Nu folositi betisoare pentru curatarea urechilor!

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Din pacate nu am stiutr ca nu treb folosit betisorul de urechi si mi s-a ntamplat cand m-am curatat cu betisorul de urechi sa se vada o substanta albastra pe suprafata acestiua si e si un pic infundata urechea ce e?ce treb sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am 37 ani si de la o bronsita "cica" am facut otita,problema e ca de 7 zile iau un antibiotic nou Forcid solutab si sunt aproape surda ,deci nici un efect,Am aceeasi presiune,imi zvacneste urechea si cel mai grav nu aud mai nimic.am fost si la Orl si la medic de familie si rezultat zero decat bani aruncati,Acum tb. sa merg la alt Orl-ist si probabil imi va da alt antibiotic si tot asa,pana cand??? pana cand voi ramane complet surda?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Atunci cu ce sa ne spalam in urechi, cu varful de la prosop...???
Raspundeti-mi, va rog frumos pt ca si eu am probleme cu auzul, am fost la doctor si mi-a zis ca n-am nimic, dar eu aud foarte greu iar cand e zgomot nu mai aud nici pe cel care sta langa mine sau aud alte cuvinte care au terminatiile asemanatoare, si cand se vorbeste tare, nu aud concret cuvintele ci le aud in zgomot chiar daca e liniste in incapere
Va rog, dati-mi un sfat sau cine cunoaste un doctor bun aici in oradea sau prin apropierea orasului
Multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Intradevar este strict interzisa curatarea urechilor cu orice fel de betisor sau corp contondent deoarece se pot produce leziuni grave ale organelor de auz.De cand ma stiu mi-am ingrijit toaleta urechilor folosind doar sapun si jetul de apa de la dus si astfel nu am avut probleme cu dopuri de ceara sau probleme de auz niciodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel31 (acum 15 ani)

Si eu am patit ceva asemanator la un moment dat si,intamplarea a facut sa ajung la un medic f batran care mi-a recomandat cel mai simplu leac: inhalatii cu alcool mentolat si picaturi in nas timp de cateva zile. de atunci asta este tratamentul meu ori de cate ori racesc si mi se infunda naul si urechea...
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sotul meu are un vajait in ambele urechi de 3 saptamani,a fost la medic si i-a dat tratament cu aulin,vibrocil,aerius.dar nu i-a trecut,a mers din nou la medic si i-a prescris tratament cu sermion dar tot nu i-a trecut ce ne recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un dop de ceara, stiu asta in urma unui control. Mi s-a facut o spalatura, dar medicul a zis ca mai trebuie sa mai merg cel putin doua zile sa fac cate 2 spalaturi. Eu am vazut procedeul, imi improsca apa calduta cu o seringa. Credeti ca pot repeta singur procedeul,fara a mai trece pe la medic. Stiu ca e indicat ca aceasta operatie sa fie facuta de un specialist, dar locul este mereu aglomerat cu oameni cu dureri mult mai mari ca ale mele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Nush de cateva zile a inceput sa ma doara urechea ....daca ating foarte putin urechea ma doare nu mai suport durerea spunetimi si mie ce sa fac mi sa unflat urechea si nici nu pot sa atingt urechea imi putety da vrun sfat..( dar inafara de orl ca am fost)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sas (acum 10 ani)

CA SA NU MAI MERGETI LA DOCTOR PENTRU SPALATURI, PUTETI FOLOSI SI ,, AUDISPARAY "

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

InwardKchSnare (acum 8 ani)

Dacă v-aţi înfunda urechile din cauză că v-aţi curăţat urechile sau urechea cu un beţişor faceţi aşa : Mă rog, sună scârbos, dar ăsta e sfatul bun, râgâiţi în continuu şi încercaţi să faceţi flotări ( vreo 10-15 ) după iar râgâiţi. Spor la treabă, la mine a mers.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: