Ce inseamna?

Afectiuni uterine
Intrebare postata de kitty81 cu 12 ani in urma

Buna ziua.ce inseamna uter retrovers?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Uter retrovers înseamnă ca uterul este înclinat posterior (spre coloana vertebrala) si nu anterior ca in mod obișnuit (peste vezica urinara). Se poate asocia cu dispareunie (dureri in timpul actului sexual), dismenoree (dureri in zona de jos a abdomenului premenstrual sau menstrual).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni uterine.

kitty81 (acum 12 ani)

multumesc.se poate ramine insarcinata in cazul acesta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dar (acum 12 ani)

Scrie si tu pe Google ''''''''uter retrovers'''''''' sau ''''retroversie uterina'''''''' si vei gasi informatiile dorite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dar (acum 12 ani)

Iata un raspuns dat de un dr:
''''Retroversia uterina reprezinta o varianta de inclinare a uterului, pe care majoritatea autorilor o considera normala, in care corpul uterului, in loc sa fie flectat anterior, basculeaza posterior. Retroversia uterina se intalneste la 10% din gravide, fiind considerata patologica atunci cand se asociaza cu incarcerarea uterului in curba sacrata, determinand disconfort abdominal si imposibilitatea de a urina. Retroversia uterina este frecvent asociata cu infertilitatea, dar nu atat din cauza pozitiei uterului, ci ca urmare a cauzei care a dus la aceasta pozitie. In cazul uterului retrovers, la gravida exista o frecventa mai crescuta a sangerarii precoce si a avortului.

In retroversia uterina poate fi necesara repozitionarea uterului chirurgical sau acesta poate reveni uneori spontan la pozitia normala dupa cateterismul vezical (sonda urinara) sau punand gravida in pozitie genupectorala. In cazul aparitiei unei sarcini la pacientele cu retroversie uterina este indicata urmarirea sarcinii cu rigurozitate conform indicatiilor medicului ginecolog, pentru a preveni aparitia oricaror complicatii.''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kitty81 (acum 12 ani)

mersi frumos.eram curioasa pt ca initial am avut o sarcina dar s a intimplat sa ramin gravida la vreo citeva luni dupa ce am avut 3 interventii chirurgicale la stomac(splina scoasa,redus din stomac).prima interventie a fost parascopic si celelalte 2 normale.si sunt operata pe toata partea stomacala pina la buric,unclusiv pe laterale am avut mai multe furtune.deci cum se bine intelege fiind si prima sarcina nu am putut sa o tin.a fost groaznic.am facut intrerupere de sarcina desi aveam 10 sapt prin aspiratie si de atunci au trecut citiva ani buni si nu am mai remas insarcinata desi ginecologic nu mi s a gasit nimic.multumesc ca m ati inteles.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ooaannaa (acum 11 ani)

Va admir foarte mult kitty81 ca ati trecut prin atatea interventii.Mie imi este foarte teama si de o injectie,dar imi voi gasi curajul in povestea dv de viata,pentru ce ma asteapta.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: