Analize care depisteaza cancerul la gat ?

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de AnaMaria723 cu 11 ani in urma

Bunaziua am fost azi cu parintii mei la doctorita de familie (deoarece am simptomele unei raceli febra dureri musculare durere in gat de cap am niste ganglioni umflati sub mandibula (durerosi cand ii ating si mobili ) ...dar eu sunt speriata deoarece in urma cu 2 luni am pufait tigari 2 pe zi dar nu inj fiecare zi si imi este frica de cancerul la gat ....am 13 ani da stiu a fost o p***ae )(am fost si la 2 doctori orl-isti care s-au uitat in gat nas urechi si nu au vazut nimic ingrijorator ...au zis ca este o faringita acuta ) asa doctorita sa uitat la mine mi-a ascultat inima si plamanii si a zis ca e bine ...s-a uitat si in gat si in nas si in urechi (a zis ca gatul este foarte putin rosu si ca urechile sunt bine si nasul putin imflamat azis ea de la raceala ) si ma trimis sa fac urm analize :TSH ,,, IONOGRAMA SERICA ,,COLESTEROL,,CALCIU ,,VSH ,,FIER ,,, si analize de URINA si FECALE ea mi-a mai recomandat sa fac si o ecografie abdominala deoarece a zis ca este nevoie ca am crescut si ma rog (de verificare ) acum vreau sa va pun cateva intrebari :
1. Analizele de mai sus pot detecta cancerul ?
2. In cat timp se poate dezvoltta cu simptome cu tot un cancer (mai ales cel la gat ) ?
3.Ce analize ar mai trebuiu sa fac ?
4 . Cancerul la gat se poate vedea la un simplu control orl ?
5 .Daca ar fi o viroza (asa cum zic toti ) cam cat ar dura ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

AnaMaria723 (acum 11 ani)

AAA si la analize mai erau si CALCIU si ASLO

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ana Maria, ar trebui sa te linistesti! Nu ai cancer, cancerul nu asa se manifesta. Ai o raceala care va trece. Cancerul in gat se poate depista, in general, la un "simplu" control ORL. Analizele de sange nu depisteaza cancerul. O viroza dureaza aprox o saptamana, dar poate dura si mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

Utilizator11640281537 (acum 2 ani)

Buna seara doamna doctor! Eu am o umflatura sub bratul stâng și lângă cot la mana dreapta pe interior cam de mărimea unei măsline... și am dureri când ating... îmi puteți spune ce ar fi? Am avut și febra cu pauza în ultimele 2 zile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Buna ziua, ma doare tare gatul simt ca am o galma in gat care ma deranjeaza cand inghit.
Si am tusit eliminand o mucoasa cu vinisoare de sange.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iola (acum 10 ani)

D-na Dr., ati putea sa-mi spuneti cum se manifesta cancerul de gat? Am 24 de ani, am fumat aproximativ un an si jumatate, dar de vreo 2 luni m-am oprit. Zilele trecute am inceput sa am niste dureri in gat, niste "sageti" pulsatile pret de cateva secunde, o senzatie de iritatie si cand inghit parca ar fi ceva mai vascos. Inghit mai greu saliva si alimentele, dar nu pot spune ca ma doare. Constientizez procesul. Astazi mi-a curs si nasul dimineata, dar nu ma simt racita. Am durerea asta surda si un disconfort in gat... As merge la medic, dar nu pot fiindca am terminat in iunie facultatea si pana in octombrie nu am nimic gratis. Daca simptomele mele suna grav, voi merge totusi la privat. Sunt destul de ingrijorata, am avut in famiie un unchi care a murit din cauza cancerului laringian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alynna (acum 9 ani)

d-na doctor..de mai bine de jumatate de an ma lupt cu o raceala...am fost la control la orl..mi sa zis ca am laringita..mi-a dat antibiotic,dupa tratament ma simt bine ..in momentul in care incetez raceala revine...am dureri de gat .de muschi de la gat mi se pune cate un junghi uneori..mie frica sa nu fie cancer..mentionez ca am fumat si inca fumez..ce control sa fac pentru a depista daca e altceva ca sa nu fie prea tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgi (acum 8 ani)

Buna,am 18 ani si am fumat si eu dar foarte foarte rar la ocazii dar nu am tras in piept doar am pufait ...mai fumez o tigara la o luna un an doi..(aiurea) iar acum de curand dupa cv timp mai lung sa zic...am iesit cu fetele la o cafea si am fumat 2 tigari..nu am avut nimic ..a doua zi am mai fumat una si ..iar acum ma doare putin gatul..ma inteapa si inghit greu :/ mie frica sa nu fie inceput de cancer la gat :( va rog ce as putea sa iau sau sa beau un ceai ceva? ..sper sa fie o chestie trecatoare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana dula (acum 8 ani)

Buna am 38 de ani am fc cateva ecografii la gat si doctoral mia zis ca am un ganglion in partea dreptate miai dat cv tratament dar nu sami treacherous miai crescut ce treb sa fac acuma ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa mariana (acum 8 ani)

Acum o saptamana am scuipat sange intentionand sa-mi curat nasul si gatul (secretiile)m-am speriat, drept ptr care am fost la ORL.Dna dr .mi-a spus ca in gat nu-i prea place ce avazut (sange si inflamatie)si mi-a dat de facut un set de analize.Am un disconfort in gat dar nu foarte deranjant.Cancerul in gat asa se manifesta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11576446236 (acum 4 ani)

Buna ziua am dureri de cap de spate ,sunt ganglioni ce dor si sub brat în partea stînga în fața piept doare sternul osul mai bn zis prin interior .dureri si înțepături în esofag .stări de vomă uenori somnolență si tulburări de comportament .pierderi de memorie si modificari ale craniului .ce poate fi ,va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581421778 (acum 4 ani)

Buna ziua ajutatima cu un raspuns , am 26 ani Totul sa inceput acuma 2 luni cu o simple durere in urechi dreapta si in git tot pe partea drepta , am fost la medic si mia scos maseaua din minte gindindise ca de la ea provoaca durerile, dar tot in zadar) vreo 2 saptamini nu am mai simtit durerile, acuma sau intors inapoi ma doare mai tare in ambele urechi si cind cu mina apas in git simt dureri mai mari , am dat analize de singe generala si analizee pentru glanda (git ) si Totul era bine cu 1 si jumatate in urma , ce poate sa fie la mine , nu pot dormii noptile gindindsee ca poate sa fie ceava grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: