Adenoida cronicasupertrofica raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de CristianCiprian11 cu 12 ani in urma

Buna seara,va rog daca cineva cunoaste un tratament pentru adenoida cronica hipertrofica,fetita are 3 ani si 8 luni a fost operata acum un an de polipi si in 4 luni am ajuns cu ea la urgenta ,nu putea sa respire polipii erau tot acolo,iar acum si amigdalele,am urmat o multime de tratamente nu stiu ce sa mai fac ...imi este frica sa mai ajung la operatie imi respira greu si transpira foarte des mai ales noaptea,va multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Trebuie consultata la un serviciu de specialitate sau la un medic cu experienta ORL. este posibil ca vegetatiile adenoide ( polipii ) sa nu fi fost chiuretati complet la prima interventie si s-au refacut ulterior , devenind astfel focar cronic de infectie ce poate influenta si amigdalele , care , nu este sigur ca sunt inflamate ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

CristianCiprian11 (acum 12 ani)

va multumesc din suflet,am consultat 2 medici de specialitate 1profesor si un medic din spital ambi cu specialitate orl .amigdalele sunt mari si aproape lipite in partea stinga e mai umflata ca un nodul e vizibil de la o anumita distanta,ce ma ingrijoreaza foarte tare este ca nu poate sa respire normal,cind respira cosul pieptului se duce in interior ca si cum nu primeste suficent aer,ultima oara am urmat un tratament de aerosoli,salina ,a fost mai bine.zilele astea merg sa/i fac analize,exudat si ce mai pot ,,,sper sa nu fie nimic care sa ne puna in situatia de operatie .va multumesc anticipat,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristianCiprian11 (acum 12 ani)

buna seara,in urma analizelor facute au iesit urmatoarele,,neutrofile 44,2 monocite 12,9 hgb 11,5 mch 24,9 mchc 30,8 vsh 7 glicemie 63 examen coproparazitologic absent oua paraziti absenti aslo 2,5 mai am de luat exudatul din nasuc si gitut.cred ca este putin anemica exista ceva care sa ai poata stabiliza anemia,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In afara de monocite ( usor peste limita,dar fara importanta ) toate celelalte sunt normale ( chiar si hemoglobina ,hgb, ) deci nu este vorba de anemie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristianCiprian11 (acum 12 ani)

va multumesc pentru incurajare si va rog sa ma scuzati de intirzierea raspunsului .fetita este relativ bine doar ca tuseste si nu are pofta de mincare.rezultatul de la exudat nu l/am luat inca sper ca va fi bine va multumesc din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristianCiprian11 (acum 12 ani)

buna seara,rezultatul de la exudat git si nan au iesit bine nu are nici un stafilococ absent la toate.fetita are amigdalele parca sint lipite sau e ceva ce eu nu stiu si respiratia e mai greoaie ,azi am iesit cu ea afara iar inainte de culcare imi respira greu.d/ul dr.am o mare rugaminte daca cumva sinteti la vrun cabinet unde pot sa ajung la dv.va rog din suflet as dori sa o vedeti si dv nu mai stiu unde sa ma duc sa/i rezolv problema ,trebuie sa existe ceva care sa o faca bine fara sa/i scot amigdalitele si polipii,,,va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca Viteza de sedimentare a sangelui(VSH ) si ASLO vor fi normale ( pentru focarul amigdalian de infectie cr.) cand mai faceti analize ; Puteti temporiza extirparea pana in vara cand veti face cura la mare ( unde sunt aerosoli cu apa sarata, chiar in atmosfera) Pana atunci invatati-o sa faca cat de cat gargara cu apa sarata si cateva serii cu erosoli la un serviciu in policlinica si evitati la maxim aerul rece . Fular peste nas si gura cand merge la plimbare.Eu locuesc la mare distanta si nu am posibilitatea unei consultatii. Tineti legatura cu medicul pediatru si ORL din localitate. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristianCiprian11 (acum 12 ani)

va multumesc foarte frumos,aerosoli fac acasa ,aparat de salina tot acasa,voi incerca gargara .inca odata va multumesc ptr. incurajare si va doresc sarbatori fericite si multa sanatate.cu mult respect si multumiri din partea familiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristianCiprian11 (acum 11 ani)

fetita mea a fost diagnosticata cu apne obstructiva in somn ,sintem cu aparat pentu oxigenare in timpul nopti am facut mai multe investigati cum ar fi encefalograma rmn si altele asemanatoare cear trebui sa mai fac sa pot sa imi tratez copilul va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: