ADHD la adulti raspuns medic

ADHD
Intrebare postata de Anca316 cu 12 ani in urma

Am 29 de ani si suspectez ca am ADHD. Imi puteti recomanda un medic specialist in ADHD la adulti? Locuiesc in Bucuresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (43)

Iuli (acum 12 ani)

Din cate stiu nu exista ADHD la adulti, deci este vorba despre altceva. Trebuie sa va adresati unui medic psihiatru sau unui psiholog, in functie de problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11550817195 (acum 5 ani)

Esti documentat greșit. Foarte greșit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca316 (acum 12 ani)

Nici eu nu credeam asta pana cand am vazut o emisiune pe tema asta. Pana atunci confunadam cu ADHD cu hiperkinetismul. Dupa acea emisiune, pentru ca am recunoscut la mine cam 90% din simptome (care nu sunt neaparat aceleasi ca la copii), am cautat mai multe informatii despre ADHD pe internet, inclusiv teste. Mi s-a parut amuzant sa fac testul (http://psychcentral.com/addquiz.htm). Ideea e ca scorul obtinut indica risc crescut sa am ADHD si ac***a in vedere ca 90% din simptome mi se potrivesc, am considerat ca e mai bine sa caut pe cineva capabil sa stabileasca un diagnostic, de aceea am cerut recomandari.
Singurul simptom pe care nu-l prezint este hyperactivitatea. Nu sunt agitata, hyperkinetica, ba dimpotriva sunt cat se poate de sedentara. Pot sta in fata calculatorului o zi intreaga fara sa ma plang.
Simptomele pe care le-am identificat sunt:
- probleme de concentrare
- anxietate
- dezorganizata
- as putea fi caracterizata ca "distrata"
- memorie sp***a, ca sa duc o treaba la bun sfarsit trebuie sa fac liste peste liste...De exemplu, imi este greu sa redau o discutie telefonica, sau sa povestesc un film.
- se intampla des ca in timpul unei conversatii sa ma "fure peisajul"... imi este greu sa raman atenta
- sunt delasatoare...aman lucrurile pana la Sf. Asteapta
- tind sa fiu impulsiva si uneori trec rapid de la o stare la alta.
Or mai fi si alte simptome...dar cum spuneam, am memoria sp***a.
In copilarie am fost destul de... nazbatioasa. Aveam adesea nota 9 la purtare si eram descrisa drept obraznica, neatenta, lenesa, distrata, pierdeam mereu lucruri, etc. Pe atunci nu prea se auzise de ADHD.
Din ce-am citit, nu se stie inca ce anume declanseaza ADHD, dar se pare ca este un dezechilibru chimic in creier. ADHD poate fi tinut sub control, dar nu se vindeca, deci copii cu ADHD vor ajunge adulti cu ADHD (asta pt. ca Iuli a zis ca nu exista adulti cu ADHD).
Nu vreau un diagnostic in baza informatiilor de mai sus, ci sa-mi recomandati un psiholog/psihiatru specializat in ADHD. Eu pe net am gasit doar in clinici de pediatrie...de aceea am specificat ca ma intereseaza un specialist in ADHD adulti.
Scuze pentru lungimea postului, dar am vrut sa se inteleaga clar ce vreau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca316 (acum 12 ani)

Am uitat sa specific ca simptomele enuntate se manifesta constant, nu ocazional, deci nu pot fi puse pe seama oboselii sau a altor factori. Asa am fost dintotdeauna ,distrata, aiurita, uituca, mai grea de cap, de aceea nici nu m-am gandit sa caut ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorelai (acum 11 ani)

Anca, sa stii ca ai dreptate, ADHD nu e doar la copii si exista si la adulti, am 26 de ani, multa vreme nu am stiut ce am , si eu credeam ca asa sunt uituca, nu ma puteam aduna la un loc, nu ma puteam concentra de nici un fel, si multe alte simptome pe care le descrii tu acolo. Mi s-a zis ca am depresie, ca am anxietate, apoi ca de fapt nu mai am nimic, desi eu simt la fel, si am specificat ca am simtit asa toata viata.
Oricum din punctul meu de vedere multi psihologi/psihiatri de aici sunt praf, am inteles ca afara daca te duci la psihiatru esti testata pana la Dumnezeu, aici primesti cateva intrebari amarate si atat.
Ma bucur tare mult ca am mai gasit persoane ca mine, te rog tare mult sa ma contactezi daca vrei asta, cred ca ar fi excelent sa avem o comunitate pentru asemenea persoane, sa impartim pareri, sa ne ajutam cu sfaturi.

Adresa mea de mail e [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simo12 (acum 7 ani)

Buna Anca,

as vrea sa stiu daca te mai confrunti cu aceste probleme sau daca ai reusit sa scapi de ele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,
in primul rand doresc sa va felicit pentru modul organizat in care ati prezentat situatia.
Doresc sa va spun ca adhd este o tulburare care apare la copii. Diagnosticarea se efectueaza pe baza unor simptome comportamentale, nu pe baza analizelor de laborator.Asadar daca un copil prezinta simptomele se poate pune acest diagnostic. La adulti unele simptome pot aparea dar ele de obicei nu sunt suficiente pentruu a pune acest diagnostic si mai degraba sunt in legatura cu alte simptome carora este posibil ca Dvs sa nu le acordati importanta.
In conluzie inteleg ca va deranjeaza faptul ca sunteti mai distrata mai aiurita mai uituca si mai grea de cap iar pentru acestea cautati un specialist psiholog ori medic, eu sunt psiholog psihoterapeut si va pot ajuta in optimizarea performantelor Dvs.
Pentru mai multe informatii puteti vizita site-ul meu.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul ADHD.

Psiholog Dana Doogaru (acum 12 ani)

Bună ziua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 12 ani)

poti intra pe siteul copsi.ro si sa cauti un cabinet psihologic cu specialitatea psihologie clinica-psihoterapie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Dana Doogaru (acum 12 ani)

ADHD-ul (sau ADD-ul in cazul dumneavoastra) se manifesta atat la copii cat si la adultii nediagnosticati in copilarie. De asemenea ADHD / ADD este ereditar se manifesta pe linie descendenta.
Este important sa consultati un specialist cu experienta in ADHD si nu unul la intamplare, clinician sau membru COPSI.
Importanta este metoda de interventie in ameliorarea si normalizarea comportamentului, prin tehnici specifice si nu doar investigarea teoretica.
Exista tehnici de succes preluate din occident cum ar fi metodele promovate de asociatia ADDISS din Marea Britanie, asociatie cu o larga experienta practica de interventie in adhd.
Nu neglijati faptul ca terapia de suport este complementara tratamentului medicamentos, dar numai daca afectiunea a fost diagnosticata in prealabil.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adhl (acum 12 ani)

verifica-ti hormonii tiroidieni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulianad (acum 12 ani)

Buna ziua,

Si eu am exact aceeasi problema. Acum am 31 de ani. Am simtit cum imi scade capacitatea de concentrare inca de la 20 de ani. Bine eu mereu am fost mai distrata si mai depresiva. La 20 de ani in urma unei depresii majore am ramas cu mari sechele. Acum ma concentrez f greu la replici scurte. Povestile lungi le pierd mai ales daca subiectele nu sunt de mare interes sau sunt mai complicate. Anca ai gasit o solutie la problemele tale? Eu iau medicamente psihiatrice de 10 ani pt ca am avut o viata tensionata. Acum sunt mai linistita dar sunt f depreiva si nu stiu ce cauzeaza pe cine. Depresia problemele de atentie sau problemele de atentie depresia,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

Draga Anca,

Am 26 de ani si am fost diagnosticata acum 2 ani cu simptome de ADHD. Mi s-a prescris Ritalin si tin sa spun ca viata mi s-a schimbat fundamental! Drept urmare iti recomand sa mergi la un medic specialist, fiindca adhd la adulti exista (de fapt este o deficienta pe care ai avut-o toata viata dar nu a fost diagnosticata); cu cat inaintezi in varsta si apar mai multe responsabilitati iti dai seama ca "micile" tale probleme de concentrare..etc nu sunt chiar asa de mici.
In Romania din cate am vazut se stie foarte putin lucru despre aceasta iar medicii sunt sceptici desi in majoritate tarilor din Europa aceasta deficienta este recunoscuta si la adulti.
Daca ai ADHD nimeni nu poate sa iti nege dreptul de a primit tratament si la a duce o viata normala.

Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simo12 (acum 7 ani)

Buna Aishaa,

as vrea sa te intrb daca ai reusit sa iti depasesti aceste probleme de ADHD?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500134320 (acum 6 ani)

Aceste probleme nu se pot depasi, trebuie sa stai constant sub tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500134320 (acum 6 ani)

Salut Maria, ai putea sa-mi spui la ce medic ai fost, m-am sautrat de psihiatrii din Bucuresti care dupa ce trec prin toate intrebarile lor isi dau seama ca sufar de ADHD si la sfarsit imi spun ca tot ce pot sa prescrie este niste Piracetam sau Pramiracetam...

PS: In anul 2 de facultate am fost intr-un schimb de experienta in Rotterdam, iar acolo am consultat un psihiatru care mi-a prescris Concerta ER (methylphenidate), in acele 3 luni m-am simtit alt om... Am fost eficient, concentrat, cu chef de viata si puteam sta la masa fara sa imi mut telefonul dintr-o mana in alta si fara sa rup servetelele de pe masa....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

Draga Anca,

Am 26 de ani si am fost diagnosticata acum 2 ani cu simptome de ADHD. Mi s-a prescris Ritalin si tin sa spun ca viata mi s-a schimbat fundamental! Drept urmare iti recomand sa mergi la un medic specialist, fiindca adhd la adulti exista (de fapt este o deficienta pe care ai avut-o toata viata dar nu a fost diagnosticata); cu cat inaintezi in varsta si apar mai multe responsabilitati iti dai seama ca "micile" tale probleme de concentrare..etc nu sunt chiar asa de mici.
In Romania din cate am vazut se stie foarte putin lucru despre aceasta iar medicii sunt sceptici desi in majoritate tarilor din Europa aceasta deficienta este recunoscuta si la adulti.
Daca ai ADHD nimeni nu poate sa iti nege dreptul de a primit tratament si la a duce o viata normala.

Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorelai (acum 11 ani)

Anca, sa stii ca ai dreptate, ADHD nu e doar la copii si exista si la adulti, am 26 de ani, multa vreme nu am stiut ce am , si eu credeam ca asa sunt uituca, nu ma puteam aduna la un loc, nu ma puteam concentra de nici un fel, si multe alte simptome pe care le descrii tu acolo. Mi s-a zis ca am depresie, ca am anxietate, apoi ca de fapt nu mai am nimic, desi eu simt la fel, si am specificat ca am simtit asa toata viata.
Oricum din punctul meu de vedere multi psihologi/psihiatri de aici sunt praf, am inteles ca afara daca te duci la psihiatru esti testata pana la Dumnezeu, aici primesti cateva intrebari amarate si atat.
Ma bucur tare mult ca am mai gasit persoane ca mine, te rog tare mult sa ma contactezi daca vrei asta, cred ca ar fi excelent sa avem o comunitate pentru asemenea persoane, sa impartim pareri, sa ne ajutam cu sfaturi.

Adresa mea de mail e [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500134320 (acum 2 ani)

Poți să-mi spui te rog cum îl cheamă pe medicul la care ai fost diagnosticat?
Mersi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia21 (acum 6 luni)

Maria, Ritalin se poate prescrie de către medicul de familie, sau este necesar un medic psihiatru ?
Mulțumesc,
Silvia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3