Pulsatii tampla dreapta

Accidentul vascular cerebral
Intrebare postata de bumblebee cu 13 ani in urma

De vreo saptamana, am constata ca am o vena dilatata in dreptul tamplei drepte, care pulseaza continuu. In primele zile, simteam doar cum pulseaza, usor. Acum am inceput sa am dureri de tampla si ochi. De fapt, cam toata partea dreapta craniana. Sensibilitate la lumina am avut intotdeauna si nu imi pot da seama daca e un simpton recent sau nu.
Mentionez ca nu am alte stari de greata, lesin,ameteala, asemeni unei migrene.
Despre ce poate fii vorba?
Stiu ca pare stupid, dar ac***a in vedere ca intensitatea pulsatiilor si a durerilor se mareste, ma tem ca nu cumva sa pleasneasca...ce nu ar trebui.
Mentionez ca mi-am luat pulsul in ultima luna de 2 ori ( cand nu aveam durerile astea) si tensiunea oculara. Si toate pareau in regula.
Sa merg de urgenta la medicul de familie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Marina (acum 13 ani)

Observ ca psihoterapia mea nu a dat roade si ipohondria ta infloreste... Intai cu lactatele, acum cu tampla... Tu iti dai seama ca esti ipohondra, dar nu faci nimic pt asta. Pacat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dar (acum 13 ani)

Mai cauta vreun loc in care te doare si apoi mergi la dr. Stai si analizeaza-ti toate starile, numara de cate ori clipesti intr-o ora. Daca depasesti media nr de clipiri, sigur ai ceva. Boala se cheama ipoclipeala, de la ipohondrie. Masoara-ti lungimea, grosimea, densitatea, analizeaza culoarea, consistenta scaunului pe care-l elimini. Poti sta cu ceasul in mana si masura timpul de eliminare. Fa un grafic comparativ timp de o luna. Vezi daca-ti iese de tipul curbei lui Gauss. Daca nu, este vorba de ipokk. Iti mai pot sugera si alte exemple, dar ma limitez la acestea deocamdata. O vorba romaneasca spune: ''''Cauta si vei gasi'''', iar alta ''''de ce ti-e frica, nu scapi''''. Sfatul meu este sa-ti traiesti viata asa cum este, fara sa cauti ce nu exista. Exista exemple de oameni care si-au trait viata in zadar, alergand dupa himere. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bumblebee (acum 13 ani)

Multumesc pt raspunsuri. Sunteti amuzanti. :) Doar ca e mai mult decat o idee stupida: chair ma doare! Acum bineinteles ca nu o sa stau sa conving pe nimeni de durerea mea, caci nici nu intra in discutie.
Speram ca exista persoane cu simptome similare. Bineinteles, o sa ma duc la doctor. Dar va intreb pe voi, daca va doare sau aveti simptome anormale ale corpului, care nu inceteaza nici cu administrarea de antiinflamatoare, stati asa? Spuneti ca nu e nimic, si continuati sa va faceti lucrurile zilnice?
Am luat acid mefenamic si tot degeaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorena (acum 10 ani)

buna as vrea sa vorbim, si eu trec prin aceleasi lucruri, te rog sa-mi spui cum ai rezolvat , multe persoane mi-au spus ca totu e in capu meu ca-mi imaginez..etc , dar nu este asa pe me chiar ma doare!v-as multumi toata viata dk m-ati ajuta!lasati-mi un nr de telefon sau o adresa de facebook sa va contactez!Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1478767405 (acum 7 ani)

da, cu parere de rau sunt si persoane cumplite, daca spui ca te doare zic ca esti nebun .
Pacat ca nici medicii in ziua de azi nu iau in serios unele dureri sau nu au exploatat aceasta zona a corpului, de exemplu eu ma confrunt cu dureri fulgeratoare la tâmpla dreapta,toate analizele,scaner irm sunt ok, insa nici un medic aici in Franta nu este capabil sa-mi dea un diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bumblebee (acum 13 ani)

Si e oare mintea umana atat de puternica sa provoace dureri fara nicio cauza biologica? Nu cred. As fii un supraom. Daca as putea sa imi provoc singura simptomele astea, atunci as putea cu siguranta sa le anulez. Daca ar fii asa cum spuneti voi, medicina clasica ar da faliment. Nu am mai avea nevoie de niciun gram de aspirina si nu am fi niciodata bolnavi, pt ca am invata sa ne ''vindecam'' durerile mental. Plus ca...in fapt, nu am mai fi niciodata bolnavi.

Eu urmez un tratament cu Tetralysal (tetraciclina) pt acnee. Pt garantarea efectului si impiedicarea reaparitiei, tratamentul dureaza 2 luni. L-am inceput acum 3 saptamani, si ma gandesc ca poate e vreun efect secundar,desi nu e precizat nicaieri. Cum nu aveam mari probleme cu acneea, deja au disparut toate punctele de pe spate. Stiu ca nu ar trebui sa incetez tratamentul...dar 2 luni mi se pare extrem de mult.
E posibil ca tetraciclina sa cauzeze hipertensiune intracraniana cerebrala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Problema e ca tu nu ai nimic. Si da, mintea umana e destul de puternica pentru a-si provoca singura dureri. Poti face un experiment si sa iti spui singura ca ai ceva la un deget (desi tu faci deja astfel de experimente, numai ca in mod inconstient). Si spune-ti asa mai mult timp. O sa vezi ca o sa inceapa sa te deranjeze ceva la degetul ala. Sau la un organ, la ce vrei tu.
Inversul nu e valabil. Cand un om are ceva, nu se vindeca psihic, desi intotdeauna psihicul ajuta sau trage in jos un pacient. Mama, care e medic, imi spune ca intotdeauna un pacient pozitiv, optimist, merge bine, si un pacient pesimist merge prost si trage de el pana nu mai poate (este vorba de afectiuni oculare).
Deci poti sa iti induci psihic afectiuni imaginare. Afectiunile reale nu se pot vindeca doar psihic, dar ajuta. Daca as avea posibilitatea sa vorbesc cu un apropiat tie, i-as recomanda sa foloseasca din plin pe tine efectul placebo. Eu l-am folosit pe vreo 2 persoane in situatia ta si a mers. Se plangeau ca au nu stiu ce si stiam ca nu e asa. Le-am dat o pastila de vitamina C spunandu ca e un medicament puternic si ca in 30 de minute se vor diminua simptomele si intr-o ora va trece. Ghici ce? in 10 minute deja "era mai bine" si in scurt timp "nu mai aveau nimic". Ei?
Problema e ca tu nu faci nimic ca sa iti ocupi timpul si sa iti alungi aceste ganduri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bumblebee (acum 13 ani)

Apreciez faptul ca fiecare dintre voi va pierdeti timpul sa imi raspundeti la nelamuriri.
Cu toate astea ma simt indreptatita sa ma ''apar'' cumva.
Sincer...nu e ca si cum stau toata ziua, ma uit pe pereti sau ma analizez in oglinda si ma gandesc : hmm,astazi de ce boala sa mai sufar?. Despre timpul meu liber, nu stiu ce sa zic. Am o viata destul de ocupata : dimineata merg la sala, apoi invat pt un examen, apoi lucrez, apoi termin si ma pregatesc de somn. Pe langa asta, voluntariez in doua magazine de caritate, in weekend si o zi din timpul saptamanii. Deci practic, nici macar weekendul nu il am liber. Apoi,seara de seara scot catelul la o plimbare pe rau. In septembrie, pe langa toate astea, o sa incep si niste cursuri.
Cineva imi spunea ca sunt deprimata. Nu sunt deloc. Sau poate am vreo deprimare ascunsa, pe care eu nu pot sa o identific, dar au identificat-o ceilalti in 3 randuri scrise pe net. Am 22 de ani, am plecat singura in Uk dupa ce am terminat facultatea-pentru ca mi-am dorit asta de cand aveam 8 ani-, mi-am facut prieteni aici,am un job modest dar care ma ajuta sa-mi permit sa ies la o cafea si sa imi cumpar o pereche de blugi, si cel mai important, sunt pe drumul spre indeplinirea visului meu. Deci toate bune si frumoase. Singurul lucru de care ma tem, si pe care nu-l pot controla e propria-mi moarte. Si stiu ca asta o sa vina intr-o zi, dar sper ca nu inainte de a-mi vedea toate dorintele indeplinite. De fapt, daca as putea spune altfel, imi place atat de mult viata incat nu as vrea sa o parasesc niciodata. Ok, poate ca exagerez cand ma tem sa ating clantele de la buda, ok poate ca jumatate din grijile mele nu or sa se indeplineasca niciodata. Dar...cand corpul imi da cele mai mici simptome, si care persista in timp, incep sa ma ingrijorez. As putea sa stau, sa zic ca nu e nimic si sa las lucrurile asa? Sincer va intreb, voi asa faceti? De aia vad tot felul de comentarii pe forum-ul asta, cu persoane cu te miri ce infectii care prefera sa ceara sfaturi pe net, decat sa vada un doctor competent.
Si ok...bun, e totul in mintea mea. M-ati convins. Eu imi provoc toate durerile viscerale. Dar ce garantie am eu ca asa e intr-adevar? Daca se ascunde ceva mult mai grav in spatele acestor simptome, aparent banale? ( daca poti numi banal faptul ca de mai bine de o saptamana am o vena umflata in dreptul tamplei si ma doare capul). Cine poate stie? De ce toti traim cu impresia ca noua nu ni se poate intampla si ca boala e mult mai departe, ca apartine oricui altcuiva, numai noua nu? Nu vreau sa exprim un tip de gandire fatalista, dar mi-ar placea sa fim totusi mai realisti. Oricand putem sa ramanem fara maini, fara picioare, fara ochi. Oricand putem dezvolta tot felul de tumori. Oricand ne putem infecta cu diverse boli. De ce doar pentru ca am 22 de ani, inseaman ca sunt scutita de pe lista bolnavilor de cancer? Sunt cazuri zilnice cu persoane mult mai tinere, cu copii care sunt loviti de boala.
Sincer...ma socheaza sa vad ca sunt de blamat si trimisa la terapie ( desi nu zic ca terapia e un lucru rau, am urmat terapie in liceu pt alte lucruri si am vazut efectul relaxant si benefic pe care ti-l poate oferi) doar pentru ca ma ingrijorez cu privire la starea mea de sanatate. Asa. si sunt anxioasa. Diferenta dintre sanatate si boala e graduala si ''normalitatea'' tine de numitorul comun al unei societati. Deci daca eu sunt privita ca ac***a oarecare tulburari de personalitate, atunci ma gandesc cu groaza ca ''normalul'' din societatea noastra e acela care nu a aflat inca cum se foloseste un sapun si cat de importanta e igiena dentara. Adevarul este ca da, este anormal sa te duci la doctor sa iti faci analizele de rutina anual,cum se cere in fapt la carte. Ce alt om zdravan la cap mai face asta?
Dar...nu vreau sa intru in polemici cu nimeni. Departe de mine gandul de a fii nerecunoscatoare celor care nu au ocolit dilema mea.
Cat despre ''marele efect placebo'' chiar este in curs de desfasurare pe masa mea cartea ''Placebo- The Belief Effect'' - Dylan Evans. Recomand oricui e interesat. Pe mine nu a reusit sa ma convinga, dar sunt momentan la jumatate. Mai la sfarsit vine partea cu nocebo, si poate o sa ma regasesc acolo, cum mi-ati sugerat voi.

E interesanta observatia de mai sus.
"Inversul nu e valabil. Cand un om are ceva, nu se vindeca psihic, desi intotdeauna psihicul ajuta sau trage in jos un pacient". Eu nu pricep cum poti sa-ti cauzezi dureri, dar cum nu poti sa le anulezi. Ciudat, dar credeam ca efectul placebo spune exact asta.
Rugamintea mea era sa imi spuna cineva cu constiinte medicale solide daca tetraciclina poate cauza hipertensiune craniana. Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

me (acum 13 ani)

Good luck. You''ll reaaaaaaaally need it in life!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EMMY95 (acum 6 ani)

Buna vazand faptul ca au trecut 7 ani de la ce ai scros a.si vrea sa stiu cum te mai simți si ce ai rezolvat ma gasesc 99% în ce ai scris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

weqd (acum 13 ani)

esti dilie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bumblebee (acum 13 ani)

:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mynickname2k (acum 13 ani)

Am 23 ani si de 2 saptamani ma confrunt si eu cu acelasi simptom, azi spre exemplu m-au apucat niste dureri la tampla dreapta plus pulsatii ale venii, daca pun mana in locu respectiv simt vena cum pulseaza, si daca masez cumva simt si o durere a acelei parti a capului de parca m-as fi lovit cumva si as avea o vanataie, mentionez ca dupa circa 15 minute dispare toata aceasta senzatie. Intr o zi m-am uitat in oglinda si chiar imi vedeam vena cum pulsa:)) si e real, am pus pe cineva sa tina mana la tampla dreapta si a confirmat lucru acesta, deci nu s halucinatii sau mai stiu eu ce. Vad ca au trecut 4 luni de la ultima ta postare aici bumblebee, daca ai reusit cumva sa scapi de simptomul asta te rog raspunde aici, mentionez ca mi-am luat un monitor led de 24 inch si stau in jur de 5 ore pe zi in fata lui, poate asta ar fi problema.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mynickname2k (acum 13 ani)

Am descoperit problema, am servit 3 dimineti la rand cafea tare fara zahar, eu fiind o persoana care nu prea servesc asa ceva, sa auzim numai de bine........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bumblebee (acum 13 ani)

Ciudat. Si pe mine tocmai cafeaua ma facea sa-mi treaca..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacientul vindecat (acum 12 ani)

eu tocmai venisem pe site sa raportez aceleasi simptome, dar amuzandu-ma de posturile anterioare mi-a trecut :)
da, consumul excesiv de cafea/cola cred ca poate dauna. la mine dauneaza de o vreme, deoarece am avut o durere insuportabila la maseaua stanga si cred ca s-o iritat si vena de atunci, ca ma apuca asa cateodata si-mi tremura toata...
si spunand asta, aprinsei o tigara si spusei ''''basta''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adisandu.ro (acum 12 ani)

Mie imi apare aceasta vasodilatatie (adica mi se umfla venele) la tampla, mai ales cand depun efort, cand beau alcool sau cand stau in soare mai mult timo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 12 ani)

bumblebee, as fi curios sa ne spui ce s-a mai intamplat intre timp, deoarece au trecut vre-o 8 luni de la ultima ta postare si sper din tot sufletul ca intre timp sa fi gasit un doctor competent care sa te poata ajuta.
Vreau sa-ti spun ca iti inteleg perfect ingrijorarea si cred ca este reala. Eu am avut simptome asemanatoare cu cele pe care le-ai descris de la varsta de 13-14 ani nici nu mai tin minte exact (in prezent am 33 ani) La mine in shchimb s-a manifestat putin diferit si anume in momentul in care faceam efort mi se umfla o vena de la tampla dreapta, si uneori simteam si cumi imi pulseaza. Vreau sa precizez ca la inceput nici macar n-am observat eu ci niste prieteni mi-au spus in timp ce faceam flotari, asta tare se umflase ca au strigat la mine sa ma orpesc, speriati fiind ca se va sparge. In orice caz nu aveam dureri, deci nu-i dadeam niciodata prea mare importanta, desi in timp vena se putea observa si in rest, chiar daca nu era asa proeminenta ca si in timp ce depuneam efort. Durerile au aparut in urma cu un an, iar acum vre-o 6 luni intr-o perioda in care am facut mult efort fizic, iar intr-o seara dupa o zi plina, cu mult efort si stres pur si simplu a pleznit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (continuare) (acum 12 ani)

In momentul respectiv m-a durut ca si cum m-ar fi lovit cineva cu-n par, am ametit si n-am mai putut sa-mi mentin echilibrul. M-am intins in pat si nu mi-am dat seama exact ce s-a intamplat pana putin mai tarziu cand a venit langa mine prietena mea si m-a intrebat daca m-am lovit la tampla sau ce s-a intamplat ca sunt tot vanat si umflat. A incercat sa ma convinga sa merg la doctor, dar cum era intr-o vineri seara, ar fi trebuit sa merg la urgente si n-am vrut. Am pus comprese cu gheata am luat ceva anti-inflamatorii si s-a mai ameliorat putin durerea. Am ajuns la doctorul de familie deabia luni sau marti saptamana urmatoare iar acesta se tot uita la umflatura ce-o aveam si sustinea sus si tare ca sigur m-am lovit, ceea ce era total exclus. In fine, pana la urma mi-a zis ca daca dupa atatea zile sunt okay, inseamna ca nu e nimic grav, ci e doar un vas de sange neimportant care s-a spart si sa nu-mi fac nicio grija.
Nu stiu ce spun acum, intradevar au trecut vre-o 6 luni de atunci, sunt inca oaky, vena respectiva nu se mai vede, dar totusi din cand in cand am dureri la tampla si nu stiu daca chestia asta este normala si daca e normal ca un astfel de simptom sa fie asa usor trecut cu vederea de catre un medic. Totusi e medic, nu vraci si ma gandesc ca ar trebui sa aiba macar 1-2% de suspiciune ca ar putea fi o problema pe undeva si sa ma fi trimis sa-mi fac niste teste, iar daca alea ar fi iesit okay, atunci intradevar as fi stat si eu linistit ca totul e normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clara (acum 12 ani)

ma numesc clara si am 47 ani... in urma cu 2 zile tampla dreapta si s-o unflat si zvagneste... mai ales cand ma enervez.....asi dori un raspuns va rog...... cat mai repede deoarece nu sitiu ce sa fac
numai bine tuturor.........:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2