Fibrom uterin sau Adenomioza

Afectiuni uterine
Intrebare postata de sanda52146515 cu 14 ani in urma

Buna ziua, Am 52 de ani, am avut timp de 5 luni (dec 2008-aprilie 2009), menstruatii la interval de 2 sapt/1 sapt. cu durata de 8-10/14 zile, dar nu cu pierderi mari de sange. Pana in dec. 2008 am avut ciclu regulat la 28-30 de zile cu durata de 6-7 zile cu flux mare in primele 2 zile. Am facut in martie ecografie si consult ginecologic si mi s-a pus diagnosticul de uter fibromatos(diametru anterior-posterior 84,6 mm, diametru transversal 98,8 mm, grosimea peretelui anterior 29 mm, grosimea peretelui posterior 52 mm, grosime endometru 4,12 mm), polip endometrial (formatiune ecogena de 9,1/5,6 mm) si adenomioza. Din 21 mai nu am mai avut ciclu. La sfarsitul lui iunie am facut un RMN, cu urmatoarea concluzie: adenomioza difuza uerina, cu uter crescut in volum, cu numeroase chiste Naboth la nivel cervical, cu dimensiuni intre 3-7 mm si unul de 14 mm. Fara colectii lichide patologice la nivelul recesurilor peritoneale, respectiv fundului d esac Douglas si utero-vezical. Vezica urinara in semirepletie de morfologie normala. Fara colectii lichidiene patologice la nivelul spatiului pelvis-subperitoneal. Am facut in martie si in iunie examene citopatologice, cu rezultatul negativ. Va rog sa ma lamuriti daca am uter fibromatos sau adenomioza si daca este posibil sa regreseze daca am intrat la menopauza, sau trebuie sa fac operatie pentru extirparea unui astfel de uter?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adrienne (acum 14 ani)

Deocamdata este prea devreme pentru a primi raspuns, ai abia o luna { din cate am inteles ] de menopauza. Cred ca, in timp ,dupa cum vor evolua lucrurile, vei putea sa iei si o hotarare......normal, medicii asa spun ca,din momentul in care apare menopauza, ar trebui sa stagneze atat fibroamele cat si adenomioza {endometrioza uterina } ,daca nu ,chiar sa se micsoreze. Multa sanatate si nu scapa din vedere problemele acestea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA203119313 (acum 14 ani)

Si eu am un fibrom uterin pe care l-am embolizat acum o luna.am 33 de ani si m-a chinui cu el de cativa ani.nu am copii si de aceea am ales embolizarea.sper sa fi ales bine.astept acum sa vedem cum reactioneaza in urma interventiei si sper ca dupa 6 luni de asteptari a 7 sa imi aduca vestea pe care o astept de atata timp.
Multa sanatate iti doresc si sa stii ca si mama s-a operat de fibrom,clasic si este ok,perfect sanatoasa si frumoasa.asa iti doresc si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda52146515 (acum 14 ani)

Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda52146515 (acum 14 ani)

Citat:
Deocamdata este prea devreme pentru a primi raspuns, ai abia o luna { din cate am inteles ] de menopauza. Cred ca, in timp ,dupa cum vor evolua lucrurile, vei putea sa iei si o hotarare......normal, medicii asa spun ca,din momentul in care apare menopauza, ar trebui sa stagneze atat fibroamele cat si adenomioza {endometrioza uterina } ,daca nu ,chiar sa se micsoreze. Multa sanatate si nu scapa din vedere problemele acestea .

Multumesc pentru raspuns si recomandari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmenica (acum 14 ani)

buna fac 47 ani peste 2 luni, si vreau sa va relatez urmatoarele.la virsta de 17 ani mia venit ciclul-. de atunci si pina acuma nu mia venit niciodata regulat. iar anul asta, mia venit in ordinea asta.in ianuariepe data de 6 ma tinut 4 zile in februarie pe data de 2 tot 4 zilesi tot in februarie pe 27 si ma tinut tot 4 zile. in martie pe 3 si pe 27 si tot cite 4 zile fiecare. in apriilie pe-24 tot 4 zile in mai pe 21 tot 4 zile in iulie pe 14 tot 4 zileiar acum in iulie mia venit pe 7 si ma va tine tot 4 zile, am uitat sa va spun ca ciclul mia venit cu tratament atunci prima data.acum am o nedumerire anul trecut mia venit tot timpul anului numai la sfirsitul lunii. anul asta ce sa schimbat asa?
mameui mele i sa terminat la 55 ani. oare intru si eu in menopauza? a si am si fibrom cam maricel. mai demult aveam foarte mult ciclu ma tinea o saptamina, iar acum doar 4 zile ce sa fie oare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Ar trebui sa consulti medicul ginecolog,sa vezi ce mai face si fibromul. Ce vreau eu sa-ti spun este ca, un ciclu normal tine 3 zile si fara durere. Tu,daca ai avut ciclu cate o saptamana, nu inseamna ca reprezinta normalitatea. Stiu ca majoritatea femeilor asa au,chiar si eu.....Mama ta,daca a intrat la menopauza la varsta de 55 de ani, a fost destul de tarziu. Iarasi ,normal este 50 de ani. Nu cred ca este vorba de o eventuala menopauza,cred ca ar trebui sa faci niste investigatii,plus o ecografie transvaginala. Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 13 ani)

CE INSEAMNA VEZICA URINARA IN SEMIREPLETIE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 10 ani)

ma chinui cu un uter fibromatos de 4 ani.}n fiecare an am facut cate un chiuretaj hemostatic pentru ca nu puteam opri hemoragia . toate au avut loc primavara. mi-am facut biopsie si nu s-au semnalat modificari. Ultimul chiuretaj a fost anul trecut ]n martie . am primit medicatie cu utrogestan si nu am mai avut ciclu un an .Acum , in aprilie mi-a venit iar ciclu f. abundent. Ar fi a 4-a oara sa mai dac iar chiuretaj.Fibromul e mic , 3cm, pe peretele exterior uterului. Oare ce sa fac. genicologul meu, zice sa ma mai chiureteze o data. Iau din nou utrogestan, dar nu pare sa se opreasca, sangerarea .Sa extirp uterul sau sa-l mai chiuretez o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: