e groaza numai sa ma gandesc cat ar costa! O fi vreo problema cu mine? Oare pot face copii ? Oare asta imi va afecta viata si posibilitatea de a ma reproduce?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mentionez ca in urma unor ecografii mi s-au descoperit chisturi pe ovarul drept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

S-o luam cu inceputul.....nu cred ca oprirea tratamentului cu fier are legatura cu intarzierea ciclului menstrual. De regula se ia fier trei zile in timpul ciclului deoarece, datorita hemoragiei, la unele femei intervine cefaleea si o slabiciune. Antibioticele,deasemeni, nu cred ca au legatura cu regularitatea ciclului. Folosirea prezervativului ,este o metoda de contraceptie sigura, doar daca este folosit inca de la inceput. Daca exista mai intai penetrare ,fara, mai intervine si excitatia,exista scurgeri de lichid spermal, deci nu este sigur.....Daca spui ca ai chisturi pe ovarul drept,asta nu este ceva de neglijat, de aici pot porni multe probleme, inclusiv de ciclu, diferite afectiuni ,in timp,care pot sa-ti afecteze sanatatea, chiar si bucuria de a fi mama, in viitor....Parerea mea sincera este sa treci peste orgoliu {ca este doar problema ta, daca ai 18 ani}si sa vorbesti cu mama, ca ea este cel mai apropiat om,care te poate ajuta si sa fie langa tine...altfel...cand vei fi mai matura,vei regreta acest comportament adolescentin {sper sa ma scuzi.....}dar s-ar putea sa fie tardiv....Curaj !!!este spre binele tau,atat in prezent, cat si pentru viitor,fa-ti un plan si vorbeste cu mama....bafta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

insarcinata nu cred ca esti, dar e posibil sa fi racit la ovare. raceala la ovare nu inseamna ca ti-ai inceput viata sexuala.
Poti spune mamei tale ca te dor ovarele si ca ai racit, te vei duca le medicul de familie sa iti iei trimiterea , si mai departe, va vedea medicul ginecolog ce e de facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

pai trebuie sa mergi neaparat la medicul ginecolog, acu am observat ca ai zis ca ai chisturi . Deci , nu conteaza daca ti-ai inceput viata sexuala sau nu, trebuie sa inlaturi chisturile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

norbert3 (acum 15 ani)

Nu prezint nici un fel de dureri la ovare ...asadar nu pot spune acelasi lucru ... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

norbert3 (acum 15 ani)

Parintii mei sunt divortati si eu stau cu tatal ... nu consider necesar a apela la mama mea pentru ca ea a fost cea care a renuntat la noi la divort ...iar tatal meu e gelos si pe pr meu(chiar dak nu recunoaste) ... asa ca nici el nu e indicat sa afle pt ca face foarte urat cand se enerveaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica109119930 (acum 15 ani)

Buna !
Sfatul meu este sa tragi adanc aer in piept si sa urmaresti sa te linistesti pentru ca nu mai asa vei gasi din punct de vedere mental optiuni la problema ta.
In primul rand pentru a sti daca esti sau nu insarcinata fa un test de sarcina. Testul Barza este foarte bun din acest punct de vedere si destul de fiabil.
In al doilea rand poti merge si singura la ginecolog. Daca esti din Bucuresti iti recomand clinica din Giulesti, unde sunt medici care te pot vedea iar acolo o consultatie nu este foarte mult. Ultima oara cand am fost era ceva de genul 50 sau 70 de roni.
Este important sa faci acest control pentru a vedea exact care este starea organelor tale genitale interne si in cazul in care sunt anumite probleme medicii te vor indruma ce este de facut.
Nu ar fi rau sa incepi din nou sa iei fier sau chiar un complex de minerale, de exemplu Trace Minerals (www.flavin7.ro) are cel mai mare numar de minerale, si o asimilare ecelenta pentru ca este un concentrat de apa de mare. De asemeni nu ar strica sa iei si acid folic pe care il gasesti la farmacie sau plafar.

Pentru alte detalii ma poti contacta si pe [email protected].

Mult succes si ai incredere in tine!
Dr. Adelina Gutan ,www.centrunaturist.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

norbert3 (acum 15 ani)

Multumesc mult de sfat. Apreciez foarte mult ajutorul. Sunt din Ploiesti, insa se pare ca aici nimeni nu recomanda decat ginecologi din bucuresti ... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

norbert3 (acum 15 ani)

Am facut testul "Sure check si a iesit negativ ... ramane de mers la doctor ... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am40 ani si am acest diagnostic ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De aproape 5 luni , am intrerupt anticonceptionalele, imi doresc un copli, problema cea mare a mea este ca de la intreruperea pastilelor am menstruatie de 2 ori/luna,, de obicei vine la inceputul lunii pe 1,2 si tine 5 zile si la mijlocul lunii undeva in perioada 14-16 si tine 4-6 zile, destul de abundent.
Ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Doresc sa imi spuneti daca este normal atunci cind urinez sa am sangerari...nu stiu ce sa fac in acelasi timp am si mari dureri de mijloc..

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De aproape 1 luna mi`am inceput viatza sexuala ,nush ce s`a intamplat dar in aceasta luna mi`a venit ciclul de 2 ori la diferentza de 1 saptamana 2 cam asa . A 2 oara cand mi`a venit , nu era de culoare roshie ci de maro :-S ... mi`este tare frica si nu stiu ce am .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 2 sarcini oprite di evolutie/dupa o serie de analize mi sa gasit estradil marit.credeti ca asta a putut fi una din cauzele pierderii?e un risc daca raman iar ansarcinata ?ce ami recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mi-a venit ciclul pe 12 februraie.. pana pe 18.. folosesc rigevidon.. mereu am avut ciclul neregulat.. dar ieri 21 febr am avut o sangerare.. vad ca azi nu mai am nimic.. ce sa fac? iau pastilele in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

hemoragie disfunctionala bazata pe hiperplazie simpla prima cu endometru de 22cm a doua cu endometru de 12 cm tratamente cu antibiotice reapare iarasi la 12cm -3 chiuretaje-2 biopsice dupa se instaleaza sterilet mirena fara rezultatul asteptat exista tratament naturist pr rezolvarea problemei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Am 20ani. Dr mia propus Mercilon,un tratament hormonal,mic % de hormoni. Iau pentru prima data acest fel de tratament dar nu ma ajuta. Adica,ciclul menstrual a venit pe 4-19Maj azi fara intrerupere. Ma simp normal slabita si ametita,dureri de stomac si cap. Dr mia zis sa intrerup tratamentul,dar ce acum? Cum pot opri sangerele mici pe care le inca am?! Ce pot face mai departe pentru un ciclu regulat si fara dureri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

aceasi problema o am si eu de acum 3saptamani dar dupa o saptamana m-am dus la ginecolog cu toata rusinea pe care o aveam din cauza ca nu fusesem niciodata si la indemnul prietenilor m-am dus intr-un final si mi-a pus diagnosticul HEMORAGIE DISFUNCTIONALA mi-a dat tratament cu AUGUMENTIN si FLAMEXIN dar i-am zis la doctorita ca eu deja incepusem sa iau CIPRINOL pentru altceva si mi-a zis daca tot am acest medicament sa continui cu el si sa cumpar doar FLAMEXIN care este pentru dureri abdominale.acest tratament l-am luat timp de o saptamana cum mi-a prescris si mi-a trecut atat urinarea cu sange cat si durerea dar dupa 2 saptamani adica din seara asta am inceput sa urinez iar cu sange nu stiu care o fi cauza pentru ca in perioada asta trebuie sa imi vina ciclu de asta inca nu ma pot pronunta daca a recidivat infectia,iar alta problema a mea e ca deobicei am intarzieri la ciclu,dureri si mai ales nu prea imi vine la aceasi data si asta ma duce mereu in eroare de cate ori trebuie sa imi vina ciclu la durerile care le am.
sfatul meu pentru inceput e sa te duci la ginecolog daca nu ai fost pana acum si vezi ce diagnostic iti spune ca ai si ce tratament sa iei si a doua daca ai mai fost si ai mai incercat alte antibiotece si nu ti-a trecut ia AUGUMENTIN sau CIPRINOL la 12ore si FLAMEXIN o data pe zi dar cand iei aceste medicamente sa fii bine mancat mai ales cand iei FLAMEXIN
ti-am spus toate astea pentru ca asa am avut si eu de asta iti spun prima data dute la ginecolog nu la farmacie cum am facut eu la inceput

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

buna am chist pe ovalu stang si am avut probleme anul trecut ca tot faceam hrmoragie
am fost la spital mau tratat bn iar acuma dupa un an iarasi miau aparut probleme am inceput din nou sa fac hemoragie dar am observat ca numai atunci fac cand sunt nervoasa sau stresata se poate asa ceva .ma poate ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 13 ani)

salut!!am o mare dilema...nu mi-a venit ciclul..a trecut o luna si 2 zile de la utlima menstruatie;de obicei imi venea mai repede c cateva zile.am facut un test de sarcina si a iesit negativ.m-am gandit ca de vina ar fi antibioticul Augumentin pe care l-am luat in urma c vreo 3 saptamani,sunt stresata,m-am saturat.oare ce e?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2