Pneumonia la copii

Afectiuni respiratorii la copii Psitacoza
Intrebare postata de XY180684 cu 13 ani in urma

Salut,as vrea un raspuns sau,cel putin ,o mica lamurire,ce ar putea provoca pneumonia la copii si care poate fi problema ca de jumatate de an ne tot tratam ,(aproape in fiecare luna primim antibiotice) ,dar tratamentul este fara rezultate sau rezultatul este de scurta durata (copilul are 3 anisori si 4 luni) ? Ce poate avea copilul meu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

colnago (acum 13 ani)

Foarte benefic ar putea fi bautura bioactiva Tahitian Noni, fetele mele o consuma de 3 ani de zile, nu mai au avut probleme cu sanatatea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Antibioticele NU se iau atat de des si atat de mult!! Copilul a facut probabil rezistenta la ele... Ati incercat sa cereti parerea altui medic? Eu mica fiind am facut de vreo 2 ori bronhopneumonie, ultima oara cand aveam 6 ani. Intre eram tot timpul racita. M-au cocolosit ai mei foarte mult pana atunci...fiind si singurul copil, si pe principiul "copilul e bolnavicios". Vreau sa va spun ca atunci cand au incetat sa ma mai infofoleasca, sa nu imi dea inghetata ca am "rosu in gat", sa nu ma lase sa ma joc si sa transpir ca orice copil, m-am vindecat. Nu cocolositi copilul excesiv. Lasati-l sa se joace, sa manance inghetata, sa fie copil, chiar daca va raci putin din cand in cand. Insa nu va mai fi asa sensibil. Eu stiu ca imi dadeau parintii Bronhovaxom, interesati-va. Cautati sa ii faceti analize la plamani, inclusiv bacteriologice, sa nu vina din alta parte aceste probleme. Cert este ca asa nu mai merge si trebuie sa faceti ceva, altceva decat pana acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Pneumonia este o "aprindere la plamani" si se face in general de la infierbanatare urmata
de o raceala, chiar si dupa baut apa rece. Nu este o boala cauzata de patogeni, ci acestia sunt urmarea bolii. Cauza bolii este un excess de caldura la plamani,care ii usuca, asa cum spune de fapt si corect si numele vechi al bolii.
Acest exces de caldura poate fi pe un teren constitutional (copil cu exces de "foc", sunt slabi, le plac apa rece, se incalzesc repede) sau/si este cauzat/amplificat de antibiotice sau medicamente care usuca plamanii. La astfel de copii focosi antitiobiticele duc in pneumoie. Cele mai multe pneumonii la copii apar de pe urma antibiticelor si des chiar in spitale. Dvoastra o intretineti cu ajutorul tratamentele date de medici caci medicina inca nu s-a prins
ca aprinderea la plamani are de a face cu o aprindere si combate inutil "microbii" ei .- dupa cum vedeti singura - ducand la mentinerea bolii luni intregi. Aveti sansa mare sa aduceti daune permanente la copil cu astfel de tratamente !
Singura sansa de vindecare o aveti daca o renuntati la antibiotice si medicamente si apeleti la medicina homeopata. Mergeti la un medic homeopat cu experienta caci homeopatia o vindeca usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgescu Simona (acum 13 ani)

Buna ziua,
Si eu am niste probleme destul de grave. Fetita mea implineste in decembrie 3 anisori. Cam de un an de zile, am observat ca, cel putin o data la 2 luni, avea o perioada in care se simtea foarte rau (nu si pe perioada de vara, sau cel putin nu am observat), ac***a stari de voma si dureri de cap. Unul dintre dosctori mi-a spus ca ar putea suferi cu fiara, dar mie mi se pare prea micuta ca sa aiba asemenea probleme Nu stiu, sunt disperata. Cand imi vad copilul ca imi vomita imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Un lucru am uitat sa specific, care mie mi se pare foarte important: cand are starile de voma, mai ales, o vad cum isi pune capul jos, pe ceva rece (fruntea mai exact), de exemplu, pe gresie, sau prin curte pe ciment. Nu stiu de ce face lucrul acesta, am tot intrebat-o, problema e ca nici ea nu stie sa imi raspunda, e destul de micuta. Nu stiu incotro sa o mai iau, nu stiu de ce are perioade cand se simte atat de rau si as vrea sa imi dati niste sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Doamna Georgescu: analize gastroenterologice si neurologice urgent!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

caluser mihaela (acum 13 ani)

as dori sa ma ajutati cu o adresa cu o policlinica in cluj unde pot sa consult un pediatru si sa fac toate analizele la o fetita de 2ani si 7 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 11 ani)

stiu pe cineva care a patit la fel cu baiatul ei,dupa un consult neurologic si analize a rezultat ca are migrena cronica si de atunci ia o pastila pe zi(azitriptilina?cred)si nu a mai avut probleme.
Tratamentul initial a fost pt o luna si dupa intrerupere simptomele au reaparut(varsaturi,dureri de cap,stare de rau....).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA N. (acum 11 ani)

EU AM O DILEMA. BAIATUL MEU DE 8 ANI TUSESTE SI GAFAIE...NU ARE FEBRA SI YICE CA NU IL DOARE NIMIC. II DAU SIROP DE TUSE DE IERI SI MI+E TEAMA SA NU FACA APRINDERE LA PLAMANI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: