Fibromul uterin

Afectiuni uterine
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

In data de 13 august 2007 uter in avf globuros,marit de volum.axul longitudinal al corpului uterin 7,9cm diametrul antero posterior7cm diametru transvers 8,1cm in grosimea peretelui anterior si catre cantul stang nodul fibromatos voluminos cu dimensiuni6/5/4,2cmce proemina catre cavitatea uterina deformando endometru cu grosimea6mmaflat in faza proliferativa.am facut embolizare in luna decembrie si acum am uterul de 105/73/82mm nodul fibromatos situat submucos de 45/44mm endometru de 6 mm. va multumesc foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

ce tratament trebue sa folosesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

este pentru prima data cand intru pe acest site si am intrat pentru ca am fibrom uterin. ce ar trebui sa fac??? sa il extirp??? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Sunt intr-o mare dilema:nu mi-a mai ventit ciclu de pe 15 ianuarie.Nu prezint nici un semn de sarcina.Am facut recent 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative.CE AS PUTEA SA AM???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

in data de 15 ian 2008am facut o operatie de fibron uterin (miomectomie)a scos doar fibronul care era localizat in spatele uterului .mi-a taiat uterul in doua si l-a cusut cu fire duble inversate .fibronul a fost de 8 cm. ...intrebarea este ..mai pot face copii?..peste cat timp?si daca pot aparea complicai in timpul sarcini ?daca pot duce o sarcina normala si ce riscuri pot aparea in timpul sarcini?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu am uter retrovers si un fibrom. Mi-a pus problema sa fac un bebe, singura problema vazuta de dr. ginecolog este uterul retrovers. Insa ma intreb daca si fibromul poate sa fie o problema? Inca nu am ramas insarcinata dupa 6 luni de incercari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am facut 10 ani tratament cu orgametril si am scapat de chisturi pe ovare iar acum am descoperit ca am un fibrom uterin de 2,5 cm. Ce trabuia sa fac? va multumesc anticipat pentru raspuns! Diana Grigoriu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Pe la inceputul lunii mi-a venit menstruatia,care este regulata.Acum dupa doua saptamanii am avut o substanta maronie pe lenjerie.Considerand k pot avea o infectie mam spalat cu apa calda si otet si dintrodata a inceput sami curga sange,exact ca in timpu menstruatiei.Cu doua zile inainte sami vina prima menstruatie am avut un contact sexual neprotejat dar partenerul nu a ejaculat in mine si apoi ma si spalat in interior cu apa in abundenta.Facem asa ceva de 2 luni si nu am mai avut probleme tinand cont k am fost virgina.Va rog ajutatima!nu vreau sa afle ai mei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mi s-a descoperit un fibrom uterin de 7,5 cm la 23 de ani. La 26 ani am facut miomectomie, iar la 28 de ani si jumatate am ramas insarcinata dupa un an de incercari. deja crescuse un alt fibrom care avea deja 3,5 cm. pe parcursul sarcinei acesta a crescut pana pe la 8 cm. am dus sarcina cu pana la 37/38 de sapt. am nascut cu cezariana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

va rog sami cititi povestea acum 3 ani am fost operata de chist bartolonian lam facut asa din senin adica am intrat intro seara in vana si nu am avut nimica cind am iesit din vana am iesit cu o gilca f mare si urita de marimea unui ou si ma depistat cu chist bartolonian operatia a decurs f bine dar acum o saptamina tot la baie mi sa repetat aceiasi poveste ca acee de acum 3 ani si ieri am fost la medic si spre uimirea mea a zis ca am uter fibromatos vreau sa va spun ca nu am avut hemoragii nici un fel de durere
doar atit ca mia iesit ceva asemanator cu chistu bartolonian mi sa dat un tratament pentru o saptamina si dupaia merg la control din nou mi sa spus ca sanse am doar 20 la suta sa scap daca nu vom discuta de operatie
mie f frica ma luat prin surprindere iar timp nu prea am pt un tratament mai indelungat nu stiu ce sa fac sunt speriata de moarte vreau sa va zic ca mi sa dat azitrox si indometacin supozitoare
inca nu stiu cit e de mare doar ca am uteru f mare din cauza fibronului va rog datimi un sfat sunt derutata si f speriata va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camy (acum 13 ani)

nu fi speriata .gaseste un medic in care sa ai incredere si opereazate .si io sunt in aceiasi situatie astept sa ma operez ,am un fibron de 8 cm .din cite stiu NU EXISTA TRATAMENTE care sa te scape de el .nu stiu daca ai copii .sper ,succes .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

are vreo legatua durerile la sani cu fibronul uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un fibbrom de 4.6 cm.Daca trebuie sa fac o miomectomie, as vrea sa stiu unde o pot face si prin ce metoda.Fibromul se afla in peretele posterior al uterului.La cluj prin ce procedeu se practica ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ce riscuri sunt,in cazul in care solicit operatia de fibrom,chiar daca este mic? credeti ca este necesara interventia chirurgicala pt. a scoate uterul?.nu exista nici un tratament pt a starpi fibronul si fara fibronul si fara a fi operat? da exista vreun tratament spunutim si mie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un fibrom de 6 cm si vreau sa stiu unde se poate opera in tara, oras clinica etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un fibrom situat pe partea exterioara a uterului, de 8,4 cm. Am auzit ca embolizarea este indicata pentru aceasta afectiune. Eu una o prefer in locul chirurgiei clasice sau a laparoscopiei. Este cineva care a facut embolizare sa imi spuna mai detaliat despre interventia asta moderna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prenume3129570 (acum 15 ani)

Eu am mai multe fibroame, dintre care cele mai semnificative sunt unul d 4 cm, altul de 3, altul de 2 si inca unul d 1cm.Am fost sfatuita din start sa fac miomectomie, fara prea multe analize concludente.Acum nu stiu ce sa fac .Oare e singura solutie?Nu ar fi trebuit sa incerce si prin alte metode mai intai, pana la operatie?Eu vreau un bb si nu am incercat decat luna trecuta, dar nici nu stiu daca eram in perioada fertila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un fibrom seros iar medicul a zis ca trebuie operat.ce imi recomandati?tin sa mentionez ca nu am mai avut menstruatie de 3 luni.mai am si un chist ovarian si o rana pe col uterin .ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un fibrom-cm se poate trata vreau si alte pareri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

am un fibrom de 2 cm,si nu raman insarcinata,am varsta de 38 ani am avut 1nastere si 2 avorturi.ce trebuie sa fac ca sa raman insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Am 46 de ani si in urma unui control ginecologic mi s-a descoperit un fibrom uterin de 86/50/48 mm,uter aspect fibromatos. recunosc ca staim de el dar nu era asa mare. Am luat Duphaston 3 luni si medicul mi-a propus sa ma operez ca este prea mare. Acel tratament nu prea mi-a facut bine,numai ca mi-a oprit hemoragia. Nu stiu ce sa fac. Mi s-a spus ca operatia va fi clasica ca este prea mare si altfel nu se poate.Ce consecinte va avea aceasta operatie daca o voi face si daca i-mi sugerati altceva. Va multumesc 02.05.2009

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2