Infectiile urechii

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am folosit de 2 ori un hands free invizibil si am avut dureri de urechi.va rog sa mi spuneti care sunt efectele utilizarii lui.imi poate afecta auzul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mie pt.otita mi-a dat medicul rivanol si alcool dezifectant.care trebuie sa le pun in ureche.credeti ca e bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o fetita de un an si a facut de mai multe ori infectie la ureche ultima data am incercat tot felul de antibiotice si nimic nu i curata urechea pana la urma am incercat augumentin dupa cum a zis doctorul si infectia sa dus dar a ramas lichid in ureche doctorul a zis ca e putin dar am fost la un specialist si au spus ca re nevoie de tuburi
nu stiu ce sa fac am fac programare pt operatie si am anulat o nu stiu dar nu simt ca e bine ce sa fac?
lichidul e acolo de o luna pote mai mult dar nu avem problema cu auzul sau de comunicare va rog sa mi spune ti parerea voasstra ce sa fac?
ce ea?
s o operez?
va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constanta2697532 (acum 15 ani)

Am aceeasi situatie cu fetita mea de 4 ani. Ati facut pana la urma operatie? Ati mai aflat ceva legat de subiectul asta?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

imi curge urechea dreapta zi si noapte de vreo 5 zile,noaptea cel putin e teroare...nu am fost la medic pana acum...dar din ce am citit eu aici poate ma ajuta cineva..va multumesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana Maria2 (acum 15 ani)

fetita mea deja nu a mai avut probleme cu ea de vreo 2 luni nu a facut infectii .nu nu am facut operatia am facut un test de auz si a iesit ok de aceea am hotarat sa nu mai o operez acuma nu stiui ce sa zic ca doctorii mi au tot spus ca e mica de aia face asa des dar daca fetita ta e mai mare nu stiu eu zic ca daca nu e grav so lasa ti in pace caci m am intresat si de operatie si are tot felul de riscuri daca nu mai face infectie si daca aude ok mai lasa si vezi pt tine e mai usor sa comunici cuea intreab o dac o doare daca aude cind are lichid in ureche si nu e infectiee .sanate multa si dumnezeu sa va ajute tine ma la curent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma intereseaza de ce am dureri ale cartilagiului urechilor.citeodata amintepaturi in zona urechilor dar la suprafata pielii nu se duc in interior si o greutate in zona maxilarului. cu multumiri anticipate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna.acum mai bine de o saptamana am o otita care a debutat cu o durere destul de intensa . am crezut ca este curent si am incercat tot felul de metode babesti,cum ar fi; tigari in ureche,caldura la nivelul urechii dureroase,etc.in seara respectiva au inceput niste dureri ingrozitoare si am fost la urgenta.Acolo mi s-a administrat cefurox de 1gr ,un antiinflamator si un algocalmin fiole.A 2-a zi m-am adresat unui medic orl si mi s-a confirmat aceasta otita.Mi-a recomandat augmentin de1gr,norfloxacin sol in ureche ,si rinxyl in nas timp de 5 zile.durerile au disparut ,in schimb am ramas cu o presiune destul de suparatoare cu un sunet in continuu in urma careia imi da steri de ameteala in timp ce ies in oras si o presiune in tot capul.Intrebarea mea este daca aceste simptome vor disparea de la sine sau va trebui sa mai urmez un anumit tratament? Am uitat sa specific ca la interval de 7 zile am fost la un control si mi s-a recomandat sa continui cu picaturi de rinxyl inca aproximativ 5 zile .Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de 2 zile am o umflatura puternica in ureche.as vrea sa stiu ce poate fi.prima data am crezut k este un cos ca am mai avut dar nu asa de mare.ma poate ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

unele din multele mele raceli incep prin infundarea urechilor . de cand ma stiu am probleme mari cu urechile , ba ma dor , ba mi se infunda si au legatura si cu gatul deoarece imi simt amigdalitele ca niste mingiute. ce sfaturi imi puteti da sa imi treaca ? Credeti-ma ca m-am saturat sa mi se infunde tot timpul urecghile mai ales ca ultima data cand am fost la medic mi sa recomandat injectabil cu gentamicina iar aceasta din urma a agravat starea mea ducand la o surzenie partiala a urechii, pe care medicii nu mai pot acum sa o remedieze. va rog din suflet sa ma ajutati si sa imi trimiteti pe mail un raspuns. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

imi curge din urechea dreapta puroi galben si urit mirositor as dori pina ma operez sa stiu ce tratament sa iau sa-mi opreasca scurgerea urechei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua.Ma confrunt de l4-2o zile cu o mancarime in inter.urchii.M-am curatat cu betisoare de urechi cu sol.antibacteriana,cu spirt dar acum ma doare dar mancarimea nu mi=a trecut,ma mananca si mai in interior iar spre exterior simt ca s-a inflamat.Ce sa iau?Multumesc.Acum nu mai pot folosi betisoarele ca ma i doare f.tare,si simt ca orificiul s-a micsorat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

otita medie poate afecta potenta la barbati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cu 14 zile in urma am fost la medic pentru ca nu mai auzeam cu urechea stanga.Mi-a aspirat cu aspiratorul si mi-a spus ca am o ciuperca, nu mi-a dat tratament.Acum iar nu mai aud,la ambele urechi am mincarimi simt ca imi curge urechile.Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

AM FACUT OTITA DE 2 SAPTAMINI SI IAU ANTIBIOTICE SI MIAU DAT SI PICATURI DAR NUMAI AUD BINE CU URECHEA SIMT CA E INFUNDATA DAR NU MA DOARE CARE E SOLUTIA ?SAU CE SE VA INTIMPLA VA TRECE FARA SA INTRODUC DREINUL???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

am infectie mare la 1 din urechii iau antibiotic augumentin si tot la fel ma simt am o mare umflatura pe partea cu urechia care ma doare si o umflatura dupa urechie mau internat si nu se vede nicio schimbare va rog dati-mi un raspuns urgent (nu sunt in tara sunt in strainatate in anglia)am avut si la cealalta urechie in urma cu 1 luna dar am luat un antibiotic dat tot de doctorii de aici si mia trecut mai repede in decurs de 2 saptamani dar sa mutat acum 4 zile si la cealalta va rog ajutatima nu stiu ce sa ma mai fac.daca puteti datimi un raspuns va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crysty (acum 13 ani)

eo am aceasi problema mi sa umflat urechea spunetimi si mie ce sa fac sami treaac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 12 ani)

VA ROG FRUMOS DE TOT ,SA IMI RASPUNDETI LA INTREBARE DE CE IMI CURGE URECHIA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 11 ani)

am un auz perfect dar ma doare foarte tare urechea dreapta ce sa fac sa ma operez?am doar 8 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cYp (acum 11 ani)

VAD CA NU RASPUNDE NIMENI LA RASPUNSURI SI EU MOR DE DURERE DE URECHI!!!!!!!!!!!!!!!

IAU CUTITUL SI ACUM O TAI!!!!! X(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B Maria (acum 10 ani)

Va rog imi puteti spune un remediu pentru a scapa de umflatura.... pentru ca am curent la fata pe partea dreapta si ma doare gingia .. tot odata si dintii din partea dreapta...cum pot scapa de umflatura foarte repede? PS: azi e ziua mea de nastere si am invitati...:D am luat OSPEN si IBUPROFEN...am 12 ani... Va rog spunetim ce pot face sa ma dezumflu in cateva ore :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: