Tuboplastie si timpanotomie?

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de Ghita Alina cu 5 luni in urma

Buna ziua!
E posibil sa am nevoie de o tuboplastie(montarea unui tubusor pe canalul lui Eustachio ) din ce regasesc le internet am gasit o interventie numita timpanotomie. Stiu ca trebuie sa merg la medic etc. tocmai medicul mi a spus de acest tubusor dar nu mi a spus si cum se numeste interventia in sine. Vreau sa stiu doar daca tuboplastia si timpanotomia sunt acelasi lucru? Sau care e diferenta intre ele. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua!

Tuboplastia si timpanotomia sunt doua proceduri medicale diferite, cu scopuri si tehnici distincte, insa ambele au legatura cu tratamentul problemelor de aerisire a urechii medii.

Tuboplastia este o procedura chirurgicala prin care se introduce un tubusor mic in canalul lui Eustachio, pentru a ajuta la drenarea si echilibrarea presiunii in urechea medie. Aceasta poate fi utilizata in tratamentul afectiunilor cum ar fi otita medie cronica cu efuziune (OME), obstructia tubara cronica sau recurenta, si Eustachian Tube Dysfunction (ETD).

Timpanotomia, pe de alta parte, este o procedura chirurgicala prin care se creaza o mica incizie in timpan (membrana timpatica) pentru a permite evacuarea fluidelor acumulate in urechea medie. Aceasta poate fi utilizata pentru drenarea secretiilor sau a lichidelor ce se acumuleaza in urechea medie si poate fi o parte a tratamentului pentru otita medie acuta sau seroasa.

Deci, in concluzie, tuboplastia si timpanotomia sunt doua proceduri diferite, dar pot fi utilizate in scopuri asemanatoare, pentru a trata problemele de aerisire a urechii medii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cauze-nebanuite-ale-durerii-de-ureche_15923

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: