Urechea infundata de 3 luni raspuns medic

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de felysima cu 13 ani in urma

Ce sa fac? de 3 luni mi-e infundata o ureche, am fost la medic si mi s-a spus ca am otita medie seroasa, am luat augmentin si biorinil, am fost iar la medic si mi s-a spus ca am catar oto..., deviatie de sept si ca atunci cand ma hotarasc trebuie sa ma operez. mi-e asa de frica.... problema mea este ca urechea mie tot infundata si ma deranjeaza. va rog sa imi da-ti niste sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dacă afecţiunea nu se ameliorează cu tratament antiinflamator (aulin, ibuprofen) şi antibiotic, sau recidivează, necesitatea operaţiei este evidentă.Referitor la diagnosticul medicului, cred că este vorba de catar oto-tubar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale urechii.

felysima (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns.
vreau sa va mai spun ca fac inhalatie in fiecare seara cu Inhalant, si am observat ca respir putin mai greu numai cu nara stanga. problema mea acuma este cum sa-mi desfund urechea??? sau nu am alta solutie numai sa stau pana cand se incalzeste sa ma operez de sept si dupa operatie o sa mi se desfunde??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Luaţi antiinflamatoare timp de 2-3 săptămâni şi dacă nu apare nici un rezultat trebuie să vă operaţi de deviaţie de sept, după care situaţia se va ameliora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bondre adina (acum 13 ani)

si eu la fel am avut probleme cu urechile am si deviatie de sept,cand races c am asemena probleme cu ele degeaba eu antibioticinante sami faca punctie.pana nu mise face punctie de catre medic si apoi antibotic .atunci imi revin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

b adina (acum 13 ani)

pot sa iau toate medicamentele de pe lume ca pana numi dreneaza lichidu din ureche prin punctie numi revin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

derea ruxandra (acum 12 ani)

Buna seara ! Fetita mea de 6 ani a fost diagnosticata ,dupa multe otite medii seroase in jur de 3-4 , cu catar ototubar si timpanograma de tip c la urechea dreapta . Am operat-o si nici la 1 luna dupa operatie unde i s-a curata timpanul nu am reusit sa vedem o ameliorare prea buna ! Mai exista sanse de ameliorare mai tarziu sau dupa alte proceduri si care ar fi acelea ??? Va multumesc !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aceste întrebări ar fi indicat să le adresaţi medicului care a efectuat operaţia şi care a avut-o în evidenţă pe fetiţa d-vs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum 12 ani)

Am urechile infundate si nu stiu cum sa mi le desfund.Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 11 ani)

Buna ziua...in urma unei raceli am ramas cu o ureche infundata...am mers la medic si mi s-a spus ca am otita seroasa ... mi sa prescris: eficef, afrin si zenaro...timp d 5 zile timp in care n-am simtit nici o ameliorare...am mers acum la un alt medic si in urma controlului....mi s-a spus ca am infectie acuta a cailor respiratorii superioare...mi s-a prescris aerinaze, trachisan, bixtonim si nurofen....iau de 2 zile tratamentul asta cu exceptia primului medicament care cred ca nu imi prieste...am ambele urechi infundate si nu stiu ce sa mai fac...ma puteti ajuta cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica dara (acum 8 ani)

si cum ai rezolvat problema? eu am acelasi lucru de o saptamana
mersi frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica dara (acum 8 ani)

si cum ai rezolvat problema? eu am acelasi lucru de o saptamana
mersi frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu (acum 10 ani)

ma doare urechea stanga ingrozitor de tare si nu mai aud bine ce pet face in acest caz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

busila mariana (acum 10 ani)

Am patit la fel si am cheltuit o gramada de bani pe la toti neispravitii de doctori care mai mult rau mi-a facut Prtobabil ati primit sfatul de operatis deviatiei de sept de la Clinica Urechii. ... Eu am scapat pur si simplu cu inhalatii pr nas cu inhalant de la Fares si vata inp***ata in putin spirt in ureche la culcare si ziua vata curata in ureche Mie mi s-a tras de la aerul conditionat Va rog sa-mi spuneti daca va simtiti mai bine sunt pe facebook BUSILA MARIANA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denis (acum 10 ani)

Timp de ceva timp simt ca mi se infunda urechea dreapta si capata presiune si casc sau imi pun mainilie la nas si mi se desfunda apoi se infunda la loc ,asta nu mi se intampla cand stau in picioare,in timpul zilei nu mi se prea intampla,doar seara .. .
P.S ce sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Birsan Benone (acum 10 ani)

Marianaaaa ,,, am o ureche infundata ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

Daca am o cichatrice de acum cati va ani si am pronleme si acuma daca prind curent imi scade auzu pana nu amai aud deloc ce asi putea face de mers la dovtor tot am mers rezultatu estr ca aud un timp decateva luni si iarincepe nu stiu ce sa mai fac si daca asi face o operati cat mar cosya si in ce oras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

Buna fetita mea de8ani are urechea infundata nu are dureri i dau picaturi auriculare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

Buna fetita mea de8ani are urechea infundata nu are dureri i dau picaturi auriculare poate sa fie de la ceara din ureche multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina (acum 8 ani)

Am aproximativ o saptamana de cand am calatorit cu avionul. De atunci urechea stanga a luat-o razna .nu stiu ce sa ii mai fac. Ce médicamente pot lua ptr a scapa de durere.?la fel si maselele din partea stanga. .umblu cu lidocaina in geanta ..dupa ce trece efectul Ma ia iar. Va rog dati-mi un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11568279502 (acum 4 ani)

Eu am amandoua urechi infundate de 2-3 luni. Am fost de vreo 2 ori la orl si bu am nmk. Pe langa urechi infundate am si nasu infundat care nici el nu mi.a mai trecut si am mancarime in urechi. Dupa ce mananc m.i se infunda si mai tare urechile si imi tiuie si imi pocnesc de fiecare daca cand inghit. Cate o data ma si dor. Am 20 de ani un copil de 7 luni, nefumatoare. Imi puteti da un sfat va rog frumos. Mentionez ca am lipsa de calciu si magneziu si iau pastile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2