Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Czertralina raspuns medic

ADHD
Intrebare postata de magdai cu 13 ani in urma

Buna ziua! v-as ruga sa-mi spuneti , va rog, daca cineva a luat medicamentul csertralina , 50 mg, si daca a avut efectele dorite in cazul tratarii depresiei (in cazul meu, tratament recomandat de medic pentru adolescent, 17 ani, cu manifestari de violenta, apatie generala, lipsa atentie si concentrare, fara interes pentru scoala, sau altceva). Creeaza dependenta? Ce fac dupa intreruperea tratamentului? revin simptomele initiale ? va multumesc.

Raspunde la intrebare!
Raporteaza Raporteaza intrebarea: "Czertralina"
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (2)

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
Banuiesc ca va referiti la sertralina. Acest medicament este indicat in tratamentul depresiei iar doza recomandata este corecta pentru initierea tratamentului. Setralina nu creeaza dependenta insa tratamentul trebuie monitorizat atent si nu trebuie intrerupt brusc ci sub supravegherea medicului psihiatru (medicului specialist psihiatrie pediatrica), de aceea trebuie mers periodic la control. Daca este la primul episod depresiv si daca tratamentul este mentinut pe perioada corespunzatoare ar putea avea evolutie favorabila si sa fie singurul episod insa este posibil si sa mai aiba simptome pe viitor in functie de evenimentele de viata, de mediul familial, particularitatile individuale si alti factori. Deci, este greu de spus daca va mai avea sau nu simptome dupa intreruperea tratamentului antidepresiv cu sertralina.

Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de
×
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul ADHD.

Inscrie-te aici!
Advertisement
nico (acum 13 ani)

de foarte multi ani am luat antidepresive,am manifestari ciudate ma inteapa tot corpul,imi ingheta anumite parti ale corpului si ostare de agitatie motorieplus spasme ale musculaturii

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Aishaa
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Aishaa
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.