ZONE ENCEFALOMALACICE FRONTO-PARIETAL DR. SI OCCIPITAL DR. LACUNARISM CEREBRAL.

Accidentul vascular cerebral
Intrebare postata de julia555 cu 12 ani in urma

TATAL MEU MIHAI DE 53ANI A FOST DIAGNOSTICAT IN URMA CU O LUNA DE MEDICUL NEUROLOG CU AVC SECHELAR. DISLIPIDEMIE.
PE BAZA EXAMINARII CT.CRANIU NATIV A REZULTAT URMATOARELE:
FRONTO-PARIETAL DR ZONA DE 3,65cm AP/3,5cm LL/4,2cm DE REDUCERE CU DENSITATII LCR. OCCIPITAL DREPT DE ASEMENEA ZONA CU DENSITATII LCR DE 2,5cm AP/3cm LL/1,8cm CC. MODIFICARILE SUNT INCADRABILE CA ZONE DE PIERDERE NEURONALA.
CHISTURI ENCEFALOMALACICE SECHELARE PERIVENTRICULAR SUPRATENTORIAL SI IN REGIUNEA NUCLEILOR BAZALI BILATERALI.
NU SE EVIDENTIAZA LEZIUNI HEMORAGICE RECENTE INTRACRANIAN INTRA SAU EZTRAAXIAL.
SISTEMUL VENTRICULAR ESTE SIMETRIC DE CALIBRU NORMAL.STRUCTURILE MEDIANE SUNT NEDEVIATE.
FARA SINDROM DE MASA INTRACRANIAN. NU SUNT SEMNE DE HERNIERE INTRACRANIANA SAU OCCIPITALA.
GLOBII OCULARI, SPATIILE RETRO-BULBULARE, SINUSURI PARANAZALE, UNGHIURILE CEREBELO-PONTINE, MASTOIDELE, LOJA HIPOFIZARA FARA MODIFICARI.

A FOST INTERNAT LA SPITAL TIMP DE 10 ZILE UNDE A PRIMIT URMATORUL TRATAMENT: CEREBROLYSIM 10ML.IV, CLOPIDOGREL75mg LA MIAZA O TABLETA, ACCUPRO10MG SI EGILOK DE 50MG DIMINEATA SI SEARA, SI DIAPREL30MG 4TABLETE DIMINEATA INAINTE DE MANCARE.
DUPA 3 SAPTAMANI DE CAND A VENIT DE LA SPITAL CU TRATAMENTUL PENTRU TENSIUNE SI DIABET S-A CONTIUNAT TRATAMENTUL ANTERIOR SI PT LACUNARISM A PRIMIT:CAVITON10MG DE 3 ORI PE ZI,CLOPIDOGREL 75MG LA AMIAZA BILOBA FORTE 1 DIMINEATA SI LA AMIAZA SI PENTRU LIPIDE SAMIVICARD20MG SEARA, DINTR-O DATA STAREA S-A INRAUTATIT:TENSIUNEA FLUCTUEAZA(MAI MULT E 100/50), PREZINTA AMNEZII( NU STIE LUCRA CU TELEFON, CALCULATOR, NU STIE CITI, SCRIE), NU POATE VORBI UNELE CUVINTE, CATEODATA ESTE CONFUZ SI ABSENT DE TOT CE IL INCONJOARA, NU POATE FOLOSI MANA DREAPTA SI CAND SE RIDICA AMETESTE SI CATEODATA ISI PIERDE ECHILIBRU (DAR ACEASTA POATE FI SI DE LA COXATROZA DE LA PICIORUL DREPT) SI TREMURA UNEORI.
AS DORI SA-MI SPUNETI DACA SE MAI POATE FACE CEVA PENTRU A IMBUNATATI SITUATIA ACTUALA SI CE AM PUTEA FACE PENTRU AL AJUTA DACA SE POATE.
VA MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Probabil a mai facut un accident vascular cerebral, de aceea v-as recomanda sa mai faceti acasa o cura de 10 injectii Cerebrolysin - cate 1 pe zi. Sau daca nu aveti posibilitatea de a face injectii, poate lua Actovegin, cate 2 comprimate pe zi. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

julia555 (acum 12 ani)

VA MULTUMESC MULT PENTRU SFATUL DUMNEAVOASTRA.
SA AVETI O ZI MINUNATA SI MULTA SANATATE..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CarmenG (acum 12 ani)

Incercati medicina cuantica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: