Adhd sau toane de adolescent? raspuns medic

ADHD
Intrebare postata de fili cu 12 ani in urma

La 15 septembrie a venit in casa noastra o nepotica de 15 ani. A venit de la tara pentru a merge la liceu. Are probleme de acomodare la noi in casa ,dar si la scoala. Performantele scolare sunt mult sub cele de la scoala generala, Ex: Are media 9 la chimie,dar a avut 4 situatii de corigenta . Acasa nu face nimic din ceea ce i se spune,sau trebuie sa faca. E foarte dezordonata, incepe sa faca ceva si se trezeste facant alt lucru.Lasa impresia ca este "bolnava de lene cronica". Cand ii facem observatie cu privire la ceva anume plange foarte tare,dar nu ia nicio masura. A doua zi,sau chiar atunci o ia de la capat. Vorbesc si parca trece pe langa tot ceea ce spun. Mama ei (o femeie simpla de la tara)mi-a spus ca atunci cand fetita era mica avea obiceiul de a se lovi cu capul de pereti.Pe la 3-4 ani se aseza in coltul camerei si se legana lovindu-se cu capul de ambii pereti. Nu stiu ce sa fac.Sa merg cu ea la un specialit? Nu stiu cum pot sa o ajut . Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara
Adolescenta nu este o periada usoara nici pentru cel in cauza nici pentru cei apropiati lui Adolescentii au multa nevoie de sprijin si intelegere
Ceea ce vreau sa spun este ca pe linga aceasta etapa de virsta , nepoata dumneavoastra mai trece si printr-o perioada in care ea a schimbat mediul si , probabil cerintele cel putin cele scolare sunt mult mai mari
Din ceea ce va povestit mama ei dar si din ceea ce i se intimpla acum ati putea sa va adresati unui psihoterapeut care sa o ajute sa treaca mai usor peste aceasta etapa a schimbarii mediului si adaptarii la noul mediu avind in vedere si antecedentele despre care povestea mama
Important este ca atunci cind ii comunicati intentia sau parerea dumneavoastra despre cum ar putea fi ajutata sa nu perceapa asta ca pe o agresiune
La fel de important este ca ea sa isi doreasca acest lucru

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul ADHD.

Buna (acum 12 ani)

Copiii care se lovesc asa cu capul de pereti au des o durere in creier, meninge, cauzata de o inflamatie a meningei sau ceva asemanator si arata ca asuferit e ceva la vremea aceea. O puteti ajuta cu rugaciuni, rabdare si blandete, probabil nici nu este obisnuita sa fie mustrata. O puteti ajuta si mai simplu si mai efectiv cu cateva remedii florale Bach sau remedii homeopate.
Imi puteti scrie un email la *** pe yahoo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: